Ocakta Roma ve Barselona

Merhaba Canlar,

Ucuzundan ucak bileti buldum. Fakat karar veremedim yardımınıza ihtiyacım var. Ya işten 2 gün izin alıp perşembeden gidip pazar dönmek üzere romaya gidecegim. Yada 5 gün izin alıp hafta sonralarınıda birleştirip Roma ordan da 50 lira gibi komik bir rakama barselona'ya gideceğim. Fakat Ocak ayı olması birde tatilin biraz uzuncana olması beni dusundurdu.

Nasıl yapsam bilemedim. Birde soyle bir şansımda var eğer sadece Roma'ya gidersem bir ay sonra subatta yine 2 gün izin alıp haftasonu ile birlikte barselona yapabilirim.

Sizce hangisi mantıklı? Nedeniyle birlikte yazarsanız çok sevinirim.

Teşekkürler.

ucuza bilet bulduysan yapıştır 2 gün roma 2 gün barça yap gel derim amacın çok ayrıntılı gezmek ise tümünü romaya ayır

  • basond  (13.12.15 16:18:14)
tek başına mı gideceksin bilmiyorum ama roma çok eğlenceli bir yer değil. o yüzden romayı kısa tutup iki yeri görmek daha mantıklı bence. romanın hakkı en fazla üç gün bence.

  • ayiadam  (13.12.15 16:18:55)
roma barça nın yanında hıyar gibi bir yer, dolayısı ile barça yı uzatsan daha iyidir derim, ocak olması da süper çok turist olmaz özellikle roma da sıra beklemekten insan tiksiniyor.
dolayısı ile git roma ya sonra barça ya git, ikisini aynı tatie sıkıştırmaya kalkarsan canın çıkar.
barça ya gidince de yemek için ciddi bir bütçe ayır inanılmaz restoranlar var, bir de yeni moda şeflerin kendi evlerinde yemek verme muhabbetleri var onu da becerebilirsen süper olur.
  • kurremkamerruk  (13.12.15 16:21:29)
Tamamen ilgi alanlarına göre değişir, bana göre de roma en az 3 gün çünkü :)

Ben senin yerinde olsam herhangi birini Şubat'a sarkıtmaz, iki yeri de Ocak ayında görürdüm (başka seçeneğim yoksa tabii, yoksa havaların daha sıcak olduğu dönemde gitmeyi tercih ederim her ikisine de.). Müze filan gezeceksen kapanış saatleri hayli erken şu anda, gezmeyeceksen sıkıntı yok zaten. Hazır uygun fiyata bilet varken 2 ya da 3 gün roma 3 gün barselona yapabilirsin.

edit: Evet hala kişisel tercihlere bağlı diyorum ama Allah aşkına Floransa ile Roma'yı karşılaştırmasın insanlar bir zahmet yav, Roma nere Floransa nere. Floransa dediğin yer Beşiktaş kadar var ya da yok, inanılmaz abartılmış bir yer. Ben acayip hayal kırıklığına uğramıştım. Roma'da gece takılmak istiyorsan Trastevere senin için bir seçenek olabilir. Barselona'ya gelirsek kesinlikle gece hayatı çok daha fazla olan bir şehir eğer buna önem veriyorsan oraya daha ağırlık verebilirsin programında. Ama genel olarak bana Barselona fazla abartılmış gelmişti, özellikle İspanya'nın güneyine indikçe sıralamada çok gerilere düştü benim için. Şimdilik 8 ülke 30 küsür de şehir gezdim, çok değil evet ama Roma bunların içinde kesinlikle ilk 5'te yer alırken Barselona yer almıyor.
  • dust in the wind  (13.12.15 16:31:47 ~ 17:44:01)
takipteyim, biz de aynı planı roma+barca mı yoksa roma+berlin seklinde mi yapsak diye dusunuyorum.

ancak roma'ya hıyar diyene agır laflar sayarım, roma cok cok cok ötesi asırı guzel biyer
  • galandar kostumu  (13.12.15 16:43:47)
roma ilk defa yurtdışına çıkıyorsanız ilk defa tarihi bir yer görecekseniz çok güzel bir yer. ama barcelona floransa venedik hatta toledo gördüyseniz bu ne lan diyorsunuz. romada gece hayatı da yok bilginiz olsun. öyle barcelona gibi meydana oturayım gece ikiye katar içeyim takılayım yok. mekanlar mayıs ayında saat23.00da kapatıyordu. gerçi metro hatlarının azlığından dolayı gün içinde bol bol yürüyeceksiniz o yüzden gece haliniz kalmayacak. metrosu olup sadece 2 hattı olan bir roma bir ankara var herhalde.

  • ayiadam  (13.12.15 16:55:09)
roma, bina gezip omuz omuza mücadele seviyorsan şahane bir yer, bana göre hıyar gibi yer diye herkese göre öyle olacak diye bir şey yok.
italya ya giden adam floransa görmeli derim roma avrupa da görülmesi gereken yerler listemde ilk yirmide bile yok bende.
tabi bu işler perrspektif meselesi
  • kurremkamerruk  (13.12.15 17:33:31)