yemek kurallari

1) restoran yemekhane ya da evdeyken yemegin suyuna ekmek banar misiniz. bandiniz mi hic.
2) yemek yedikten sonra agiz icinde etrafinda kalan artiklari dille almak ister bunye. dilin agiz icinde yanaklarda geziyor olusu estetik acidan kotu bi goruntudur. her ne kadar dogal bir durum olsa da karsi tarafa belli etmemeye calisir insan. ama bunu umursamadan dilini agiz icinde gezdirenlerden tiksiniyor musunuz. yoksa siz de mi onu yapanlardansiniz. bunu yapan biriyle cikar misiniz.
3 kurdan kullaniyor musunuz. kullanirken bir elinizle agzinizi kapatiyor musunuz.
4 yemek yeme kurallariyla ilgili hic video izleyip yazi okudunuz mu. luks restoranlara gitmekten hic cekindiniz mi yoksa simdi gitseniz ne yenileceginiz nasil yenilecegini gayet iyi bilir misiniz
5 pilavi catalla mantiyi kasikla mi yiyorsunuz.
6 tabagi kaldirip agza yakin tutup yemek normal ama salatanin karpuzun suyunu dikmek hayvanlik midir

1) Ekmeği küçük parça olarak çatal ucuna takarak banarım.
2) Dilimi gezdirmem, yapandan tiksinmem.
3) Kullanırım ve ağzımı mutlaka kapatırım.
4) Okumadım, neyi nasıl yiyeceğimi bilirim.
5) Evet
6) Evde kabul ama dışarıda evet.
  • cakabo  (21.07.16 11:50:22)
1 - banmam, bunu yapmayı küçüklüğümden beri sevmem. içine ekmek banılan salatadan aşırı rahatsız olurum.
2 - çıktığım biri böyle yapıyorsa rahatsız olmam, zaman zaman ben de yapıyorum.
3 - kürdan kullanmıyorum, kullanmam gereken bir durum olursa lavaboya gidiyorum.
4 - hiç video izlemedim ama ufakken ev ansiklopedisi olurdu içinde de böyle gereksiz mevzuların kuralları, onları okudum. lüks bir restorana gitsem ne yapmam gerektiğini iyi bilirim.
5 - pilavı çatalla, mantıyı da çorba gibi sevdiğim için kaşıkla yiyorum.
6 - salatanın karpuzun suyunu dikmek evdeysen hayvanlık değildir.

genel cevap, insan nerede nasıl davranacağını bildiği zaman, biraz da sempatikse tüm bunların hiçbir önemi olmuyor.
  • evde liyakat kalmamis  (21.07.16 11:56:38 ~ 11:57:18)
1-restorana göre cakabo gibi çatalla ya da elimle banabilirim, çekinmem.
2-yapmıyorum, çok tiksinmem ama görgü kurallarına çok hakim değil diye düşünürüm. sırf bunu yaptı diye birinden hoşlanmaz değilim.
3-kullanmıyorum çok zorda kalmadıkça, kullanacaksam aynası olan bir yere(tuvalet oluyor genelde) oraya gidiyorum.
4-özellikle okumadım ama ailemden ve çevremden öğrendiğim belirli şeyler var. çekinmedim, belirli tabak çanak çatal bardak düzenini biliyorum ama bilmediğim bir şey de vardır illa ki.
5-ikisini de çatalla.
6-tabağı kaldırıp ağza yakın tutup yemek de normal değil, suyu dikmek de. bardakta olmayan hiçbir şeyi ağzıma dikmem; ne evde ne restoranda.
  • baba jo  (21.07.16 11:56:52 ~ 13:01:29)
1- Evde, esnaf lokantasında banarım, biraz daha üst seviye yerlerde banmam.
2- Çaktırmadan yapmaya çalışıyorum, karşımdaki kişi elini ağzına sokmadığı ve öküz gibi dilini yanağında gezdirmediği sürece doğal karşılarım.
3- Kürdan çok nadir kullanıyorum, kullanınca da elimle siper ediyorum. Hatta kullandığım kürdanı direkt tabağa koymak falan da istemiyorum, kırıp peçeteye koyuyorum ve buruşturuyorum.
4- Birkaç defa televizyonda, internette denk gelip izledim/okudum, oo dur bi yemek adabı öğreneyim demedim. Küçükken gerilirdim de şu an her türlü ortama ayak uydurabilirim. Yumruğuyla soğan kıran abilerin sofrasına da misafir olurum, bilmem kaç liralık hesap ödeneceğini bildiğim yerlerde de rahatça yemeğimi yerim.
5- Evet, evet
6- Evde yemek yemeyi sevme nedenlerimin başında gelir şu olay :) Özellikle salata suyuna bayılırım, hiç acımam diklerim.
  • chicha  (21.07.16 11:57:29)
1) banarım
2)çok resmi bir ortamsa yapmam. yapana da dikket etmem. ailemle başbaşaysam mutlaka yapmışımdır. hatta şuan da yapıyorum, kabak çekirdeği çitlerken.
3)dişlerim çok sıkı diş ipi bile zor kullanıyorum.
4)okumadım, izlemedim. restorana gittim. hiç çekinmedim. senin benim gibi bir yer.
5)pilavı ve mantıyı kaşıkla yerim
6)karpuzun suyunu dikmem dikene afiyet olsun derim.
  • for day to break  (21.07.16 11:57:41 ~ 12:20:26)
1. Evet
2. Tiksinilecek birsey yok
3. Ortamda bayan varsa kapatirim.
4. Kasmiyorum. Heryer ayni bana.
5. Nasil rahat ediyorsam oyle yiyorum. Catal kasik icin keskin kurallarim yok.
6. O dediginin ikisini de yapmiyorum. Gerek yokki.
  • yons  (21.07.16 12:06:57)
1- evde yaparım. dışarıda pek yapmam. uygun ortamlarda çatalla yapabilirim.
2- yani abartmadan yaparım. başkasında da sorun etmem açıkçası, çok dikkat ettiğim bi şey değil.
3- nadiren kullanırım, kullanırken de kapatırım ağzımı.
4- bir iki okumuşluğum, görmüşlüğüm var ama detaylı araştırmadım. daha çok aileden öğrendim. lüks restoranda da idare ederim kendimi. o kadar takmıyorum öyle şeyleri.
5- pilavı da mantıyı da kaşıkla yerim.
6- evet. ama evde her şey yapılabilir.
  • nathanieltroy  (21.07.16 12:15:52)
1) Yemeğin suyunu normalde de yemiyorum, ama çorbaya canım isterse çatala ekmek takıp banarım,
2)Yapmam, yapana da gıcık olmam.
3)Hayır kullanmıyorum, çok rahatsız edici durumdaysa lavaboya gider orada hallederim.
4)İzlemedim, çekinmem, bana yetecek kadar görgü kuralı bildiğimi düşünüyorum.
5)İkisi de çatal, yemeğin suyunu sevmediğimden.
6)Evde yaparım, sebep tabağımda hiç bir şey bırakmak istememem, çatala ya da kaşığa gelmiyorsa başka çözüm kalmıyor, dışarıda yapılmaz ayıp ama. Evde de annemin babamın yanında yaparım bir tek.
  • elikası  (21.07.16 12:21:30)
1- evdeysem ve yemek çok güzel olmuşsa ve ben doymamışsam banabilirim. dışarıda banmam.
2- bunu yapanın görgüsüz olduğu kanaatindeyim. yapan biriyle çıkmam
3- kürdan kullanmıyorum. yemek sonrası wcye gidip işimi orada hallederim. kullananların eliyle ağzını kapası gerek tabii
4- video izledim, yazı okudum. param olsa high end restorana gitmekten çekinmezdim.
5- pilavı çatalla, mantıyı da çatalla yiyorum
6- hayvanlıktır
  • nax  (21.07.16 12:22:29)
1- evet.
2- Tiksinmiyorum çok rahatsız olursam yaparım.
3- evet. elimde kapatıyorum.
4-hayır okumadım ya da izlemedim. Lüks bir restorana gitsem gayet yerim. Zaten kasmam kendimi de hayvan gibi yemiyorum sonuçta. solak olduğum için zaten yeterince "cık, cık, cık" alıyorum.
5- ikisini de kaşıkla.
6- evdeysem ve ailemleysem ikisi de normal dışardaysam değil.
  • matilda  (21.07.16 13:34:29 ~ 13:35:40)
1. Bazen suyuna baniyorum evde, cok nadir ama. Karsimdakinin turnaklari elleri temizse ve baniyorsa umursamam.

2. Dilimi agzimda gezdirmiyorum yemek bitince. Son icilen icecekler, icecekten alinan yudumlar bunun icin var. Sevgilim yapsa "su ic doktor, ayilasma" derim.

3. Kurdan kullanmiyorum.

4. Evde annemin ev ekonomisi derslerinden kalma Fransiz yemek adabi ve muaşeret kurallari kitabi vardi. Nasil yemekten nasil servis edilene kadar. Catali kullaninca tabaga dayali bicagin ne tarafina catali da dayayacaksin gibi bir ton sey.

Restoranlarda yengec gelince geriliyorum. Kabuklular icin ayri bir alet falan oluyor, onu kullanman gerekiyor, bazen kendi alete gecmis geliyor falan, icindeki ete ulasmak zulüm. Bagirsagini cikar, onu cikar bunu cikar, eklemlerini em :( yengeci yiyemiyorum. Kabuklulara uyuz oluyorum sofrada.

5. Kaşık yalnizca corba icin kullanılır sofra kuraarina gore, davet sofralarinda falan. Yemek sirasinda kullanilmaz. Yani normali manti da pilav da catalla. Ama ben kasikla yiyorum ikisini de evde.

6. Dikmemeye calisin, kasikla nisbetlenmeye calisin sulardan, uzerine dokulecek bilmem ne. Restoranda yapmayalim bilakis.
  • shadowcat  (21.07.16 14:15:38 ~ 14:18:10)