geçmeyen öksürük, bronşit vb

Selamlar sözlük ahalisi, bir garip sorum olacak: 35 yaşındayım. Hayatımda hiç sigara içmedim, toplamda da sayılı nezle olmuşumdur. Çok uzun senelerdir de hiç kış nezlesi olmamıştım. Bu kış, sonbahardan beri kendimi hep korumama rağmen sürekli bir burun tıkanıklığı, sürekli ara ara artan öksürük sahibiyim. Yaz sonunda ağır bir boğaz enfeksiyonu geçirdim. Antibiyotik iğnelerle kendime geldim. 3 hafta önce de epey kötü oldum, ciğerlerim sökülüyordu, doktor akut bronşit teşhisi koydu. Ağır bir antibiyotik tedavisi gördüm ama hala gün içinde öksürüyorum sık sık. Şimdii, tabi ki doktora görüneceğim ama şimdi düşünürken aklıma geldi, bir danışayım dedim.

Evim, bahçe katı, toprağa basıyor ve Tarabya'da. yani nispeten serin ve nemli bir semtte. 2 senedir orada oturuyorum. Evde yaz rutubeti olmuştu bu sene. Kışın hiç bir şey yok ama yazın bölgenin nemli olmasından dolayı biraz nem problemi yaşadık. Şimdi benim bu öksürüklerimin, boğaz ağrılarımın vb evle ilgisi olabilir mi sizce? Isıyla ilgili bir problem yok. Fatura cebimizi yaksa da, biz kombiyi yakıyoruz, iyileşemediğim için bir türlü. Evimi çok seviyorum ama değiştirmeli miyim?

Bir de doğduğumdan beri evimizde hep kedi-köpek olmuştur ve ailede kimsede alerji yok. Şu an da iki kedim var bol tüylü. Acaba 35'imden sonra alerjim başlamış olabilir mi? Böyle bir durumun olasılığı var mı? Gerçekten ayda bir doktora gitmekten ve iş yerinde hastalıklı muamelesi görmekten çok sıkıldım :(

Ne dersiniz?

akut bronşitiniz tam tedavi edilememiş olabilir, tekrar bir doktora gidin. zatürreye, astıma çevirme riski olabiliyor.

hayvan alerjisi olduğunu sanmıyorum ama rutubet de fazla kuru hava da iyi gelmiyor bronşite. geçmiş olsun.
  • m e l t e m  (26.01.15 11:49:31)
Tekrarlayan ve uzun suren enfeksiyonlar immun yetmezlik gostergesi olabilir. kan tahlili yaptirdiniz mi acaba?

  • kayan kayin  (26.01.15 13:11:18 ~ 13:12:08)
@kayan kayin, bu is icin yaptirmadim. Bir ay kadar once insulin direnci ve diyabet icin baktirmistim. Haklisiniz bu da olabilir. Carsamba gunu icin bir gogus doktorundan randevu aldim. Bakalim ne cikacak:((( tesekkurler

  • sappho  (26.01.15 14:07:39)
Anladim. lokositlerinize immunglobinlerinize falan bakar ona gore bisi cikar elbet. gecmis olsun.

  • kayan kayin  (26.01.15 14:37:11 ~ 14:38:18)
allerjik rinittir.

günde iki kez clarinase tb at geçer.
  • siradisi00  (28.01.15 17:40:56)
Dün doktora gittim. Röntgen, nefes testi vb yaptı. Hatırlamıyorum tam teşhisi reçeteler online olduğu için, ama astım ilacı verdi bir sürü. Astım değilim ama onun önlemini almamız gerekiyormuş. Cyplos Sanohaler, airfix tablet, sinecod tablet, deklarit tablet (bu antibiyotik)

bakalım geçecek mi? Bu sefer de geçmezse alerji testi yaptıracağım. Teşekkürler herkese...
  • sappho  (29.01.15 09:17:12 ~ 09:19:01)