yüksek lisans tezi yazmış arkadaşlar, önerilerinize çok ihtiyacım var.

tez konusu belirlemek için nasıl bir yol izlemeliyim? ulusal tez merkezinden yazılmış tezleri inceliyorum, amerikada yazılmış tezlere bakıyorum vs. kafam çöplüğe döndü. üç tane konu belirleyip içinden seçim yapmam gerekiyor. daha bir tane bile belirleyemedim.
bunun benim bilmediğim daha basit bir yolu var mı?

Okul bitince ne uzerinde calismalarini surdurmek istersin? Egitim? Teknoloji? Surdurulebilirlik?...

  • Traveller  (03.08.16 22:08:35)
daha basit bir yol var aslında: hocanın yönlendirmesi.

ama hoca yönlendirmiyorsa yapacak başka bir şey yok. en azından alan belliyse zaten makale okudukça kafada bir şeyler belirecektir. tezlerden ziyade makaleler de okunabilir. mesela ilgili alande en güncel makaleden başlanarak onun atıf yaptığı makalelerden geriye doğru hızlıca giderek bir fikir oluşur.
  • ron dennis  (03.08.16 22:09:09)
Tez danışmanlığı yapanlar da yazabilir mi :)
Genellikle onceki tezler tez konuna karar verdikten sonra bu konuda calisilmis mi, nereye kadar calisilmis, eksikleri neymis diye incelenir.

Senin bilmedigin basit yolu kimsenin ne yaptigiyla ilgilenip kafani bulandirmadan, gercekten neyin seninilgini cektigini ve heveslendirdigini bulup sonradan bu konuyla ilgilinen diger insanlarin calismalarina bakmak. Ilk adim sezgiden geciyor. Hocanin yonlendirmesi ya da makale taramalari sonradan. Bence.
  • shadowcat  (03.08.16 22:13:22)
Traveller okul bitince derken? yüksek lisans tezi yazıyorum. çalışmalarım eğitim bilimleri üzerine olacak.

  • rabitelli  (03.08.16 22:15:04)
ron dennis hocam pek yönlendirmiyor malesef. makale okuma fikri tez okumaktan daha iyi kesinlikle.

  • rabitelli  (03.08.16 22:16:52)
shadowcat kesinlikle yazabilir:)
benim ilgimi çeken şeyler pek orjinal fikirler değil malesef. amerika' yı yeniden keşfetmek istemiyorum.

  • rabitelli  (03.08.16 22:20:40)
Orijinal bir sey olmasi icin uzerinde baski hissetme. Master tezlerinde orijinallik basat bir kriter degil. Cok basit dusun, cok basit sorular sor. Egitim bilimleriyse mesela metodolojik bir sey mi yapacaksin, olcme degerlendirmeyle ilgili diyelim, yoksa egitimin insanla iliskin sosyal/ekonomik/kulturel/poltik taraflariyla mi ilgilenmek istiyorsun? Yine insanla ilgili ogretici- ogrenci iliskisi calisabilirsin. Yani bu ogretmen sahiden ne yapiyor egitim verirken, egitim ne demek vs. Humboldt, Erasmus gibi sistemleri de calisabilirsin. Bak iki dakikada genel bunlar çıktı:
1. Egitimde adil degerlendirme nasıl olabilir?
2. ideolojinin/ ekonomik yapinin ya da sınıfın/ kulturel farkliligin egitime etkisi nedir?
3. Egitimde ogretmenin ve ogrencinin rolu nedir?
4. Erasmus/ Humboldt/Farabi programlarinin amacı nedir allahaskina :)

Bu genel konulardan ilgini cekeni daralta, daralta ilerliyorsun, sonra konun ortaya cikiyor.
  • shadowcat  (03.08.16 22:45:04)
Çok acele etmeden konuyu belirlemeye çalış. yavaş yavaş ve disiplinli, sürekli araştır. okudukların kuluçka sürecinden sonra yaratıcı fikirler verecektir.

iyi bir çalışma için tez danışmanları ayak bağı da olabiliyor. onların amaçları farklı olabiliyor çünkü. tabii faydaları da oluyor.
  • gijilti  (04.08.16 01:54:46)
Egitim bilimleri ama belki ozellikle o alanin icinden hosuna giden bir alt alan vardir. Ogrenme psikolojisi, materyal gelistirme, cocuk ve ergen rehberligi, teknoloji ile dil ogretimi... Hosuna giden o alan uzerine odaklan tezini de severek yazarsin.

  • Traveller  (04.08.16 09:17:56)