freelancerlik hk.

selam,

bundan bir sure once freelance proje almistim, bir kac ay once ise basladim. freelance projenin ucreti de acemilikten cok az demistim. simdi o paraya projeyi yapasim gelmiyor. cok sogudum projeden. adami sallayip duruyorum yarin obur gun gorusecegiz. nasil etsek de haci sen git baskasina yaptir bu isi ben yapamiycam desek?

anlasilan ucretin yarisi is baslamadan alindi.

yap çıksın aradan

  • hpkhga  (01.02.16 00:03:39)
dürüstlük önemli. ve bu dürüstlük ileride size çok önemli kapılar açabilir. gerçek bir mazeretiniz yoksa sözünüzden dönmeyin bence.

  • victum  (01.02.16 00:16:09 ~ 00:16:16)
eğer yapmazsan çok büyük ayıp etmiş olursun, onu da geçtim ticarete uymaz yaptığın. bir de yarısını almışsın paranı, her şey para değil biraz da ticari ahlak değerleri var.

  • oscar  (01.02.16 00:18:00)
Böyle böyle portfolyon oluşacak, ilk başlarda ucuza çalışmak gayet normal.

  • physcos physcos  (01.02.16 00:37:05)
kendini disipline etmek adına da yapıp bitirmek en güzeli bence.

  • oz suser  (01.02.16 00:45:51)
Benimde böyle işi bırakmayı isteyip bıraktıklarım oldu, aldığım parayı iade ettim ve işin yaptığım kısmını da verdim belki benden sonraki faydalanır diyerek, bi ikisi arkamdan konuşmuş ama (ortak tanıdıklar söylüyor) çok önemli değil, piyasamı engellemedi.

  • selam  (01.02.16 00:47:40)
ha birde bırakmamak için eğer parasından dolayı yapmak istemiyorsan bunu belirtebilirsin, abi proje beklediğimden daha büyük çıktı açıkcası verdiğin ücret yapılacak işin tamamını karşılamıyor vs. vs. vs. diyerek zam isteyebilirsin ücretine

  • selam  (01.02.16 00:49:49)
birçok kişinin dedii gibi ticarette ahlak önemli.Parayı iade etsen de kimsenin zamanını çalmaya hakkın yok.Adamı bu zamana kadar bekletmiş olacaksın.Proje gelişmediyse zam istememen de gerekir.

  • werderweremem  (01.02.16 01:34:33)
projede degisiklikler oldu. degisti yani.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (01.02.16 01:44:59)
bazı işlerde işe başladıktan sonra ayrıntıları ortaya çıktığından, "bu beni olması gerekenden çok uğraştırdı" diyerek emeğinin karşılığını isteyebilirsin.
Ben öyle yapıyorum. Tabi bu arada önceki cevaplarda da denildiği gibi, bu işin üzerinden çok zaman geçtiyse yapma bu dediğimi.

  • safepassage  (01.02.16 07:57:51)
senin gibi düşünen yüzünden aylarca işin bitmesini bekledim.geneli asosyal olan bu yazılımcılar insan ilişkilerinden ve gerçek hayattan bihaber oluyorlar.sorun varsa - ücret azsa vb. sorunlar olduğunda işverenle konuşmak yerine onları oyalama yolunu seçiyorlar.hem işverene yazık ediyor hem de kendilerine , sonra bunun stresini yaşıyorlar buralarda çare arıyorlar.
herkes senin açından bakmış ben de müşterin açısından baktım olaya.kişisel algılama seni tanımam etmem.müşterin yerinde olsam verdiğim parayı (miktara ve projeye göre değişebilir.) bile almadan görüşmeyi keser , gider adam gibi bir ajansa yaptırır işime gücüme bakardım.
ki zaten aynen bu şekilde yaptım, 8 ay oyalandıktan sonra.
  • dunyadan arafa  (01.02.16 08:39:18)
isleri yarim birakmaya bi baslarsan bunun sonu gelmez. ne olursa olsun bitir derim ben. kotu referansin telafisi olmaz.

  • foster  (01.02.16 09:23:08)
şartlar değiştiyse zam istemek hakkın. ilk konuştuğumuzda yapılacak işler bunlar değildi veya bu kadar kapsamlı değildi daha basitti diyebilirsin. zam yapmaya yanaşmazsa kusura bakmayın bu paraya olmaz deyip işi bırakabilirsin.

  • vodafona kayıtlı böyle bir kullanıcı yoktur  (01.02.16 09:54:52)
proje değiştiyse değişiklikleri anlatıp ilave ücret istemelisiniz.

diğer türlü işi bırakmanın jargondak karşılığı ibnelik. arkanızdan söylenir, haberiniz olsun.
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (01.02.16 15:27:33)
Sonradan eklenen featurelari yapmaycagimi ama kalan kismi tamamlayip teslim edecegimi soyledim anlastik. Tesekkurler herkese.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (01.02.16 19:28:07)