Ruhsatsız araç kullanmanın cezası nedir?

Baslıktaki gibi

götürürler merkeze demek isterdim ki bilmiyorum.soruyu biraz daha açarmısınız ruhsat yanınızdamı değil yoksa araç trafikten çıkarılmışmı?

  • layer26  (27.11.09 20:24:57)
geçen polis çevirdi eve 10dk uzaklıkta. ben de ruhsatı arabada sanıyordum, değilmiş. söyledim evde unuttuğumu ve isterse getirtebileceğimi. "iyi olur şimdi sabah sabah aracı bağlayıp sizi de uğraştırmayalım" dedi. yani kısaca bağlıyorlarmış..

  • orange coffee  (27.11.09 20:33:21 ~ 20:33:58)
kullanılan bireyin ehliyeti var, aracın ruhsatı yada plakası yoksa, para cezası diye biliyorum. ancak son trafik kanununlarından sonra epey bir artı. yalnız rakam hakkında bir malumatım yok. + aracı emniyetin otoparkına bağlıyorlar. günlük olarak'da aracın otopark masrafı sizden kesiliyor.

  • claimer  (27.11.09 20:33:35 ~ 20:34:23)
Polis aracın plakasına bakar, araç çalıntı değilse ve araç ailenizden birisine aitse (soyadlarınız aynıysa) ufak bir ceza keser veya sözlü uyarıda bulunup bırakır.

eğer ters bir günlerine denk gelirseniz aracınızı bağlarlar.
  • kimlanbu  (27.11.09 20:54:50)
@kimlanbu : nerede yaşıyorsun arkadaşım sen? arabistan falan mı? emniyet mensubunun prosedür dışında hareket uygulama yetkisi yok. dediğin gibi, tolerans uygulama durumuna sahip degil. trafik yasası ve mevzuatta böyle bir yetkiye sahip degiller. trafik memurları. yasa neyi gerektiriyorsa o uygulanır.

o zaman herkes, çıkarsın plakasını, almasın yanına ruhsatını?
var mı böyle bir mantık?
  • claimer  (27.11.09 21:07:38)
aynen bağlarlar, çekme ücreti 180 tl civarında + günlük otopark ücreti de 5 lira falan. onun dışında ruhsat ya da plaka bulundurmamanın cezası da 61tl, peşin ödeme de 45tl oluyor. ama şansa ruhsat yakın bi' yerdeyse aracı bırakırsın gider alır gelirsin ruhsatı. bu da memurun insiyatifinde bi' olay, kolay kolay gerçekleşmez yazarlar cezayı..

edit: bu arada var olan ruhsatı bulundurmamanın cezası bu, ruhsat hiç çıkartılmamışsa sıçar! darmadağan olursun, bitirirler adamı..
  • t joe  (27.11.09 21:38:05 ~ 21:39:48)
@claimer: arabistanda yaşayan sizsiniz sanırım, ya da avrupa'da falan. türkiye'de ehliyetsiz, ruhsatsız, sigortasız defalarca polise yakalandım, yanımdaki alkollü arkadaşımın ehliyetine el koyup daha alkollü olmama rağmen arabayı teslim aldığım (kağıt üzerinde, yine polisin önünde arkadaşım sürdü gitti arabayı) oldu. biraz ricaya, belki biraz da paraya bakar bizde işler.

  • plainwalker  (28.11.09 00:13:04)
@plainwalker : evrakların'nın eksik ve olmadığı taktirde seni gönderen memur arkadaşın sorumsuzluğu'dur o. bireysel ve biraz duygusal davranmış olmalı karşı sanırım sana. artık ne kadar acıtasyon yaptın bilemiyorum :)

lakin, böyle bir sistem yok. bunuda bil.
  • claimer  (28.11.09 18:10:52)