[]

e benim hiç yeteneğim yokken

ben bir şeyler üretmek istiyorum. mesela bugün bunu fark ettim tasarım şeylere bakarken. çizim yapmaya elim hiç yatkın değilken bunu istiyorum. ya da müzik. hayatımı bu gibi şeyler yaparak değerlendirmek istiyorum da bu zamana kadar hiç denemedim denediklerimin de üstüne düşmeyip bıraktım öyle. bi anda çok güçlü bi şekilde hissettim bunu istediğimi. napıcam. gerçekten istiyorum şimdi geçmesini mi bekliyim napıyım. aslında sanırım istediğim şey cesaretlendirilmek. mükemmelliyetçiliğimi yalnızca kendi yaptığım ya da yapacağım şeylerde devreye soktuğum için hiçbir şey yapmıyorum. hof epey üzüldüm şu an. çok pişman olucam gibi hissediyorum.
 
Elim yatkin degil derken, toplamda kac saat cizim yapmayi denedin ya da muzikle ugrasmayi denedin? Kimse 2-3 denemeden sonra gayet guzel resim cizmeye falan baslamiyor mesela.
Boyle seyler deyim yerindeyse hayvan gibi calisarak oluyor biraz.

  • stavro  (25.03.16 22:51:49 ~ 22:52:36) 
İlgin var ama yeteneğin yok belki. Tabii tam bilemiyorum. Öyleyse geçmesini bekleme ya da enerjini yapabildiklerine kanalize et. Ben de isterdim mesela süperbi sesim olsun, sıkıldıkça şarkı söyleyeyim ama yok.


  • damdanakan  (25.03.16 22:52:55) 
Bekle*


  • damdanakan  (25.03.16 22:53:18) 
Resim konusunu bilmiyorum ancak müzik için çalışmak gerçekten önemli. Sana en uygun enstrümana karar verip ordan ilerleyebilirsin ancak azimli olman gerekir. Yani anlık heves uğruna olursa sonuç alamayıp soğuyabilirsin.


  • j r r tolkien hayrani  (25.03.16 23:26:25) 
bir blog okumuştum geçenlerde, bir bebek yürümeyi öğrenene kadar aşağı yukarı 200 veya 2000 (tam hatırlayamıyorum, yalan olmasın) kıç üstü düşüyor. yatkın değilim, yeteneğim yok demeden önce yüzlerce kez denemeli / pratik yapmalısın.

ek olarak yetenek kavramına pek inanmıyorum, yeterli çalışmaya her şey başarılabilir.
  • tatlar kacti  (25.03.16 23:30:13) 
ya manyak ressamlar gibi olmayabilirsin ama ilgi insana resim çizmeyi öğretiyor, onu söyleyeyim. içinden gelmesi çok başka bir şey. vallahi züğürt tesellisi değil; nice iyi çizer var ki ilhamı yok. gözünde bir resim oluşuyorsa, ben bunu kağıda dökmeliyim diye kurtlanıyorsan olduğun yerde, kesinlikle başla zamanla elin o melekeyi ediniyor. ben de çizime ilgiliyim, üstelik 3 ressam arkadaşımdan ikisi ben sormadan "teknik olarak eksiksin ama kendini çok iyi ifade etmişsin, çizgilerin, kullanış biçimin tamamen sana özgü, duyguyu çok iyi aktarmışsın" falan gibi şeyler söylediler mesela yaptıklarımın birkaçını görünce.

iyiysen daha iyisi de hep oluyor. benim sana cesaret vermem gereken tek husus şu: tatmin oluyorsun. gerçekten oluyorsun. seni mutlu eden "biri" olmak değil, bir şey yapmaksa başla. hiç sallama. ressamlardan bilgi edin vs. betty edwards'ın sağ beyinle çizmek kitabını da öneririm. galiba bu öneriyi burada 3. kez yaptım. hemen hevesini artırmak için bu kitabı hakikaten öneriyorum, asıl cesaretlenmeyi onda göreceksin.


müzikte benim de böyle bir sorunum var. müzikte mesele şu ki hemen tatmin olamıyorsun. en basit bir üretim için bile bir süre sadece çalışman, bir şeye benzemeyen sesler çıkarman gerekiyor. nasır bağlaman gerekiyor mesela gitarla uğraşıyorsan. piyanoysa beynin iki tarafını da neredeyse eşit derecede meşgul etmen gerekiyor falan filan.hep "tab'lerle başlamak yanlış" geyiği yaptılar bana, ister hoca klasik gitarist olsun, ister metalci.doğru belki, parmak egzersizleri ile her şeyi çalabilir konuma gelebilirsin çünkü ama bir parçayı öğrenmek motivasyon kamçılayabilir. elini yanlış alıştırmamaya dikkat etmek gibi şeyler önem kazanıyor tabii.

ya kısacası ne istiyorsan onunla uğraşmalısın ve asla "şu olacağım" gibi hedefler edinme, "şunu yapabilmek isterim" daha amaca uygun. çalışacaksın, motivasyonunu korumak için kendine has yöntem bulacaksın vs. kendi isteğini koruman için bile çalışman lazım ama içine girdikten sonra da raya oturtma şansın artıyor.

mükemmeliyetçilik devre dışı kalmalı yalnız. o seni mahveder çalışan, öğrenmekte olan herkesi mahveder. bence zamanla geliştiğini fark etmek sana yeterli gazı verecek, bir bakmışsın ki eskiden acayip zorlandığın bir şeyi artık otomatik olarak yapıyorsun. mükemmelciliği at hayatından, sadece de ki "ben hayatımda bununla uğraşmak istiyorum". işini geçinmek için yaparsın, bunu da evde her gün cennette takılmak için :) müzik olayı her günü eargasm'le geçebilecek bir geleceğin garantisi. ben de istiyorum tekrar başlamak. sana söylediklerimi kendim de hatırlamaya çalışacağım.
  • godoşu beklerken  (25.03.16 23:57:13) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.