[]

sese karşı fazla hassas olmak

bi örnek üzerinden anlatıcam. geçenlerde markete gittim. tam kasada ödeme yapacaktım bir kadın kucağında bebeği ile yanımda durdu. eşini bekliyordu sanırım. çocuk ağlıyordu şiddetini artırdı çığlıklarının bi anda nefesim kesilmeye basladı, yüzümün yanmaya basladığını hissettim acayip gerildim. bebek ağlamasından oldum olası haz etmem ama o gün vücudumun verdiği tepki de çok fazlaydı. o ağlama ve gerilme esnasında kasiyer de x kadar alışveriş yaptınız y marka bu pirinç şu kadar fiyata geliyor efendim ister misiniğğğğzz??? diye fırladı aradan. kötü seslendirilmiş korku filmlerindeki yardımcı karakterlerin sesi gibi nasıl irrite etti anlatamam. annem de yanımdaydı hmmmm alsak mı acaba falan sesli düşündü birkaç saniye ama o birkaç saniye benim için hala ağlamakta olan bebekten dolayı o kadar çok geçti ki. anneme çıkıştım ay hadi nolur alcaksan al almıcaksan çıkalım diye. üzüldüm ona da sonradan. o gün de anormal bir hal yoktu bende. normaldim hiçbir şeye sıkılmamıştı canım. bu sadece bir örnek ama sanıyorum anlatabildim derdimi. bu gibi durumlar sizin de basınıza geliyor mu? nasıl sakin kalabiliyosunuz?
 
hiçbir gürültüye tahammül edemiyorum ama benimki daha çok yaşlılıktan. toplu taşımadan çocuk ağladığı için inmişliğim var. sakin kalamıyorum ortam müsaitse bolca küfür ediyorum.

edit: anlaşılan tinnitus oldukça yaygın bir bela.
  • lazpalle  (20.06.16 16:50:49 ~ 17:15:18) 
arada sırada oluyor bence gayet normal durumlar. herkesin özellikle nefret ettiği, hassas olduğu sesler vardır. nefes egzersizi yapmaya çalışıyorum o an. genelde 2 dakika içerisinde sakinleşiyorum.


  • golgi aygıtı  (20.06.16 16:52:17) 
bende yüksek sese hassaslık var fakat kulaklarım rahatsız ondan. kulak çınlamam var ve yüksek ses onu tetikliyor çınlama artıyor. biri bağırsa hemen uzaklaşırım, konsere gitmem. sanırım hayatım boyunca yüksek sese dikkat edeceğim aslında kötü bu çünkü sevdiğin şarkıları yüksek sesle dinleyemiyorsun. yine de teknolojiden umutluyum. belki bi çözüm bulunur.

senin durumun biraz daha psikolojik ama bence. bana öyle geldi. nefes kesilmesi falan, hiç yaşamadım..
  • freetakilir  (20.06.16 17:01:08) 
ses benim de şu hayatta en tahammül edemediğim şeylerden biridir. dışarı çıkarken mutlaka kulak içi kulaklıklarımı takarım ve sevdiğim müzikleri açıp yeryüzü ile irtibatımı keserim. kulağımda kulaklık olmadan en son ne zaman dışarı çıktım hatırlamıyorum mesela.

bazen kulaklıkların dahi engelleyemediği şiddette gürültüye maruz kalıyorum, o zaman da eğer fırsatım varsa direkt ortamı terk ederim. edemezsem hemen yüzüm kızarır ve şakaklarım zonklamaya başlar. misal geçen gün trende yolculuk yapıyorum, tam önüme biri 6-7 aylık biri 2-3 yaşlarında iki çocuğu olan genç bir çift oturdu. çocuklar trene bindikleri andan itibaren bağırarak ağlamaya başladılar ve bir saniye bile susmadılar. ilk önce müziğin sesini artırdım baktım fayda etmiyor, sonra kalktım diğer vagonlarda yer var mı diye baktım. yoktu ne yazık ki, ben de iki vagon arasındaki boşlukta dikilerek tamamladım yolculuğumu.
  • köstebek kurabiye  (20.06.16 17:02:01) 
ben de hiç gelemiyorum fazla sese. tüm odağım o oluyor. genelde durumu değiştirmeye, o sesten kurtulmaya calısıyorum. çünkü sakin kalamıyorum.


  • yuvarlanantencereninkapagi  (20.06.16 17:03:37) 
Minübüste giderken hızı arttırdığında çıkan sese, arada çaldığı kornaya, ben kaldırımda beklerken önümden geçen arabaların sesine, o kornasiz gürültüye, egzozlara takılan garip şeylere tahammül edemediğim anların sayısı gereğinden fazladır. Aynı şekilde tesbih çekme sıkırtısına da ifrit oluyorum.

Nefesim kesilmiyor ama beynim ses doluyor adeta. O an elimde zarar verici alet olsa durdurulamaz olurum. Hele o ses çıkartıp giden motor sahiplerini durdurup azarlamak istiyorum.
  • kaymaktutmayansicaksut  (20.06.16 17:05:12 ~ 17:07:21) 
Yalnız değilsin. Yukarıda bahsedilenlerin çoğu benim de sinirimi bozuyor ve bir iki saniye kilitlenmeme sebep oluyor. Ben barlarda kafelerde yüksek sesle müzik çalındığında da kafayı yiyorum. Ondan hep sesi biraz kıstırmaya ya da az ses gelen yerde oturmaya çalışıyorum. Tv vızıltısı da sinirimi bozuyor ama alakam olmadığından sorun olmuyor. Devamlı kulaklıkla ya da evdeki hoparlörle kısık olarak müzik dinlerim mesela ama hoşlanmadığım yüksek sese uzun süre maruz kalırsam da 1-2 gün etkisinden kurtulamıyorum, moral bozukluğu yapıyor :) sanırım biraz sol kulakta çınlama olduğundan var bu hassasiyet.


  • i ve been mistreated  (20.06.16 17:13:52) 
Bu uzun süre evden çıkmamanın getirdiği bir sorun bana göre. Ben de bazen hava sıcak falan deyip iki üç gün evden çıkmıyorum. Dışarı çıktığımda bana da her şey çok gürültülü geliyor. Ben sokakta oynayan çocukların seslerini sevmiyorum. Bazen saat 11'e kadar saklambaç falan oynuyorlar. Rahatsız oluyorum. En iyisi kulaklığı takıp müzik dinlemek ya da sese alışmak. Siz de konuşursanız dışarıdaki sesler çok rahatsız etmez.


  • dissendium  (20.06.16 17:18:52 ~ 17:19:05) 
buna (bkz: mizofoni) deniyor. nefret ediyorum bu tip seslerden. üstümü başımı parçalayacak gibi oluyorum hatta. en güzel çözüm kulaklıkla müzik dinlemek. mis gibi.


  • cekilmis gayfe  (20.06.16 18:06:43) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.