bu alisverisin dolandiricilik olma ihtimali? (Sahibinden.com)

Sahibindende telefon ilanim vardi. Alici kisiyle telefonda gorustuk sattigim sehirden baska bir sehirde oldugunu soyledi. Sonrasinda nasil yapariz bu isi derken havale yapabilecegini soyledi. Ben de tamam dedim. Biraz once havaleyi yapti. Parayi atm den yolladi sanirim cunku 6 lira para eksik geldi. Suan para benim hesabimda. Henuz cihazi kargoya vermedim.

Bu islemin dolandiricilik olma ihtimali var midir? Parayi geri cekme durumu olabilir mi? Urunu yarin kargoya vericem. Sadece emin olmak icin soruyorum. Memlekette bir suru dolandiricilik yontemi ve sistem acigi var.

açıklamada ne yazıyor? senin iznin olmadan çekemez.

  • fakyoras  (27.05.16 12:48:05)
Aciklama bos. Atm den yatirilmis sanirim para.

  • mr.goodcat  (27.05.16 12:49:05)
havale bedelini içinden al demiş yollarken sanırım.
cihazı kargoya vermeden önce parayı çekin pek dolandırıcılık gibi görünmüyor.

dolandırıcılık yaparken genelde fake sms atıyorlar hesabınıza su kadar para yattı diye. siz internet şubesinden baktıysanız sorun yoktur.
  • etsiz cig kofte olmaz  (27.05.16 12:51:09)
Abi para yatmış hesaba işte daha napsın adam derine mi nüfus etsin :D
Şaka bir yana hala güvenmiyorsan parayı başka bir hesaba aktar sonra yolla telefonu.

  • gozu acik sevisen yahudi  (27.05.16 13:03:59)
parayi atm'den cekip oyle yolla kargoyu. sahibinden'in bana ogrettigi birsey varsa o da cash on the table'dir.

  • brkylmz  (27.05.16 13:05:12)
gözü açık sevişen yahudi +1

Gene de güvenmiyorsan git bankamatikten çek parayı telefonu da ver kargoya.
  • Nox  (27.05.16 13:06:33)
Bireysel bankacılıkta durum nedir bilmiyorum ama eski iş yerim bana bir miktar para yatırdıktan sonra geri aldı. hesabımda para vardı ancak yatan miktarına blokaj koyulmuş, çekemedim. ardından para geri gitti.

dolandırıcılıktır demiyorum ama böyle bir durum var.
  • himmet dayi  (27.05.16 13:10:34)
Arkadaslar kagit uzerinde hersey normal gozukuyor ama benim arastirma yaptigim yeni bir dolandiricilik yontemi olabilir mi diye. Yani adam bankaya gidip ben iban numarasini yanlis yazmisim yanlis kisiye gondermisim diyerek parayi geri alma gibi bir sansi var mi.

Benim parayi atm den cekmem bisey ifade etmiyor. Banka o parayi bana borc cikarabilir yine.
  • mr.goodcat  (27.05.16 13:12:33)
Yanlış iban diye bir şeyi savunamaz zaten 1-2 kod yanlışlığı ile senin iban numaranı bulması imkansız neredeyse. Öyle bir durumda parası iade olur zaten. Sana son tavsiyem parayı çek hesabını kapattır. yada satma abi :D

Sende haklısın az paralar değil telefonlar ama güvenemediysen adama yapma alışveriş.
  • gozu acik sevisen yahudi  (27.05.16 13:22:11)
sen de yanlış adrese göndermişim telefonu dersin?

yine de en kötü senaryo için imei adresini al, iphone ise telefon olarak kullanılmaz hale getiririz. soğuk sudan iyidir.
  • icim urperiyor  (27.05.16 13:43:29 ~ 13:43:42)