Haşhaş tatlısını duydunuz mu?

Sever misiniz?
Hiç yediniz mi?
Tatmak ister misiniz?

Peşinen söyliyim ooo uyuşturucu, kafayı mı bulucaz, keşlik vs gibi salak esprilerle gelmeyin.

Ben bayılırım. Cidden çok severim.

Kafası da ayrı güzel.
  • bir ileti paylastim  (16.06.16 16:39:04)
Anne tarafi ıspartalı, haşhaşli pogaca/corek filan biliyorum ama tatlisini ilk defa duydum.

Edit: ananem coregini cok guzel yapar bu arada cok severim.
  • neferkitty  (16.06.16 16:39:39 ~ 16:42:44)
Senden duydum şimdi . Ama haşhaşlı çörek güzel oluyor. Bu da iyidir.

  • nucleon  (16.06.16 16:40:33)
olsa yerim ama hiç aramam. böreği-çöreği efsane olur onun.

  • piremses  (16.06.16 16:41:24)
konyalıyım, biz haşhaşlı pek çok tarif yapıyoruz tatlı-tuzlu ama sizin dediğini nedir, hangisidir onu bilmiyorum.
arasına krem şanti, üstüne şerbet dökerek yapıyor teyzem mesela enfes oluyor

  • niye ama  (16.06.16 16:42:04)
@niye hayır o değil bizim yaptığımız haşhaşa toz şeker ekleyip tavada az su ekleyerek ısıtarak yapılıyor.

çok çok severim.
  • basond  (16.06.16 16:43:58)
ilk defa duydum.

  • Lola90  (16.06.16 16:44:57)
hic yemedim, cididyim canim cekti resimlerden. nereden bulunur bu? evde de yapamam ki ben.

  • sergerde  (16.06.16 16:44:59)
Benim bildiğim niye ama'nin söylediği şekilde olan tatlı. Ben şerbetli tatlı çok sevmediğim için ona karşı da notrum. Senin dediğini hiç duymadım.

Bir de haşhaşlı ekmek var ki pek severiz.
  • fraise  (16.06.16 16:45:41)
@sergerde satılan hiç bir yer görmedim ben
biz hep kendimiz yaparız.

  • basond  (16.06.16 16:47:31)
sevemedım.
yedim.
bir daha olsa yine denerim belki benim denediğim kötü olmuştur diye.
  • fakyoras  (16.06.16 16:47:34)
basond seninki haşhaş helvası gibi bişey galiba, hiç yemedim.

normalde şerbetli tatlı (baklava kadayıf) pek yemem, revani sevmem, haşhaşlı olan o kadar tatlı olmuyor ben aksine daha çok seviyorum :)
  • niye ama  (16.06.16 16:49:21)
İlk defa duydum, ilk defa Google'da arattım.
Hiç yemedim, merak ettim açıkçası haşhaşlı kurabiye filan severim çünkü.
Düzgün bir tarif varsa deneyeyim bir ara
  • kaymaktutmayansicaksut  (16.06.16 16:53:05)
tarif ettiğin şeklini hiç yemedim isterdim ama.

  • yue  (16.06.16 16:54:38)
kendi yaptığımızı yapmak çok kolay tek sorun haşhaş bulmak.

haşhaşa toz şeker ekleyip tavaya koyuyoruz ve az biraz su ekleyerek karıştırıyoruz ısınıp fokurdayınca kapatıp ekmekle bana bana yiyoruz.

böyle bir lezzet ben bilmiyorum.
evet görsellerdeki tatlıdan farklı helva gibi denebilir.

edit:ölçü yazmamışım ama ölçü bilmiyorum hep göz kararı atıyorum deneme yanılma ile en iyisini bulmuştum.
  • basond  (16.06.16 16:55:29 ~ 16:56:32)
aha bismillah senden duydum.

  • seyduna6687  (16.06.16 16:58:06)
bu arada teyzem bunun kekini yapar, o da efsane gidiyor çayla. şerbetlisini ben de merak ettim şimdi, her halta katmışız ama hiç şerbet koymamışız. :)

  • piremses  (16.06.16 17:00:14)
çok da güzel olur. ama bildiğim kadarıyla çöreklere konulan toz gibi değil bu daha çok tohum gibi çıtır çıtır bir şey. ben iki türlü biliyorum: birincisi kek gibi yapılıp üzerine şerbet ve krem şanti eklenir, diğeri de şekerpare gibi olur onun üzerine de şerbet dökülür.

  • mazeret dilekcesi  (16.06.16 17:03:18)
Hiç sevmem. Böyle allengirli şeylere alışamıyorum bi türlü. tatlı dediğin kekle sütle yapılır.

  • komsu komsunun nickine muhtactir  (16.06.16 17:05:14)
1.hayır
2. hayır
3.(bedava ve ekstra gıda) tatmak isterim, olur.
haşhaşın uyuşturucuyla ilgisi yok, ister sar iç, ister bong yap iç yine kafası olmaz. (denendi kesin bilgi)
  • gokhan atestepe  (16.06.16 17:06:44 ~ 17:07:11)
i.hizliresim.com

haşhaş ezmesi olarak geçiyor böyle bir şey bizim yaptığımız.
Tatlı olmadan ki ham hali.
  • basond  (16.06.16 17:09:27)
@mazeret dilekçesi çöreklere konulan önce dövülüyor, bu daha iri taneli evet.

  • piremses  (16.06.16 17:10:59)
Ben şerbetliyi bilir onu yerim. Çok serin az şerbet çok güzel olur. Senin dediğini bilmiyorum denk gelirse tatmak isterim.

  • bir ileti paylastim  (16.06.16 17:12:59)
duydum. revaniye benziyordu sanırım?
kafa yapmıyor tabi

  • burya  (16.06.16 17:13:02)
Annem yapmayi ve yemeyi cok seviyor. Benim icin 10 sene olmasa aramam. Ama olunca da yiyorum :p

  • la noix  (16.06.16 17:19:31)
Haşhaşı çektirip, pekmezle tatlandırıp, ekmeğe sürüp yerdik, çok güzel oluyor, siyah siyah dişlerde kalıyordu hep ama:D (susamı da aynı şekilde yerdik)
Yine çekilmiş haşhaştan kurabiye, kek tarzı şeyler yapardı anneannem. Ne zamandır yemiyorum bak canım çekti:(

  • peggy  (16.06.16 17:21:13)
tatlisini duymadim, yillar once coregini yemistim, pek hosuma gitmemisti. tatlisini da tatmak istemem galiba su anda.

  • ezeriko  (16.06.16 17:36:12)
@peggy nin dediği gibi yemeyi çok severim ben de.

mavi haşhaşla yapılan kum tatlısından bahsediliyor galiba şerbetli olan o.haşhaşlı her şey çok güzel bence.
  • aquarium  (16.06.16 17:40:35)
almanların haşhaşlı meşhur mohnschnitte tatlısı geldi aklıma.
kahveyle müthiş gidiyor bu.

static3.rezeptwiese.de
  • burya  (16.06.16 18:13:34)
basond fotoyu şimdi gördüm benim dediğim tohumndan revani gibi yapılan tatlısı

  • la noix  (16.06.16 18:22:21)
Bayilirim :( ama az serbetli olacak.

  • yuvarlanantencereninkapagi  (16.06.16 21:38:02)
harika bir şey o, stajdayken çaycı abla yapardı ilk tattığımda dumur olmuştum bu nasıl bir şey diye, ah ah, canım çekti yaw.

  • body electric  (16.06.16 21:42:12)
bir keresinde yemiştim. ama çok çıkaramadım. fena değildi sanırım.

  • ruhen hastayim ben  (16.06.16 21:43:27)