dövme hakkında bir mevzuu

yok yok nerede yaptırayım diye sormuycam;
seneler evvel bir yerden "dövme yapılan yerde su deriye değmez böylece boy abdesti almak işe yaramaz" gibi bir şeyler duymuştum. yani aşağı yukarı böyleydi işte.
bunun bilimsel bir açıklaması var mı? vücutta dövmeli yerdeki deriden su geçmez gibi??

ya ben de bu soruyu soranlara hep şoyle diyorum:normal şartlarda abdest alinca su deri altına girer mi?girmesi gerekir mi?cunku amaç orda deri ustunde oluşan şeyleri temizlemek degil midir?
(cevap olmadı farkındayım )

  • voodoo 007  (29.08.09 17:40:44)
bu kadar ayrıntıyı kafanıza takacaksanız baştan yaptırmamanız daha hayırlı sizin için.

  • gossamer  (29.08.09 18:15:21)
dövme derinin içine enjekte edilen bişi dimi? o zaman hayır boy abdesti alsanız geçerli. sonuçta abdestte derinin yüzeyine su gelse ok yani

  • alokozay  (29.08.09 18:18:02)
dine gore cevap verirsek, boy abdestinde ust deriyi yikamak farz. dovme alt deride oldugu icin abdesti engellemiyor yani. ama buna ragmen dovme yaptirmak haram imis cunku tanrinin yarattigi vucutta degisiklik yapmak yasakmis.

bilimsel cevap verirsek, derinin ust tabakasina epidermis, bir alt tabakasina da dermis deniyor. dovme murekkebi dermis tabakasina enjekte ediliyor cunku burdaki hucreler genelde hayat boyu ayni kaliyor. epidermis tabakasinin salgiladigi sebum denen bir madde var, bunun bir gorevi de derimizi fazla sudan korumak. eger suya fazla maruz kalirsak (havuza girmek gibi), bu sebum maddesi silinmeye baslar ve epidermis tabakasi suyu absorbe eder. dermis tabakasi sudan korunmus olur yani.
  • ermanen  (29.08.09 18:53:03)
siz abdestliyken dövme yaptırın öyle kalır o bölge içiniz de rahat eder.

  • synick  (29.08.09 21:16:51)