Kediye yapılması gereken aşılar

2 aylık erkek bir tekirimiz var. Herhangi bir sağlık problemi yok çok şükür. Aşı yaptırmamız şart mı? Mutlaka yaptır derseniz hangilerini yaptırayım? 1 yaşından sonra kısırlaştırmayı düşünüyorum bakalım.

Karma aşıları var bir de kuduz aşısı ve en önemlisi iç ve dış parazit aşılarl.

  • cemallamec  (11.05.16 16:10:06)
karma aşı mutlaka yaptırılmalı.

hem zaten aşı için illa veterinere gideceksiniz, oraya sorsanıza?
  • givemesomesubstance  (11.05.16 16:10:59)
karma, iç ve dış parazit yaptırman yeterli. dışarı çıkıyorsa bunlara ilave aşılar yapılabilir. kuduz, lösemi, mantar gibi. dışarı çıkmıyorsa hayvan fazla kimsayal almasın. dediğim aşıları yaptırmanız yeterlidir.

  • evine santral mesafesi uzak olan adam  (11.05.16 16:30:26)
@givemesomesubstance
para almak için şunuda bunuda yapalım diyecek o kadar veterinere denk geldim ki.

@evine santral mesafesi
Dışarı çıkmıyor hocam. Tamamdır onları yaptırayım en iyisi.
  • six packsiz  (11.05.16 16:33:52)
veterinerler fazladan kilitlemek için bir sürü aşı önerirler hiç kanmayın. ben belediye kliniğine gidiyorum çoğu aşılar da ücretsiz. ankaradaysanız adres vereyim.

  • evine santral mesafesi uzak olan adam  (11.05.16 16:38:36)
karma aşıları (3. doz diye biliyorum), kuduz, lösemi aşıları olması gerekiyor. düzenli aralıklarla iç ve dış parazit aşıları da hem sizin hem de onun için faydalı unutmayın.

  • dedim ben sana  (11.05.16 16:48:14)
@evine santral mesafesi
Hocam istanbuldayım ve maalesef burada sokak hayvanları hariç müdahale etmiyorlar. Ederlerse onlarda kalıyor, yoksa özel veterinere götürün diyorlar.

  • six packsiz  (11.05.16 17:15:23)
Yavru olduğu için 21 gün arayla toplamda 2 adet karma, 2 adet lösemi aşısı yapılacak. Sadece 1 kereye mahsus bu.
Lösemiden önce paraya kıyıp kan testi yaptırmanızı öneririm. Çünkü pozitif çıkarsa lösemi aşısı yapmıyorlar.
Karma ve lösemi daha sonra her yıl sadece 1 kere yaptırmanız gereken aşılar.
Bunların dışında 3 ayda bir kere iç ve dış parazit aşıları var. Ben dış parazit için aşı değil, damlayı tercih ediyorum.
Ayrıca kedi sürekli evdeyse veteriner ile konuşup parazit aşılarının aralığını uzatmanız da mümkün.
Sonra yine yılda 1 kere olması gereken kuduz aşısı var. Bunu her yerde yaptırabilirsiniz. Belediye barınakları sahipli olsa dahil kuduz aşısı yapmak zorundalar. Bu toplumu ilgilendirdiği için onlara sahipli bile olsa, herhangi bir ücret alınmadan kuduz aşısı yapılması gerektiği talimatı verilmiş çünkü.
  • dijalli  (11.05.16 17:22:06 ~ 17:24:01)
karma, lösemi, kuduz, iç parazit, dış parazit. Kuduz aşısı yasal zorunluluk. Dışarı çıkmasa da yapılacak fakat erken olabilir kuduz aşısı için veterinere sor. Parazit aşıları da evden çıkmasa da gerekli. çünkü sen çıkıyosun getirebilirsin. Kısırlaştırma 8-10 aylıkken yapılabilir. Yaş ilerlerse anesteziye bağlı rahatsızlıklar olabilir.

  • rock n roll  (11.05.16 19:06:25)
six packsiz ben sana tablet şeklinde belediye kliniğinden 3 liraya iç parazit hapı alıp yollayabilirim. ikiye bölüp veriyorsun 3 ayda 1. 6 ay yetiyor. burada veterinerlerin yaptığı gibi tüm aşıları sayanlara itibar etme. 20 yıldır 50'den fazla kedi baktım. dediğim aşıları yaptırsan yeterli.

  • evine santral mesafesi uzak olan adam  (11.05.16 20:41:46 ~ 20:46:14)