gelin docker konuşalım

selam devops tayfasi, full stack tayfasi.

docker tartisalim.

kullaniyor musunuz? senaryolariniz nasil? db bir containerda, api bir containerda,frontend ayri bir containerda mi.

coreos mu kullaniyorsunuz, ubuntu mu?

bir makinada birden cok nginx container'i kostururken domainleri nasil yonetiriz, vs. vs. gibi konularla tecrubesi olanlar aktarabilir mi?

hazirda bir makale varsa o da olur.

varolan ubuntu vps'imi tamamen coreos + docker'a gecirmeye calisiyorum da. bundan sonra her seyi dockerla deploy etmeyi planliyorum temeli saglam olsun, ilerde gotumuzu toplamakla ugrasmayalim.

hadi konuşunda bende bişiyler öğreneyim diye bekliyorum ama nafile. hatta biri oturup docker'ı anlatsın chroot dan ne farkı var diye.

  • selam  (14.12.15 23:09:39)
vallahi ben de bekliyorum da, kimse yazmadı bir şeyler.

docker'ın kendi dokumantasyonunu hatmetmeye calsiyorum ben su anda.
  • eksi sozlukte eksiyen adam  (14.12.15 23:20:47 ~ 23:23:13)
bana da öğret :)

  • selam  (16.12.15 08:20:06)
20-22 arası özgür web günleri var, yüzyüzeyken konuşuruz bence çok daha zevkli olur.

Bu arada docker instance'larını cep telefonundan yönetmek için bir uygulama yazdımdı onunla ilgili fikirlerinizi de alabilirim.
  • selam  (05.10.16 11:59:45)
@rr e otobüse atla gel, bende kalırsın?

  • selam  (05.10.16 22:42:26)
gectigimiz zaman suresince ben de baya bir tecrube kazandim dockerda. ozgur web gunlerinde olurum muhtemelen ben de, eger orada olursam, dockerla alakali bir konusma olursa orada olurum. :)

ben qa containerlar olusturmak icin kullaniyorum dockeri su anda. tum stack'i projenini istenen branchlerle, acik prlarla, backend #123 pr, frontend #321. pr olsun, elasticsearchleri, dbleri, redisleri hepsi bunlara ozel olsun acilsin kapansin olarak kullaniyorum.

mesos ustunde marathoon ile yonetiyoruz tum yapiyi.

sorusu olan olursa cevaplamaya calisirim.

hatta salak sacma cron joblarimiz vardi, tum backendi docker containeri haline getirebildigimiz icin custom endpoint yazip istedigim docker job'ini ECS uzerinde veya baska bir yerde scheduled olarak calistirabiliyorum. (chronos denemedim ama orda da olur. ecs daha basit gelmisti.)

domainleri yonetmeyi de mesos+marathon uzerinde marathon-lb ile hallettim. acaaaip problemsiz oldu. detayli bir blogpost yazacagim bununla alakali bir ara.
  • eksi sozlukte eksiyen adam  (07.10.16 01:28:35 ~ 01:30:51)
custom entrypoint olacakti uykum gelmis. :) editlwyemedim. mobil.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (07.10.16 01:58:15)