[]

sahaf işleri

Mesele şu. eskicinin seyyar arabasında gördüm. kağıt diye satacaktı adam.
Birçok ünlünün çocukluk, gençlik orijinal fotoları filan var.
tarihi fotolar var. koca koca albümler var yeşilçamdan.
çöpe gidiyordu az kalsın. adam heyecanımı görünce uyandı tabii :( Çok iyi para verip çok acayip şeyler aldım. bazılarından eminim. hem gençlik hem çocukluk fotoları filan var. mesela şu bana yılmaz erdoğan gibi geldi. sizce kazıklandım mı yoksa bu yılmaz abimiz mi? heyecanla aldım napcağımı da bilmiyorum açıkçası.

 
keşke adamı uyandrmasaydın ama neyse artık.evet yılmaz erdoğan'a benziyo bu bildiğin.


 • mungojerry  (29.05.16 14:07:32) 
adam çerçöp diye bakıyor, karşısına adam gibi giyinmiş birisi çıkıp "bunları bana sat" dediği anda uyanıyor. yapacak bir şey yoktu aslında.


 • elestirman  (29.05.16 14:24:33) 
Ne kadara ne aldın? Böyle kazıklanıp kazıklanmadığını söylemek imkansız.


 • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (29.05.16 15:06:21) 
yahu aslında toplu aldım dediğim gibi. yani yüzlerce foto, kupür, eski aile albümleri içinde sayfa sayfa yapıştırılmış fotolar filan. başta arşivlik birkaç foto var sanıyordum. o yüzden kazıklanmak gibi düşündüm ama yok yani arşivlik ya da sahafların ilgisini çekebilecek 100lerce foto var.


 • elestirman  (29.05.16 16:20:05) 
20-30 lira verdiysen ok de 100 tl'den fazla verilmez böyle şeylere. içinde ünlünün fotoğrafına denk gelme ihtimalin pek yok. bizde zaten koleksiyonculuk ölmüş


 • burya  (29.05.16 16:27:23) 
100'den fazla verdim ama "içinde ünlü resmi yok" denilecek bir şey değil. video kaset bile var. betamax olduğu için anlamadım ne olduğunu ama. orijinal galip tekin eskizleri çıktı az önce :) kurcalamaya devam ediyorum. birkaç bir şey upload ederim


 • elestirman  (29.05.16 16:29:44) 
dikkatimi çeken birkaç şeyi yükledim.
demireli, menderesi bir de galip tekinin çizgilerini tanıdım. hepsi orijinal ve seri şeklinde albümler var.

çıplak kadın görseli olan şey kondisyonu çok iyi bir dergi. komünist kapaklı olan da öyle.

www.imgim.com
 • elestirman  (29.05.16 17:24:33) 
Istanbulda isen mezatlar oluyor onlarda acik arttirmaya cikarabilirsin


 • fosforlu cevriye  (29.05.16 18:27:26) 
twitter'dan falan yolla bakalım o mu?


 • dedim dedim de kime dedim  (29.05.16 18:37:26) 
ya şunları dijital ortama aktarsan teker teker?güzel şeyler çıkacak gibi, mesela şu sol üstteki neymiş yazıyomu bir şey?


 • mungojerry  (29.05.16 19:27:26) 
@fosforlu çok şükür ki artık istanbulda değilim. ama yakın bir şehirdeyim :) yine de gitmem.


 • elestirman  (29.05.16 20:16:40) 
@dedim twitter kullanmıyorum. ama bir arkadaşa rica ettim yılmaz erdoğana mention attı fotoyu. bilmiyorum yanıt gelmedi daha.


 • elestirman  (29.05.16 20:17:23) 
@mungojery ya o kadar çok şey var ki yani dijital ortama tek tek atmak epey iş. sabahtan beri kurcalıyorum türkiye siyasetinden yeşilçama öyle acayip fotolar var ki. kartpostal filan değil bildiğin makinada çekilmiş tab ettirilmiş siyah beyaz ve renkli fotolar. mesela o fesli tipler çok ilginç. altan ailesiyle ilgili olabilir. çetin altan, ahmet altan filan. büyük dedeleri filandır belki. çetin a. yazılı bir kutudan çıktı. içinde bir de ahmet altanın çok eski bir vesikalığı filan vardı. öyle bağlantı kurdum.


 • elestirman  (29.05.16 20:20:49) 
kolajdaki bıyıklı tip de bana mustafa altıoklar gibi geldi. birkaç tane gençlik fotosu filan da buldum çünkü.


 • elestirman  (29.05.16 20:22:54) 
hobi olarak müzayedelere katılıp takip eden bir insan olarak biraz reklam olacak ama www.muzayededunyasi.com adresinden müzayede evleri ile iletişime geçip ekspertiz hizmeti alabilirsiniz. çoğunluğu bu hizmeti bedava veriyor. onlara fotoğraflarını çekip sorabilirsiniz. tahminim aldığınız fotoğraflardan kazık yememişsinizdir ama çok da para edecek bir şey yoktur.

dediğim gibi bu tip şeyleri takip etsem de bilgim çok az. ama birkaç genelleme yapabilirim.
-oncelikle fotoğraflar orijinal olmalı bazı fotoğraflar yeni veya tekrar baskı olabiliyor (renklendirilmiş kopya olabiliyor). fotoğrafların nadirliği ve kondisyonu çok önemli
-ünlülerin olmadığı fotoğraflar osmanlı ve türkiye'nin ilk yıllarına ait değilse (veya eski dönem önemli olaylara ait değilse) sadece fotoğrafın içindekiler için bir değeri var oluyor. onun dışında onlarca foto 1-2 liralara satılabiliyor.
-bu dönemlere ait fotoğraflarda fotoğrafların durumu ve orijinalliğini belirten şeyler onemli oluyor (imza,damga,constantinople yazısı vs)
-ünlülerin içinde olduklarda fotoğraftaki ünlüye gore ve olaya gore yine değişiyor. orneğin adnan menderes fotoğrafı için yassıada'dan bir foto ile açılıştan arasındaki fark gibi.

bir de yeşilçamla ilgili fotoğrafların olduğu bir mezatı paylaşayım. Fiyatlara bakarsanız çok uçuk fiyatları yok.
www.mezatpazari.com
 • god of tey  (14.11.16 20:16:56) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.