Windows Phone Türkiye'de Neden tutmadı?

Aylardır yeni bir Lumia almak istiyorum ama hiçbir yerde yok. Telefoncular "satmıyor abi" diye getirtmiyormuş. ÜStüne bir de "ya android vereyim abi napcan lumia zaten kötü" gibi gudik bir laf ediyor.

Merak ediyorum. Türkiye'de kullanıcılar genelde 1200 TL ve altında modeller tercih ediyor. Bu fiyat aralığındaki android modeller de gerçekten kötü.

ÜSt düzey android telefonlar bile inanılmaz kasılıyor bazen. iOS kullananları (kendim dahil) zaten anlamıyorum. 2 sene sonra yazılım güncellemeleriyle ıskartaya çıkartılacak bir telefona para ödemek anlamsız geliyor.

Bugüne kadar kullandığım en şık, stabil ve kullanıcı dostu telefon lumia'ydı.
ve kaybetmesem uzun yıllar kullanılabilir duruyordu (Yıllardır performans sorunu yaşamadan kullananlar da var çevremde). Kamerası vs zaten muazzamdı. ve 500 TL'lik modeli de 2000 TL'lik modeli de aynı performansı gösteriyor. Aynı oyunu çalıştırıyor.

Donanım ve yazılım performansı olarak android telefonları dövüp geçebilecek bir cihaz nasıl kötülenebilir hayret ediyorum. Tek sorun "az uygulama" mı? Ben kullanırken tüm sosyal medya uygulamaları vardı. Popüler oyunlar vardı. Zaten ortalama bir kullanıcı fotoğraf çekmek, mesajlaşmak, haber okumak vb dışında ne yapıyor ki? Mantıken çok daha üstün bir telefon gösteriş merakımıza uymadığı için tutmamış gibi geliyor.

Sürü psikolojisi.

Hepsiburada'dan alın orda var.
  • grgn  (18.09.16 00:59:22)
600 liralık Lumiamla uzun süre mutlu mesut yaşadıktan sonra babama transfer ettim. Fakat uygulama konusunda cidden sınırlı, instagram bile hâlâ beta sürümünde, bir yıldır güncelleme gelmedi. Türkiye'de tutmasa bile uluslararası kullanımı daha fazla olsaydı uygulama geliştiriciler de daha çok ilgilenirdi galiba.

  • kobuzchu kiz  (18.09.16 01:26:42)
artık orta seviye androidler fazlasıyla güçlü. 3 yıl önce çok özenerek lumia 920 almıştım 2 küsür yıl severek kullandım, fakat çeşitli uygulamaların gelmemesi (mesela İstanbul'da bitaksi kullanıyorum, yerel bi uygulama, wp'ye yok. Bunun gibi irili ufaklı hayatı kolaylaştıran şeyler)

kamera olarak öyleydi, artık değil. Lumia 950-930 almadıkça pek iyi kamerası olmayacak ki pahalı, o paraya alacağın android ya da iphone da çok iyi olacak.

ha hala en estetik arayüzün windowsphone'da olduğuna inanıyorum. Tipografisi olsun animasyonları olsun... ama ben sonraki tercihimi androidden yana kullandım. Microsoft da artık pek sallamıyor, sürekli bazı yazılımlara destek kesiliyor falan. Bu saatten sonra almanızı önermem, eğer çok basit özelliklerini kullanacağım 5 yıl dayansın demiyorsanız.

edit: bu arada microsoft çok iyi ürünleri bok etmek üzerine uzmanlaşmış bir şirket. Kinect de öyleydi (müzelerde falan kullanılıyor ama evlere tam olarak giremedi), eminim öyle başka şeyleri de vardır. Nokia'da kalsaydı iyiydi. Nokia'nın çok iyi olan Heremaps'ı ve MixRadio'su da satıldı ve sonra kapandı mesela. Here şu an android ve ios'ta var. Nokia telefonlar çoook dayanıklıydı (920'yi nerelerden düşürdüm taş gibiydi), Microsoftlar öyle mi bilmiyorum.
  • rodriguez2  (18.09.16 01:29:56 ~ 01:33:28)
yedek parca ve servis önemli. lumia kullanicisiydim ama servise ariza icin verdigim telefonun üretimi durdugu icin başka bir model verdiler, o da refurbished cikti, sonra onun da camı kirildi ama camını takmak icin telefon parasi istediler.

yapmak degil, sahip cikmak daha önemli.
  • thewizardofearthsea  (18.09.16 01:32:40)
windows phone türkiye'de değil dünya'da tutmadı. dünyada pazar payı %1in atlında: www.theverge.com microsoft aldı alalı doğru düzgün yeni bir model duyurmadı vs. zamanında güzel 1-2 telefon yaptılar bence de ama uygulama desteği çok kısıtlı kalınca ölmesi de kaçınılmaz oldu.

  • 10032007  (18.09.16 01:40:20)
Dünya pazarında tutmadı ve microsoft mobil pazarda başarılı olmadı bunun yanında teknoseyir'de dikkat çekilen bir konu var Microsoft Türkiye cihaz ile ilgili çok atıl kalmasıdır.

  • murtiii  (18.09.16 04:19:58)
türkiye değil dünya +1. hele ABD'de durum içler acısı, ki en çok yatırımı da o pazara yapıyorlar.

yaklaşık 4 yıl 925 ve 930 kullandım, -epey- de yakından takip ettiğimi söyleyebilirim. hani "ufak olsun bizim olsun" diye idare ediyordum bu vakte kadar ama artık ben de havluyu attım diyebilirim. "neden olmadı" üzerine yılladır, yüzlerce sayfa yazıldı edildi, burada tek bir cevapta derlemek zor ama benim şahsi görüşüm:

- resmi app'leri hiç bir zaman adam gibi olduramadılar. ios'taki android'deki app ile wp'deki arasında hep uçurum oldu. yanına bir de app eksikliği koy, tamam. bugün snapchat'i olmayan bir telefonu 90 sonrası doğumlu birine satma ihtimalin %1.

- google'ın aşırı mesafeli tavrı. resmi youtube app'i için benim bildiğim 3 defa masaya oturuldu, ya yalan oldu ya app geri çekilldi. google gibi bir devin hiç bir -resmi- app'inin bulunmadığı bir platform zaten bataklıkta demek.

- "flaghsip" sıkıntısı. gerçi bu üst seviyeye çok kasmadan da iyi sattılar ama nokia'dan aldıkları miras sayesinde oldu bu. yavaş yavaş o da söndü. lumia (en azından türkiye'de) hep "android'e bile param yetmiyo" hareketinin telefonu oldu.

- habire "sil baştan" girişmeleri. 7'den beri "aha bu sefer olacak" diye baştan başıyorlar (hem OS, hem cihaz-teknoloji anlamında) ama ı ıh.

daha da gider yazdıkça aklıma geliyor.

"ortalama kullanıcı" için evet bir nebze kabul edilebilir ama artık ortalama kullanıcı da instagram, gmail falan kullanıyor. bunları WP'da yapıyorsun ama ios'taki android'deki deneyim ile burdaki arasında bariz fark var.

ayrıca windows 10 mobile'ın delirttiğini söyleyebilirim. 8.1 bence plaftormun zirvesiydi, telefonu aylarca kapatmadan gittiğimi billiyorum ama 10 sağolsun haftada 2-3 restart'ım kesin var. bütün markete beta tester muamelesi yaptılar, bence oh oldu.

ellerinde 2 şey vardı, biri malzeme kalitesi, diğeri fotğraf olayı. 9xx modelleri youtube'daki eziyet testlerinde milletin ağzını açık bırakıyordu, fotoğraf desen sırf bu yüzden wp alan insanlar tanıyorum. sağolsun MS bunları da bir güzel bok etti bıraktı. ikisi de hala kötü değil, ama artık o "efso" sıfatı kalmadı denebilir.

satya nadella başından beri "artık bir servis şirketiyiz" kafasında (google gibi). donanım olayına o kadar düşmediler, son zmaanlardaki gelişmelere bakılırsa artık çok da umurlarında değil. surface serisi iyi gidiyor, muhtemelen lumia serisi uçup "surface phone" adı altında (bu da senelerdir gelecek) tek bir cihazla mobilde yer almaya çalışırlar gibi geliyor bana. ama platform olarak ı ıh.
  • celeron 300a  (18.09.16 11:45:39 ~ 11:59:59)
Market bomboş. Uygulama yok. Arayüz tasarımı sıkıcı. Ayrıca wp Sadece Nokia ile çıktı piyasaya 2 ay sonra HTC girdi. Diğer markalar androide devam dediler.
O aralar android cephesinde samaung s serisi ile iosta apple iphone ile çılgın atmaktaydı onlarla yarışacak bir ürün koyamadı ortaya.

Olan nokiaya oldu.
  • Batuhanolabilir  (18.09.16 11:46:04)
"arayüz sıkıcı" iddiasını ciddiye almam için birinin beni ios'un arayüzünün sıkıcı olmadığına ikna etmesi gerek. yok "yoo o da sıkıcı" ise demek ki arayüzün eğlencelil olması platformun başarısı için çok önemli değil.

ayrıca HTC'ye gelene kadar huawei, zte, acer, LG, hatta samsung bile windows phone'lu telefon üretti, ancak nokia bunlara göre MS ile ayrıcalıklı bir ortaktı.
  • celeron 300a  (18.09.16 11:49:14 ~ 11:53:22)
Ben geçen yıl a101'den 350 liraya lumia 532 modelini aldım. bir çok kişinin aksine aşırı memnunum. ama bunun sebebi hiçbir sosyal ağı kullanmamam olabilir çok yüksek ihtimalle de öyle sanırım.

not: w10 pc'de geçtim ama bunda geçmedim, geçmeyeceğim de. bir arkadaşım w10'a yükseltti telefon kafayı yedi. çalışan şeyi kurcalamamak en iyisi sanırım.
  • kaledekiyalnizlik  (18.09.16 11:53:08 ~ 11:54:17)
app sorunu. bu ciddi bir eksiklik. işin en ilginç tarafı bu sistem evdeki windowslarla en uyumlu sistem olmasına, bizzat ms tarafından üretilmesine rağmen hem uygulama eksikliği hem de gösteriş merakı yüzünden yürümedi. bu arada ms zaten smartphone işletim sistemleri konusunda başarılı bir firma da değildi. elimizde windows mobile versiyonları var.

androidlerin bu durumda olmasının tek sebebi ise google fanları. çünkü android o derece güçlü bir donanımın nasıl kullanılmaması gerektiğinin kanıtı. çünkü kendisinden çok daha düşük seviyede iphone larla arasında performans olarak üstelik iphone lehine olmak üzere azda olsa bir fark var.
  • tururo  (18.09.16 12:02:28)
en üst düzey androidlerin bile kastığı olmuyor. samsung gibi markalarda olur o nexus meizu oneplus xiaomi gibi bir marka kullanın anlarsınız ne demek istediğimi. android özellikle 5 ile birlikte çok gelişti uygulamalar önceden compile ediliyor ART geldi bakın isterseniz ios ilk çıktığından android den çok öndeydi ama artık öyle değil. windows phone ise hiç mantıklı gelmiyor bana mağaza çok önemli

buyrun kanıt: www.youtube.com

6s ile kıyaslamasında 6s önde çünkü tek çekirdek performansı daha iyi sahip olduğu işlemcinin tek çekirdek performansı sayesinden daha hızlı açıldığı söyleniyor uygulamaların. çözünürlüğün ne kadar etkisi var bilmiyorum iphone'unki daha düşük
  • qazwsx  (18.09.16 12:02:57 ~ 12:17:43)