önümüzdeki 1,5 ayı izinli geçirmeliyim ama nasıl?

eşim hamile. şu an çalıştığım yerden 1000 küsür km uzakta kendisi. doğuma 10-15 gün var ama iyice ağırlaştı. sabah sancıyla uyandı. 4 yaşında bi çocuğumuz daha var. ve hem hamilelik hem çocuk idare edemiyor artık. doğuma kadar nasıl izin alabilirim? (yıllık izin dışında, çünkü yıllık izni doğumdan sonrası için kullanacaz mecburen)

sezeryan ile doğum olacak, ve doğumdan sonra çalıştığım şehre gidecez ancak hem bebeğimiz doğuktan sonra küçük bir operasyon geçirecek hem de sezeryan yaralarının iyileşmesi derken en az 1,5 ay yanlarında kalmam lazım.

özetle doğum öncesi ve sonrası için alabildiğim kadar izin almanın yolu nedir acaba?

bunu açık açık söyle, ücretsiz izin al ?

  • fakyoras  (14.06.16 12:04:04)
45 gün heyet raporu

  • bordeaux  (14.06.16 12:05:09)
@fakyokas, son seçenek öyle yapacam, ancak ücretsiz izin olmadan izin oluyorsa onu zorlamak istiyorum. malum zaten onca borcun içinde bi de doğum masrafları falan derken ücretsiz izin daha da zor duruma sokabilir bizi.

@bordeaux, sezeryanla doğum için 45 gün izin verir mi heyet?
  • yemrem  (14.06.16 12:13:10)
raporu sen alacaksın, doğumu eşin yapıyor :)

  • bordeaux  (14.06.16 12:14:36)
aynen dedikleri gibi cakma rapor alacaksin. Ilk 45 vermeyebilirler ama parca parca bittikce uzatirlar.

  • oscar  (14.06.16 12:16:29)
@bordeaux, :)) o kadarını biliyorum da, ona heralde refakat izni için rapor diyorlarmış (yada öyle bir şey). sezeryan yapan kadının eşi için heyet rapor verir mi acaba?

  • yemrem  (14.06.16 12:16:58)
@oscar, 45 gün kadar uzun rapora ihtiyacım yok aslında. 20 gün yıllık izin sonrasında da 20-30 günlük ek izin alabilsem çok güzel olacak. yoksa lohusa kadın bi de 4 yaşındaki haylazla çok çok çok zorlanacak. annesi de yanında duramıyor. eşimin dedesi düştü, bayağı bi kırığı var , ameliyata alıncak, tedavi süreci bayağı uzun olacak. ondan eşim yalnız, bi ben varım.

  • yemrem  (14.06.16 12:19:36)
hocam
öncelikle aile bireylerinden biri yanında olsun eşinin.

çalıştığın yer özel sektörse maalesef 1-1,5 ay izin çok zor.
yıllık izin yaparsın ramazan ile birleştirirsin.
rapor da alırsın.
  • kingcyrax  (14.06.16 12:20:07)
20 gün heyet raporunu özel hastaneler çok kolay veriyor. memur isen hiç sorunda olmaz.

  • belkider  (14.06.16 12:31:12)
@kingcyrax ve belkider, memur sayılırım, devlet üniversitesinde araştırma görevlisiyim.

  • yemrem  (14.06.16 12:39:18)
rahat rapor alirsin madem memursan zaten yaz tatili geldi.

  • kingcyrax  (14.06.16 12:46:28)
eşin yanına gelemiyor mu? o nerde?

  • sta  (14.06.16 12:47:25)
hocam ikiniz de olsanız bir aile büyüğü yardıma gelsin.
zor bu işler.

  • kingcyrax  (14.06.16 12:48:30)
@sta, eşim başka bir ilde (1000 küsür km uzakta). hamileliği 8. ayı geçtiği ve erken doğum tehlikesinden dolayı ne araçla ne de uçakla bulunduğu ili değişebiliyor.

  • yemrem  (14.06.16 12:49:58)
@kingcyrax, işte yanına gelebilecek aile büyüğü yok başka. bi ben varım. onun için biraz uzun bi izne ihtiyacım var

  • yemrem  (14.06.16 12:51:08)
Hocam araştırma görevlisiysen 1 aylık 39. madde araştırma izni talep et. Bölüm başkanıyla sorunun yoksa durumu anlatsan bile halleder. Hiç rapor falan kasmana gerek yok.

  • evrim halkasi  (14.06.16 13:31:31)
@ evrim halkası, bölüm başkanıyla hiç aram yok. adamın yalan ve iftiralarına boyun eğmeyen bi ben olduğumdan hiç hazzetmiyor beni. bir de 39. madde için bildiğim kadarıyla üniversite senatosundan geçmesi lazım. malum yaz ve ramazan nedeniyle 1-2 ayda bir senato toplanıyor. çok uzun iş yani.

  • yemrem  (14.06.16 13:38:13 ~ 13:39:19)
39. madde yanlis hatirlamiyorsam rektor onayina bagli da bolum baskaniyla anlasmadan olmaz tabii. Cok uzuldum hocam ya, aslinda okulda aranin iyi oldugu bir hoca varsa o da yardimci olur, bolum baskaniyla falan konusur belki. Boyle bir durumdayken 39. madde iznini 1 gun icinde ayarlarlar senin icin iyi niyetli olsalar.

Ben ne yapardim diye dusunuyorum su an, saniyorum rektore veya dekana mail atardim. Gerekirse durumu belgeleriyle falan aciklar, ne kadar zor durumda oldugumu anlatirdim. 15 gune kadar dekan izniyle gidebiliyorsun sanirim, 1 aya kadar da rektor izniyle. Ikisinden biri mutlaka halleder gibi geliyor su an ama tabii senin oradaki mevcut durumunu bilemiyoruz. Once bu yollardan birini deneyip bir sekilde tutturabilirsen cok rahatlik olur senin icin hocam, rapor falan ugrasmamis olursun.

Bir de erkeklere de dogum izni gelecek diyorlardi ama yanlis mi hatirliyorum, istersen bir arastir.
  • evrim halkasi  (14.06.16 13:54:41)
@ evrim halksı, erkeklere doğum izni 5 gündü 10 güne çıkmış sanırım. bi o var.

  • yemrem  (14.06.16 14:05:46)
heyet raporunu ancak birinci derece akraban verir. raporlarda inanılmaz zorluk çıkıyor artık. bunu hem bir doktor, hem bir anne olarak söylüyorum. dayım doktor, ona rağmen heyet raporunu zor aldım doğumdan sonra

ücretsiz izin tek çare. ya da eşin yanına gelecek
  • la noix  (14.06.16 14:11:07)
@ la noix, peki bir doktor olarak size sorayım. heyet raporu değilde 10+10 gün hastalık raporu alayım desem (aynı doktor sadece 10 ve ondan sonra ek olarak 10 gün rapor verebiliyormuş) alabilir miyim? doktorlar bu duruma nasıl bakıyorlar. verirler mi? özel hastane doktorları verir gibi bi durum var mı acaba?

hiç sevmiyorum böyle çakallıkları, ama mecbur kalmasam hiç niyetlenmezdim.
  • yemrem  (14.06.16 14:58:57)
10+10u daha rahat alirsin
Kurumun ozel hastane raporuna nasil bakiyor onu bilmek lazim. Bir de amirinle aran kotuyse hakem hastaneye yollayabilir. O nedenle devlet hastanesi ve hatta egitim arastirmadan alman senin acindan daha iyi olur

  • la noix  (14.06.16 15:46:32)
refakatçi raporu diye bir şey var. eşinizin doktoruyla konuşun. doğumdan sonra eşinizin evde bakıma ihtiyacı varsa birinci dereceden yakına refakatçi raporu verilebiliyor. kendim aldım, kullandım. eşim aldı, kullanıyor.

  • jaaaccckkk  (14.06.16 16:13:36)
Refakatci raporu icin esinin bakima muhtac olmasi lazim. Allah gostermesin doktorlar bakima muhtac seklinde epikriz cikarirsa evrak sahteciligine girer. Refakatci izninde epikriz gostermek gerekiyor

  • la noix  (14.06.16 16:28:28)