[]

öğrendiğiniz kelimeleri

yazıyor musunuz ne yapıyorsunuz? ben bazen film dizi izlerken çok güzel bir kelime görünce ufff unutmayayım bunu diyip hiçbir şey yapmıyorum o kelime öyle unutulup gidiyor tam bir mallık örneği. bi yerlere not almayı çok seviyorum ama her dakika da defter kalem olmuyor yanımda. telefona not etmek istiyorum ama bilemedim ne kadar devamlılığı olur. siz nasıl unutmuyorsunuz öğrendiğiniz kelimeleri. mesela ilerde bir yazıda kullanırım diyip bir kelimeyi unutmamanız gerekse ne yapardınız/yapıyorsunuz?
 
Alt yazı dosyasını not defteriyle açıp cümleyi buluyorum. Sonra bu cümleleri Excel'de listeliyorum ve cümlenin yanına dizi adı, sezon adı, bölüm adı şeklinde kaydediyorum. Bazen bu cümleleri tense'lere göre sınıflandırıp grammar tekrarı yapıyorum. Sonra pdf yapıp çıktı alıyorum. Yazmadan olmaz.


  • dissendium  (21.07.16 13:57:29) 
evde not defterim var, kelime ve güzel cümleleri not etmeye çalışıyorum ve fırsat buldukça kullanmaya çalışıyorum (mesela bir sonraki cümlede yaptığım gibi). örneğin dün not ettiğim şuydu: "let's put aside such matters" bunun türkçesini çevirmek istesem bu cümleyi büyük ihtimal kuramazdım.

Bunun haricinde iş ile ilgili olanlar için onenote kullanıyorum. kategorilere ayırarak not ediyorum ve mümkün olduğunca kullanmaya veya kafada tekrar etmeye çalışıyorum.
  • puc  (21.07.16 15:13:30) 
telefona not olarak ekliyorum. aklıma geldikçe bakıp hatırlmaya çalışıyorum. ayrıca seslisözlük uygulaması aradığım kelimeleri history ye kaydediyor. ordan da geçmişe bakıp tekrar yaptığm oluyor.


  • sttc  (21.07.16 17:39:05) 
Soyle bir flashcard seysi aldim, www.muji.eu 1.bp.blogspot.com bunun icine yaziyorum, anlamiyla beraber arkali onlu. Muji'den almistim ben bunu ama cok basit bir sey, kendiniz bile yapabilirsiniz.

Notlarimda da bayagi kayitli kelime, soz obegi vs var.
  • yuzır  (21.07.16 17:41:54 ~ 17:42:25) 
bir şey izlerken yanımda küçük bir not defteri olurdu. sadece öğrendiğim yeni kelimeleri değil ancak zaten bildiğim fakat normalde kullanmanın aklıma gelmeyeceği usage'ları da not ediyordum. yalnız bir ara olayı abarttım ve izlediğim şeyler piç olmaya başladı. yani izlemekten çok kafayı şimdi ne geçecek sorusuna verince piç oluyor.

şarkılarda yapmaya başlamıştım bunu. film-dizi sonra geldi.

kitaplarda alt çizer ve eskiden listelerdim. yalnız bunlarıyapsan da anlamı olmuyor. bunları sürekli kullanmak zorundasın ki hafızanın RAM gibi işlev gören kısmında hep geri çağırmaya hazır olsun kelime. dilinin ucunda etkisinden kurtulmak için sürekli pratik gerekiyor yani.

o nedenle kelimeyi hem söylemek, hem yazmak, anlamını da yazmak, sonra bunu sesli okumak, cümle içinde kullanmak, kendi kendine kelimeyi kullanarak konuşmak kalıcı olarak hatırlamak için önemli olsa da asıl yapmak gereken dili sürekli ve farklı şekillerde kullanmak. mesela bir essay konusu seçip içine katabildiğin kadar yeni öğrenilmeiş şey katarak yazmak. bu da zaman istiyor.

o nedenle ne kadar ikinci bir dil öğrenmek girişimim olursa olsun ben daha ingilizceyi bilmiyorum modundan çıkamıyorum. sanıyorum bu dilde bildiğim kelime sayısı türkçede bildiğimden daha fazla ama idiomatik bilgi aynı ölçüde değil o nedenle gereken doğallığı yakalayamıyorum.

dolayısıyla daha holistik öğrenme fırsatı sağlayacağından yapabildiğin kadar "immersion" yap derim. kendi kendine konuş, yaz, blog yayınla, forum üyeliklerin olsun, chat'leş vs. ben üşeniyorum açıkçası ama günlük kullanım dağarcığına bu kelimeleri sokabilmek için en iyi yöntem sanırım bu.
  • godoşu beklerken  (21.07.16 17:51:06 ~ 21:02:47) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.