İçinde civa bulunan enerji tasarruflu ampul kırdım. Yardım!

Bu ampüllerin oldukça zehirli civa taşıdığını bildiğimden yatak odamda kırar kırmaz koşup elektrikli süpürge ile önce parçaları çektim. Sonra internete girip ne yapılması gerektiğine baktım.
Karşıma çıkan ilk uyarı kırılan parçaların elektrikli süpürge ile çekilmemesi. Eyvah!
Toz haldeki civa elektrikli süpürgenin içinde ısınıp gaz haline dönüşüyor daha zehirli ve yayılgan hale geliyormuş.
Makineden çıkan sıcak hava hem odama hem evin içine yayıldı.

Şimdi makineyi evin dışına çıkardım. Yerleri de ıslak kagıt havlu ile sildim.

Acaba civa yatağa, yastığa dolapların içine duvarlara falan bulaşmışmıdır. Bu gece o odada yatayım mı?
Şimdiden kendimi hasta hissetmeye başladım.

Bu gece o odada yatmayın. Odanın penceresi varsa bir süre açık tutup odanın havalanmasını sağlayın.

  • dissendium  (14.09.16 00:57:44)
bir tuna balık konservesinde bir ampüldekinden 700 kat fazla civa varmış. yani ampülü yeseniz bile bişey olmaz.

ec.europa.eu

earthtechling.com
  • sttc  (14.09.16 01:05:45)
Civalı ampul olduğuna emin misiniz ben öyle oldudğunu snmıyorum isterseniz bir kutusuna bakın

  • birdposing  (14.09.16 01:11:57)
Korkmayın, evet ağır metal riskli ama çok fazla miktar olmadığından dikkatli olmanız yeterli. Çocukken kırılan termometrenin civasıyla günlerce oynamışlığım var. Herhangi bir zararını görmedim.Yoğun olarak solunup ya da uzun süre maruz kalma durumları olmazsa direkt zehirlenme olmaz.

  • i am a legal alien  (14.09.16 01:39:11)
Burada dökülen cıvanın nasıl temizlenmesi gerektiğini anlatıyor.
www.youtube.com

Burada da elini civa dolu kaba sokuyor. Bunu yaparken de cildimdeki cıva temasından çok ciğerlerim için endişe duyuyorum ama açık alanda olduğum için sorun olmuyor diyor kısaca.

www.youtube.com

Evi havalandırın. Alo zehirlenme danışma hattı 114. Arayıp sorabilirsiniz isterseniz.
  • stereoseyfi  (14.09.16 02:27:04)