Ev Satmak - Emlakçı Üzerinden ya da Direkt?

Bir ev sahibinin, evini emlakçı üzerinde satması ya da aracısız direkt olarak satması arasında ev sahibi açısından herhangi bir fark var mıdır? Varsa ne(ler)dir?

Şu yüzden soruyorum: Ben bir ev satın almak istiyorum. Emlakçı aracılığıyla görmüş olduğum evi, emlakçıyı aradan çıkararak ve direkt ev sahibiyle iletişime geçerek satın almak istersem ev sahibinin tutumunu merak ediyorum.

(Tik'ler hemen...)

O iş zor, emlakçı evi göstermeye başlamadan önce ev sahibine sözleşme imzalatıyor insanlar onları aradan çıkarmasın diye.
Evet iki tarafın da işine gelir emlakçıyı aradan çıkarmak çünkü iki taraf da satış durumunda para veriyor, ama çakal emlakçılar eşeği sağlam kazığa bağlıyor zaten.

  • bir nick var benden iceri  (04.06.16 21:12:47)
Emlakçı tanıdıksa sadece alıcıdan para alıyor bazen, satıcı da "arkadaşım da kazansın" diyerek emlakçıyı çıkarttırmıyor aradan. Rutinde ise sözleşme meselesi var yukarıda dendiği gibi, satıcı bir şeyler imzalamışsa emlakçı da her türlü alır parayı..

  • nrmnm  (04.06.16 21:19:01)
emlakçı denen ibibikleri beslemeyelim lütfen. Fare gibi her yere yayılıyorlar sonra.

alabiliyorsan birinci elden al.
  • anonymice  (04.06.16 21:20:32 ~ 21:21:01)
@bir nick var benden iceri @nrmnm

Sözleşme meselesini belirtmeniz iyi oldu. Yalnız bu durumda şunu anlayamadım. Mesela ev sahibi evi A Emlak ve B Emlak üzerinden satışa çıkarmış olsun. Ev A Emlak'tan üzerinden satıldığında, B Emlak'a ne diyor ev sahibi?
  • nevarki  (04.06.16 21:29:39)
acemi +1 duydum daha once.

  • oshamahue  (04.06.16 21:36:56)
evsahibi evi hem A hem B üzerinden nasıl satışa çıkarıyor? o sözleşmelerde "başka hiç kimse satamaz yoksa şu kadar komisyon ödenir" diye madde olur. kendin satmanla B'yi devreye sokmanın farkı yok. A sözleşme süresi boyunca o hakları elinde tutar.

pratikte şöyle olur. B sana gelir der ki bu evi ben daha hızlı satarım. sen dersin ki ama A var? o der ki ben hallederim. B ile A anlaşırlar ve eğer B önce satabilirse A'ya komisyondan pay verir. zincirleme şeklinde bir komisyonu 3-4 emlakçının paylaştığı durumlar bile olur.
  • 507  (04.06.16 22:19:55 ~ 22:23:38)
emlakçının parasını verin hırsızlık yapmayın

  • sta  (05.06.16 00:06:25)
emlakçının parasını vermemek ve hırsızlık. edep yahu. emlakçılık dediğin ne?

  • 4seneayniyerdeduramam  (06.06.16 21:37:45)
ne demek emlakçılık dediğin ne? emlakçılık da bir meslek adam bütün gün ev gezdiriyor, satışta tapuda uğraşıyor bütün gün saçmasapan insanlarla muhattap oluyor. emeğini vermemek de evet hırsızlık oluyor.

  • sta  (06.06.16 21:56:56)
haklsınız. örneğin 180binlik evi 200binden satıp ayrıca % bilmem kaçta "komisyon" alan adamlar çok zor şartlar altında çalışır çünkü. muhattap olduğu insanlar da -kendileri bir dük bir düşeş olmadıkları için bayaa anlaşmakta zorlanırlar. bildikleri bütün diller kifayetsiz kalır(!)
emlakçılarla uğraşılmadan ilk elden ev almaya bakın. eve ölüp bitseniz bile diğer bir ölüp biteceğiniz ama sahibinden tekrar diyom "sahibinden" olan evi bekleyin.
yormayın adamları zaten çokkk zor şartlar altında kazanıyorlar. biraz nefes alsınlar.
  • 4seneayniyerdeduramam  (07.06.16 21:08:28 ~ 21:10:01)
ev sahibi olarak emlakçıya, gayrimenkul danışmanına gittiğinde şartlarda anlaşabilirsen; yani bir bakıma seni tavlayabilirse " tek satış yetki belgesi " (süreli bir anlaşma: 1 ay,3 ay, 6 ay) imzalatıyor. yani bu çerçevede ne başka bir emlakçıya ne de kendin; emlakçından habersiz o gayrimenkulu satamıyorsun. danışmanın ise senden ve alıcıdan talep edeceği para gayrimnkul fiyatının %3'ü. yani totalde %6 para kazanmış oluyor danışman. bu bilgiler çerçevesinde şunu söyleyebilirim eğer para ihtiyacın aciliyet içermiyorsa bekleyip kendin satış yapmayı deneyebilirsin tabii müşteriler aradığında onlarla buluşup evi gösterecek kadar yeterli zamana sahipsen. yok ben uğraşmayayım dersen ya peşinen %3'ü verip kurtuluyorsun. ya da sahibinden.com, zingat.com gibi sitelere ilan verip belirli bir süre bekledikten sonra emlakçılar arayıp evini satma taleplerini dile getirdiğinde pazarlık edip kendi komisyon payını bir nebze düşürebilirsin.

  • thevalentino  (07.06.16 21:21:56 ~ 21:23:09)
Eğer zamanın var ise ve uğraşırım diyorsan kendin sat.
Yok zamanım yok, ayrıca bunlarla uğraşacak durumum da yok diyorsan eve yakın bir bölgede güvenilir bir emlakçı ile anlaş.
Asla Remax gibi firmalara verme,
eksisozluk.com
  • mavi bodrum  (15.06.16 12:36:44)
akıllı emlakçılar potansiyel alıcı ile sözleşme imzalatıyorlar evi göstermeden önce. o sözleşmeyi imzalayan alıcının, o evi emlakçıya komisyon ödemeden alma şansı kalmıyor.

direkt satmak en güzeli.
  • screamshot  (15.06.16 12:54:53)