Gümrük

Olay şudur:

Amerikadan DHL ile İstanbula lam gönderdim, eşim doktor araştırma yapıyor. Bu paket gümrüğe takıldı. DHLi aradım paketin sahibi gümrüğü arasın dediler, telefonunu verdiler. Ben Amerikadayım zaten benim aramam bir işe yaramaz. Neyse, gümrük mezuatına göre kişisel eşyalar için müşavir tutamıyormuşsun. Eşimin annesi alıcı olarak gözüküyor.

Şimdi ne yapmak lazım, ne kadar zordur bu iş? Zaman daha önemli bizim için, annesi epey meşkul bir insan...

Bilen biri varsa gözlerinden öperim.

Bildiğim en hızlı yol, alıcı olan kişinin gümrük müdürlüğüne gidip, vergisini ödeyip paketi teslim almak. Kargo şirketine sorun bakalım, kuryenin getirip de vergiyi kapıda teslim alması mümkün mü?

  • hain kobra  (01.12.09 09:44:57)
lam 1 tane değil de, çok sayıda olduğu için, satmak amacıyla getirdiğinizi düşünmüşlerdir, vergi almak isteyecekler sizden. eşiniz annenizle birlikte gidip doktor olduğunu söylerse sorun olmaz, vergi falan ödemeden alabilirsiniz.
bu arada gümrüğü eşiniz de arasın, ben doktorum bana lazım onlar falan desin, adamları ikna edebilirse, belki yollarlar, gümrüğe gitmeye de gerek kalmaz. isterseniz doktor kimliğimin fotokopisini falan yollayayım desin ve adamlardan rica etsin.. adamları razı olursa, hemen bir kargoya verip(karşı ödemeli olarak tabi) eşinize veya annesine yollarlar bence...
burada bahsedildiği kadar kötü insan değiller, sadece işlerini yapmaya çalışıyorlar.
  • de jure  (01.12.09 09:51:28)
compu hoca,
manifesto'da bedel olarak EUR 100'den fazla ise biraz sikinti cikartabilirler [hatta boyle olmasa bile, kafalarina gore yine cikarabilirler!..]!

yakin zamanda gumrukle epey bir mucadele verdigim icin sunu soyleyeyim, eger dosya acilmadan bir sekilde (translates as: rica minnet) cikarabilirseniz sorun yok, yoksa bilimum "bilgisayarli sistem de, soyle de boyle de..." muhabbeti donuyuor.

boyle bir durumda, maliyet hesabi yapip en iyi ihtimalle DHL'e ic mesaj servisinden mesaj cekersiniz onlar da kargonun gondericisi olan size gerisin geri postalarlar kargoyu.
  • ucan sincap  (01.12.09 10:09:23)