herhangi bir doğu avrupa ülkesinde iş kurmak (brainstorming)

Kısıtlı bütçeyle bir iş kurmak istiyorum, Türkiye'de olup buralarda olamayan ne olabilir?
Kahve muhabbeti değil şu şöyle olsa bu böyle olsa yurtdışında iş kursam vs hesabı. Cidden kurmayı planliyorum.

İlk olarak internetten (aliexpress gibi siteler) takı alıp burda satmayı düşünüyorum, çevre ve fizibilite hakkında bilgim var.

İkinci olarak Türkiye'ye özgü tatlılarla beraber ufak bir cafe düşündüm.

Bunun gibi fikirleri olan var mıdır? Geyiğe vurmadan yardım istiyorum :)

Bütçe 20k euro civarı. Ülke Romanya ya da Sırbistan. Şirket benim üstüme olmayacak, kurduğum ülkede yaşayan bir AB vatandaşının üstüne olacak. (Tabii ki güvendiğim birisi). Romanya için Şehir Sibiu, Sırbistan için Belgrad.

ekmek arası köfte..soğanlı domatesli tutar..bildiğin kuru köfte..
türk kahvesi tutar.. yabancılar hastası..
20k bütçe ile bence sadece yemek üzerine git..diğerleri için gümrüktü geldisiydi gittisiydi uğraşırsın.. bir köfte ekmek, kumpir, türk kahvesicisi açsan zor durumlarda dahi iç pazardan mal alıp oldukça rahat götürürsün..

hatta 3'lü çek istersen. kahve,köfte,kumpir bir arada..

dışarda veya avm'de büfe olarak başla.. sonra baktın işi kaptın büyütürsün. öyle hemen lokanta açıcam havalarına girme sakın..
  • dedim dedim de kime dedim  (20.02.16 11:45:31 ~ 11:46:35)
ben hiç sırbistan'da bulunmadım da, osmanlı'nın etkisinden olsa gerek, sırp mutfağı bazı yönleriyle türk mutfağına benzemiyor mu zaten? yani en azından mesela türk kahvesine benzer bir kahve demleme şekli orada da var, baklavaya, böreğe falan da uzak değiller hani. yalnız kumpir fikri değerlendirilebilir bence de. yabancılar genelde kumpir seviyor. bu arada sırpçada da krompir patates demek :) bence de hızlı, pratik türk yemeklerinden yürümek mantıklı olabilir. millet gidip alıp yesin ya da evine götürsün.

aklıma çevirme tavuk da geliyor mesela. rol model olarak berlin'deki şu yere bakabilirsin, türk mekanı yine: www.hühnerhaus.com (linki veremedim bir türlü yahu, ü'den dolayı herhalde) hem büyük yerleri var hem de caddenin karşısında şöyle ufak, büfe gibi yerleri var: i.imgur.com sadece nar gibi kızarmış tavuk bulunuyor. millet sıraya giriyor, genelde yanında patatesiyle falan paket yaptırıp evine gidip yiyor. sırbistan'da tavuk olayından haberim yok, eğer pek yaygın değilse iş yapabilir bence.
  • soso  (20.02.16 12:47:11 ~ 12:50:10)