SMS dolandiricilari nasil ulasiyor?

Merhaba,

Gectigimiz haftalarda bi' yakinim "Evim Sahane'ye basvursana..." diye bi' talepte bulundu. Ben de Google uzerinden KanalD'nin disinda bi'kac web sitesine daha baktim, ancak herhangi bir yere numara birakma gibi bir durum soz konusu olmadi.

Bugun, gun icerisinde "Ev Sahane" adi altinda dolandiricilik SMS'ine maruz kaldim. Simdi, bu adamlar benim telefonuma nasil ulasti? Internet siteleri nasil durumlarda benim telefon numarami cookie olarak kullaniyor. Bu tarz bilgilerin her halukarda gizli olmasi gerekmiyor mu? Telefon numarami cookie olarak kullanilabilecek bir alana yazdigimi hic hatirlamiyorum...

Kullandığın whatsapp dahi bilgileri google A satıyorsunuz. Mesela whatsapp da kalp ameliyatı hakkında bir konuşma yapın, google da hemen hastane reklamları baş gösterir. Yüklediğin bir uygulama ile de izin vermiş olabilirsin.

  • gozu acik sevisen yahudi  (26.01.16 13:44:04)
Google'in bilgileri depoladigini biliyorum. Ancak karsima cikan reklamlar gerek seamless olsun, gerek standart cookieler olsun, kisisel bilgilerimi icermiyor. Yukledigim uygulamalar uzerinden de bir arastirma yapmadigim icin o durumun soz konusu oldugunu sanmiyorum.

  • my jekyll doesnt hyde  (26.01.16 13:46:43 ~ 13:46:59)
seamless dedigim de targetsense...

  • my jekyll doesnt hyde  (26.01.16 13:48:20 ~ 13:48:43)
evet Sour, ancak Kanal D'ye bilgilerimi kaydetmedim. Bu sirket "evim sahane" etiketinden bana ulasmis olabilir ancak telefon numarami nasil elde ettikleri merak konusu ve kafami kuracliyor.

  • my jekyll doesnt hyde  (26.01.16 14:12:28 ~ 14:12:57)
Ben evim şahane programının varlığından bile haberdar değildim, bana da geldi.

Seninki tesadüf olmuş, google'da aramadan da gelecekti o mesaj sana.
  • harzem  (26.01.16 14:23:49)
biyere e mail ve telefonunu vermişsen bir kere bile olsa, ve onlarda bu bilgileri biyerlere satmışsa, sen sadece alakasız bir siteye mailini bile yazsan database den şak diye çıkar karşılarına. bilgilerinin bir kere dolaşıma girmesi yeterli. çünkü satın alanlar da bir süre sonra başkasına satıyor. googllek bir iş olduğunu sanmıyorum, ağır çakallık var. kimse dur demıyor bu memlekette bu işe.

  • dedi kalabaligin icinden bir ses  (26.01.16 15:38:58 ~ 15:39:46)
"operatöre gidiyorlar bana 18-25 yaş arasında bayan erkek veya karışık numara verin diyorlar ve satın alıyorlar." diye bi yerde okumuştum. doğruluğunu bilemiyorum.

ama o yaşadığın daha farklı bi durum.
  • freetakilir  (26.01.16 16:24:19 ~ 16:25:20)
satın alan 3. kurumların tekrar satması gibi bir şey cidden var mı?

2 ihtimal geliyor aklıma;

-tesadüf

-operatörden numaramı satın aldıktan sonra google'ın senkronizasyonu yüzünden telefonda onların istediğine denk gelen bir şey arattığım için karşıma çıkmaları (öeh).

Diğer türlü çok korkunç...
  • my jekyll doesnt hyde  (26.01.16 17:16:51 ~ 17:17:22)