Sozen degirmen / Filtre Kahve

saygıdeğer lezzet düşkünü kahve sevenler,

sözen ile kendim cekirdek kahve çekiyorum ama french de daha adam akıllı performans alamadım. suyu dinlendiriyorum, üstüne kaynar dökmüyorum, french ve fincanı da ısıtıyorum ama hala tutmadı yaw.

sozen yeterince kalın cekmiyor mu acaba? vidasini cikarip da denedim. en kalin da olmadi. biraz inceltsem mi?

kahveyi sheriff den aldim, normal de yogun bi kivamda olmali ama acik kahverengi oluyor :s

onerilere acigim, daha az su ve fazla miktar kahveyi denedim, sonuc degismedi.

1 litreye 70 gr kahveyi 7 kalınlığında çekmek ideal bence. blooming'ini iyi yapman gerek. bir de çekirdeğin kökeni önemli, tada büyük etkisi var. değiştirip yine deneyebilirsin bu şekilde.

  • megafon  (19.12.14 00:27:16)
vidasını çıkarmak da yetmeyebiliyor çoğu zaman. sözen'in kendi yerinden almıştım değirmeni. aslında filtre kahve için modifiye edilmiş haliyle verildi bana ama denedikten sonra french press için yeterli gelmedi tabii, vidasını çıkarmama rağmen. çekiçle vidanın olduğu demiri esnettim biraz, düzeldi ama tam da istediğim gibi olmadı tabii. tekrar gidip istediğim kalınlığı belirttim kendilerine, biraz daha oynama yaptılar. deneye deneye french press'e uyumlu bi el değirmenim olmuş oldu. istanbul'daysan oraya git derim, baya ilgililer zaten.

  • soso  (19.12.14 01:04:00)
teşekkür ederim mecburen öyle yapacağım sanırım.

  • kobretti  (19.12.14 08:55:36)