Bu Nasıl İş ? / Telefon + Tarife Kampanyaları / Telekomünikasyon Şirketleri

Akıllı telefon almaya niyetliyken aklıma geldi, cihaz + tarifeli kampanyalara bakayım dedim de, hem internet sitelerinde hem de gidip görüştüğüm kurumsal dükkanlarda şu saçma durumu teyit ettim :

Iphone 6S Plus ile örneklendiriyorum :

1. Telefonu bir internet sitesinde 3.400 TL fiyatla gördüm. İndirim, hediye çeki kuponu kullanılmış haliyle belki daha uyguna alınabilir.

2. Şirketin 24 ay taahhütlü kampanyasında cihaz için ödenen toplam para 3.960 TL. İndirim imkanı yok, 24 aya bölünerek faturaya ekleniyor.

3. Şirketin 36 ay taahhütlü kampanyasında cihaz için ödenen toplam para 4.860 TL. İndirim imkanı yok, 36 aya bölünerek faturaya ekleniyor.

Şimdi şu şartlarda hiçbir avantajı, imkanı olmadığı gibi üstüne de daha fazla para ödeniyor. Sadece aylara bölündüğünü varsayarsak ödeme kolaylığı olduğunu ortaya koyabiliriz. Ayrıca kontrol ettim, eski cihazı getirdiğinizde yapılan indirimli fiyatta bile piyasanın üzerinde bir tutar ortaya çıkıyor. Ben bu işi anlayamadım, nedir bana bir açıklama yapar mısınız ?

Not : Firma ismi kullanmadım ancak sorum tek bir firma üzerinden yaptığım incelemeyi esas almaktadır.

Geliri elvermeyen ozenti tipleri avliyorlar. Akilli telefon kullananlarin yarisi de buna iste.

  • yons  (30.04.16 21:02:38)
Telefonu indirimli vermezler zaten, kalan da tarifenin ücreti işte.

  • piremses  (30.04.16 21:05:43)
@piremses

Yok telefonu indirimli vermeme kısmına takılmadım, tersine mevcut fiyatının da çok üzerine satılıyor. Yazdığım fiyatlar sadece cihaz fiyatları, tarife ücreti ayrı zaten.
  • burka  (30.04.16 21:08:32)
vodafone ile peşin fiyatı 3300 lira olan telefonu 2800 liraya aldım 24 ay taahhütlü.
yani sana 24 ay vade yapsın ama ucuza mı versin telefonu? senin dükkanın olursa o şekil verir miydin? az mantıklı ol.

  • cekilmis gayfe  (30.04.16 21:18:57)
@cekilmis gayfe

Nasıl o fiyata satın alabildin, normal şartlarda bu fiyata alamıyorsun çünkü ?
Hayır derdim ucuza niye vermiyor değil, neden bu kadar pahalı veriyordu. Alacağımdan edeceğimden değil, mantıklı bulmamıştım sebebini açıklayın diye sordum sadece. Olay vadeli satıştan dolayı fiyat artışıysa tamam, anlaşılır bir sebep sayabilirim.
  • burka  (30.04.16 21:36:35)
kredi kartıyla taksit kalkınca sadece tarifeye ek şekilde taksit imkanı doğdu, gsm şirketleri de bunu fırsata çevirdi.

vodafone'da kampanya var eski telefonu götürünce indirim yapıyor.
  • cekilmis gayfe  (30.04.16 21:42:03)
vade farki.

  • jugador  (30.04.16 21:46:33)