Gönüllü müsünüz?

Sevgili gönüllüler, gönüllü olmak isteyenler;

Hangi sosyal yardım kuruluşunda gönüllü olarak yer aldınız/alıyorsunuz? Ya araştırıp edip "zamanım olsa şurada gönüllü olmak isterim." dediğiniz bir vakıf/dernek vb var mıdır?

Daha çok çocuklarla olsun istiyorum aslında. Aklımda haftada 1 gün çocuklara origami dersi verip sene sonu origami müzesi açmak geldi. Bunu gerçekleştirmeye imkan sağlayacak bir yer var mıdır mesela? Toplum gönüllülleri vb de sabit dersler üzerinden mi gidiliyor nasıl olur?

Yer: İstanbul

p.s: içinde bu kadar gönül geçerken, gönül işlerine koymasam olmazdı :)

Losev iyidir, zamaninda gitmistim, zamanim olsa tekrar giderdim.

  • fakyoras  (02.01.16 18:41:05)
greenpeace ve unicef gönüllüsüydüm. toplum gönüllülerine kardeşim geçen hafta gönüllü olmak için gitti ama grup dağılmış mı bir şey olmuş. ya da sadece liselileri ilgilendiren kısımla alakalı bir eylemsizlik de olabilir bilemiyorum. bence nerede gönüllü olursan ol oldukça zevkli bir iş. bir de benim çocukluktan kalma bir akut gönüllüsü olma hevesim vardı. hala durur öyle.

  • ruhen hastayim ben  (02.01.16 19:07:55)
o kadar çok yer var ki, hangisini saysam:))

çocuklarla origami çalışmak istiyorsanız;
zihinsel engelliler için çalışan akadaşlar var, çocuklar plastik şişe gibi atık malzemeler, kağıt seramik çamuru vb şeylerle bir şeyler üretiyorlar, sonra onlar satılıyor, emeklerinin karşılıklarını alıyorlar. çok güzel.
çydd nin eğitimevleri projesi var, genç yaşlı herkes bilgisine becerisine göre katkıda bulunuyor. el becerileri sınıfı her eğitimevinde var.
bağlı bulunduğunuz belediyenin sosyal işler servisiyle görüşebilirsiniz. belediyelerin bir çoğu benzer çalışmalar yapıyorlar stk gönüllüleriyle ortaklaşa. siz de el verirsiniz.
hastanelerin onkoloji servisinde yatan çocuklarla yapılan çalışmalar var.
ben izmir'deki çalışmaları biliyorum, istanbul için şuraya git diyemem ama orada da olduğunu duyuyorum.
origami dışına da taşarım derseniz;
görme özürlüler için sesli kitap projesine katkıda bulunbilirsiniz, işitme engellilerin toplumda günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için işaret dili öğrenip öğretilmesine katkıda bulunabilirsiniz.
açev bu sene ara verdi ama önümüzdeki yıl tekrar eğitmen yetiştirecek sanıyorum. açev eğitimlerine katılıp okuma yazma bilmeyen kadınlara okuma yazma öğretebilrsiniz.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (02.01.16 19:08:43 ~ 19:09:49)
ücretsiz programlama dersi için gönüllü olmak isterdim.

  • selam  (02.01.16 20:13:43)
KAÇUV iyidir.

  • rivulet  (03.01.16 00:09:32)
bulunduğunuz ilçede kent konseyi varsa gidin katılın gönüllü olarak. kent konseyleri salon insanlarına bırakılmaması gereken yerler, çok net söylüyorum. daha genç, daha farklı bakış açısı için oralarda kararlılıkla bulunmak lazım. şu verdiğiniz etkinlik örneği bile onların düşünmeyeceği bir şey.

  • Phoebe  (03.01.16 19:15:37)
tegv e git kesinlikle. hem bir şeye katkıda bulunuyosun hem de sana katkıda bulunulduğunu hissediyosun.ortam da iyi

  • damlaya damlaya gol olur  (03.01.16 23:40:42)
Ben 2 sene UTOG( Uludağ Ünv. Toplum Gönüllüleri) ' da çalıştım. Neredeyse her bölgede örgütlenmesi var. Merkezi Eminönü'nde.
Ama TEGV isteklerinize cevap verebilecek düzeyde. Ama TOG'da fena değil. Çocuklarla çalışabildiğimiz 3 proje vardı biri Küçük Melekler lösemili çocuklarla çalışıyorduk. Aynı Gökyüzüne Bakıyoruz projesinde de ceza evinde yetişen çocuklarla çalışıyorduk. Bir de Rüzgar Gülleri var. O da otizmli çocuklarla çalışan bir projeydi. İllerde isim farklı olabilir ama temelde amaç aynıdır.

  • masumiyetmuzesibekcisi  (09.01.16 10:37:31)