gümrük limiti

vurmayin olurum.

gumruk limiti kac dolar idi?

bir de amazondan alirken, gumruk limiti gecsek bile ekstra bir ucret odemiyorduk sanirim dogru mu?

75 yüro diyelim.

  • omer haybo  (15.01.16 23:17:22 ~ 23:18:20)
yanlış.

  • Ufuk  (15.01.16 23:22:18)
amazon o ucretleri hesaplayip onceden odetiyordu sanki diye kalmis aklimda nedense.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (15.01.16 23:23:08)
'ekstra ücret ödemiyoruz' diyince sanki amazon'da gümrük vergi sınırı yokmuş izlenimi oluştu. dediğiniz doğru amazon vergileri önceden hesaplayıp ücretini alıyor ürün sorunsuz elinize ulaşıyor.

  • Ufuk  (15.01.16 23:32:14)
kaynak yapayım? amazon'da etiket fiyatını ne görürsek alabiliyor muyuz yani? 100 dolarlık bi ürün var diyelim siparişi verdik elimize ulaşıyor mu 100 dolarla? biraz açabilir misiniz onu?

  • xenophobe  (16.01.16 01:53:37)
açılın son zamanlarda baya alışveriş yaptım amazondan.

şimdi gözlemlerime göre sanırım en son bu limit 80 dolar civarı bir şey oldu. yalnız bu miktar sipariş başına. yani mesela 50 dolarlık iki ürünü aynı siparişte almak gibi bir şey yaparsanız büyük hata olur amazon ek ithalat vergisi alır. fakat bu ürünleri iki farklı siparişte kendi başlarına alırsanız vergi almaz.

@xenophobe
amazon'un türkiye'ye gönderdiği her şeyi fiyatı ne olursa olsun alabiliyoruz. zaten limitin üzerindeyse amazon bizden ithalat vergisini direk aldığı için kendisi ödüyor gümrüğe ve her şey sorunsuz sualsiz bize geliyor. hatta amazon bizden vergi aldıysa fakat gümrüğe bir şey ödemesine gerek olmamışsa bize geri veriyor vergiyi. en son mesela bana 40 dolar iade etti. yaklaşık 200 dolarlık bir siparişti ve haliyle ithalat vergisi olarak da 40 dolar almıştı ama gümrükte hiçbir şey ödememiş nedense. bana da geri iade ettiler.
  • king lizard  (16.01.16 02:33:20)
@xenophobe

amazon ya da başka bir yerden satın aldığınız ürün yasaklı değilse, (mesela kozmatik, tütün, alkol, gıda takviyesi ve sim kart takılabilen elektronik aletler yasaklı) ticari ürün olduğuna kanaat getirilmedikçe verginizi ödeyip teslim alırsınız ulaşmama gibi bir şey olmaz.

ggm.gtb.gov.tr
  • Ufuk  (16.01.16 03:52:02)