Amerika'da yasama filanı

amerika da yasamak sizce zor mu?
kotu yanları neler?
Gitme sansınız olsa gider misiniz?

para durumuna bağlı bence
yemekler burdaki gibi olmaz
yaşamak için gitmem
  • sta  (15.04.16 15:58:10)
Amerika yerine Norveç'te yaşamayı tercih ederdim.

  • angelus  (15.04.16 15:58:29)
Beklentine göre değişir zorluğu. Burada iyi bir işin maaşın varsa orada ilk birkaç seneyi sadece alışmaya çalışmakla ve daha iyi bir kazançla geçirebilirsin, tam tersi burada asgari ücretle çalışıyorsan orada biraz zorlanırsın belki ama buradakinden rahat olma ihtimalin de var, tutunamayıp perişan olma ihtimalin de.

Yasal yolla gel çalış deseler şu dakika istifa eder giderim.
  • chicha  (15.04.16 16:08:07)
ben 3 seneden fazla öğrenci olarak kaldım, indiana, wisconsin, california eyaletlerinde yaşadım, bunların dışında bir çok eyalet gezip gördüm. okul dönemlerinde asistanlık yapıp aynı zamanda akşamları pizza dağıttım, yaz tatillerinde otelde valelik yapıp kimi zaman otopark önlerinde bayrak salladım. yeri geldi avm'lerde gözlük sattım. çok güzel dostluklar edindim. girmediğim eğlence ortamı da kalmadı. 1 seneden fazla oldu, Türkiye'deyim ve deli gibi oraları özlüyorum. Ortamları özlüyorum, alım gücümü özlüyorum, çalışınca bir şeyler elde edebilmeyi, bireyselliği, kimsenin umursamamasını umduğun anlarda kimsenin umursamamasını özlüyorum. Sokakta göz göze geldiğin insanları gülümsemesini, bana ben olduğum için saygı duyulmasını özlüyorum. vaktim olsa daha yazarım. bence doğru nedenlerin varsa gidip mutlu olabilirsin.

  • tiny toon  (15.04.16 16:37:35)
gitme sansim olsa giderim. avustralyada yasiyorum ama amerika bi baska aga. green carda basvurdum, insallah cikar.

  • baldur2  (15.04.16 16:45:11)
merhaba. izlediğim filmlerden yola çıkarak amerika'da yaşamak bence kolay (amerikalılara)
bize zordur tabi'de onlarda sanki ticket ile alışveriş, ikinci el giyim mağazaların normal mağaza gibi kanıksanmış olması (bizde retroydu, yaşanmışlıktı kaktırıyorlar sanki) garaj satışları, ev üzerine morgıç, o morgıçın üzerine morgıç hatta kedine köpeğine morgıç. karavanda yaşayıp üzerinde atlet, ağzında sigara tüm gün bulaşık yıkayan anne figürü falan bana samimi geliyor. (içimdeki redneck) gitsem giderim ama çok üşengeç adamım bakkala annemi yolluyorum.

  • libertine  (15.04.16 16:46:48)
Sağlık sistemi sıkıntılı. Yemekler buradaki gibi olmaz. Burada durumun iyiyse, akademi, teknoloji alanında kariyer yapma kendini geliştirme peşinde değilsen rahatını bozma. Ama gidip bir süre kalmak eğlenceli olabilir.

  • i ve been mistreated  (15.04.16 17:18:37)
10 arkadaşımın 9 u döndü istanbula.

  • jamswety  (15.04.16 18:50:38 ~ 18:50:53)
Turkiyede yasayip buranin kotu yani oldugunu söyleyebilecek biri varsa karsima ciksin, 4bucuk yildir tek basima burdayim. turkiyeye tatile her gittigimde, insan gibi yasamanin kiymetini bir kez daha anliyorum, ve burayi daha cok seviyorum.

  • jemjum  (15.04.16 20:42:27)
Kolay/ zorluguna bilerek deginmedim, cunku o kistas, kisinin nelere oncelik verdigine gore degisir. Ben yemeklerinin Turkiyedeki gibi olmayisini degil, huzurlu ve insan gibi bir hayat yasamayi onemsiyorum.

  • jemjum  (15.04.16 20:47:13)
3.5 yildir Amerika'dayim. Turkiye'de devlet memuruydum. 4 yildan sonra istifa edip buraya geldim. Hic uzatmadan sadece sunu diyeyim. Amerika'da insan oldugumu anladim. Bu kadar. 1000 tane sebep yazarim da gerek yok. Her ulkenin negatif yanlari var elbet. Ama ozgurlugu ve rahatligi hissediyorsan gerisi muhim degil.

  • kareem said  (15.04.16 23:30:10)