gencler kosun

11 şubat 2016 ligo gravitational wave gözlemi

bunu en basit sekilde anlayacagimiz sekilde anlatir misiniz?

bir sey mi kanitladi? nedir bu? anlamadi ben...

Einstein'ın teorize ettiği gravitational wave olayı doğrulanmış oldu. Ama asıl önemi şu. Şu ana kadar uzayı hep farklı dalga boylarındaki ışıkları izleyerek gözlemliyorlardı. Ama bu defa, bir milyar ışık yılı ötede iki kara deliğin bir araya gelmesini, bu hadisenin yaydığı gravitational wave'den yararlanarak tespit ettiler. Normalde o uzaklıktaki böyle bir olayın ışıktan faydalanarak tespit etmek imkansızmış, ama bu vesileyle tespit edilebilmiş oldu. Yani, artık uzay gözlemlerinde kullanılacak yepyeni bir araç bulmuş oldu astronomlar. Hem de önceki aletlerle gözlemleyemedikleri şeyleri gözlemlemelerini sağlayacak bir araç. Bunun da çok yeni gözlemlere ve keşiflere önayak olması kesin gibi.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (11.02.16 22:10:50)
  • rakicandir  (11.02.16 22:31:35)
  • aynadakiyabanci  (12.02.16 00:59:25)
Uzay ve zaman bir kumas gibidir. Bir bilardo masasi dusun. Kumasi biraz esnekligini yitirmis olsun. Agir bir bilardo topu kumasi asagi dogru ceker. Eger sen bir karincaysan ve bilardo topunu gecip kumasin diger tarafina ulasacaksan yolun duz degil egri olur.

Simdi o topun bir karadelik oldugunu, kumasin da uzay oldugunu dusun. Tamam kumas asagi yonde esniyor ama neden? Cunku agir bilardo topu yani karadelik agirlik daldalari yani cekim yaratiyor. Bu dalgalar da ilk kez gorulmus oldu.
  • Traveller  (12.02.16 01:13:47)