elektronun yörüngedeki yeri

Kimyada bir formül varmış;

- o anda elektronun yörungenin neresinde olduğunu hesaplayabiliyormuş

-adı çok uzunmuş

-lisede görmüşüz(?) (sanmıyorum)

acaba nedir nedir?

"Lisede gördük" diyorsan, yıllar önce quantum ve heisenberg ilkeleri tarafından kısmen geçersiz kılınmış olmasına rağmen, şudur sanırım:

s s ps ps dps dps ...
electronconfiguration.info

"Analysis of the Standard Electron Configuration Pattern" kısmındaki renkli dizilim.
  • harzem  (03.09.15 22:56:08)
1s2 2s2 2p6'dan bahsetmiyorsun dimi?

  • sta  (03.09.15 22:58:28)
yok o değil ya 1s2 olan ortaokulda popiydi, sonra modası geçti, alengirli bir adı olacak bunun:))

  • fallopian  (03.09.15 23:01:56)
Taze bitirdim ama adi cok uzun bir sey hatirlayamadim. Formul mu uzundu adi mi?

  • gunde 3 litre kola icen adam  (04.09.15 00:08:20)
kimya değil fizik
Schrödingerin dalga denklemini kullanarak elektronun bulunma olasılığı olan yörüngeleri hesaplarsın o yörüngenin neresinde olduğunu maalesef hesaplayamıyorsun zira bilinmezlik ilkesi
lisede gösteriliyor sayılır
hidrojen için upload.wikimedia.org bele görünür o olasılık dağılımları.

1s2 2s2 filanda pauli dışarlama ilkesinin armağanı.
  • kyha  (04.09.15 00:16:57 ~ 00:20:12)