Haremden evlilik sorunsalı

Şimdi kusura bakmayın tamamen cahilliğimden soruyorum bu osmanlı haremlerindeki kızları yüksek devlet görevlileriyle vs evlendiriyorlar da, o kızların "ilki" padişah olmuyor mu, dönemin adamları bunu nasıl sindiriyo? Ya da padişahla olan başkasıyla evlendirilmiyo mu? Sistem nasıl işliyo tşqqrlr

şu an kaynak veremeyeceğim ama öyle düşünüldüğü gibi aksi bir durum yok. kaldi ki dini kural ve kanunlara göre yönetilen bir imparatorlukta böyle bir şey düşünülemez.

  • 1adam  (03.12.15 08:51:47)
Yav dini kurallara göre yönetilen imparatorluğun hareminde 7/24 kadınlı erkekli seksler dönüyo da bu niye olmasın

  • selamun aleykum kitty  (03.12.15 09:03:02)
dostum harem öyle bişi değil. dizilerden öğrendiğiniz haremle gelmeyin diye bir cümle kullanmayacağım emin ol.

padişahın evleneceği kişiyi valide sultanın seçtiği söylenir, ancak padişah her karıyla yatmaz, evleneceği kişiyle de zevk sefa peşinde koşmaz. gayet ciddiyet içerisinde bir evlilik yapılır imiş. öyle soyunan cariyeler falan hep batıl ressamların uydurması diye rivayet edilir.

padişah grup yapmıyormuş öyle. padişah hareme gittiğinde haremağası haber salarmış ki kimse orada kalmaz herkes odasına çekilirmiş.

not: cariyeler 3'e ayrılır. bunlar hizmet için alınan cariyeler
İkinci olarak satılmak için alınan cariyeler
Üçüncü grubu ise odalık adını verdiğimiz cariyelerdir.

sizin bahsettiğiniz grup ikinci gruptur. padişahın da bunlarla işi olmaz diye biliyorum.
  • jesues  (03.12.15 09:14:57)
Eyvallah jesues bey everything is illuminated inşallah.

  • selamun aleykum kitty  (03.12.15 09:17:33)
haremde padişahı bir kez bile göremeden yaşlanan cariyeler olduğu söylenir. yani cariyelerin hepsi halvete girmiyor padişahla. ayrıca padişahın rahlesinden geçmiş bir cariyeyle evlendirilen adamın "içime sinmiyor" diyebileceğini sanmıyorum. bir kaç paşayla evlenip boşanan padişah kardeşleri var. kulluk ettiği adamınkini mi sindirmeyecek.

  • lancelot du lac  (03.12.15 09:24:37)
padişah haremde kimseyle yatmıyodu, harem ilim irfan yuvasıydı gibi lafların çok gerçekçi olduğunu düşünmüyorum. 1. ahmet'e baktım 27 yıl yaşamış 20 küsür çocuğu var. kaynak vikipedi.

  • optum kib bye  (03.12.15 09:36:02)
@kitty 7/24 netlikte cevap veriyorsan bu duyuruna bizi niye yoruyorsun. bak kaynak veremiyeceğim diyorum ama bu daha önce okuduğum kaynaklarda var. böyle tv dizilerini kaynak kabul edip karar vermek doğru değil.

  • 1adam  (03.12.15 09:56:34)
Padişahın siktiği cariye bir başkasıyla evlendirilmez. Harem dediğin yer zaten orta ölçekli bir köy gibi; her türden kadın var. Arada evlendirilen olurdu ama onlar da padişahla birlikte olmamış cariyeler.

  • angelus  (03.12.15 10:17:29)
@1adam mübalağa olduğu açık olan ifadeye niye takıldın bilmiyorum da, dediğim şu, sarayında oğlancılık olduğu NET olarak bilinen bir imparatorluk kız evlendirirken islamiyete uygun mu davranıyorum diye niye düşünsün diyorum, çelişkisinden bahsediyorum

  • selamun aleykum kitty  (03.12.15 11:59:17)
@kitty , sarayda gayri meşru işler mi? bir de bu mu çıktı?
üstte ise harem konusuda -tamamen cahilliğinden- sorduğunu söylüyorsun.
kendi çelişkimize dikkat etsek önce...
  • 1adam  (03.12.15 12:16:37)
@1adam evet bu evlendirilme meselesiyle ilgili olarak cahilim, komple cahil değilim, oğlancılık konusu murat bardakçı'nın osmanlı'da seks eserinde açıkça anlatılıyor

  • selamun aleykum kitty  (03.12.15 12:23:37)