patates kizartma - 101

cok sevdigim patates kizartmasini 'tuketen bizsek neden ureten de biz olmayalim' dusturuyla, artik evde yapmaya karar verdim.

hemen bi kizartma tenceresi aldim, icinde kendi suzgeci olanindan. bir de dondurlmus patates aldim.

bu sabah denedim, pek bekldigim gibi olmadi sonuc. daha citir citir, daha kizarmis nasil yapabilirm.

su sekilde yaptim; tencereye yagi koydum, suzgecinin icine de patatesleri attim, patateslerin hepsi yagin icinde olacak sekilde kizartmaya basladim, tencerein kapagi da kapaliydi. bir sure sonra altini kapatip patateslerin yagi suzulsun diye suzgeci yukari kaldirip beklettim.

sonuc; patatesler yumusakti ve bekletmeme ragmen iclerinde yag varmis gibiydi.

nerde yanlis yapiyorum?

yağ kızdıktan sonra koyacaksın patatesleri, öyle yaptın mı?

  • mutevazi  (21.09.14 23:32:19)
yağı kızdır, kapağı açık şekilde kızart.

  • gochebe  (21.09.14 23:32:34)
yağı kızdırdıktan sonra attın di mi patatesleri tencereye?

  • devilred  (21.09.14 23:32:53)
yag isindi da kizdi mi bilmiyorum, bunu anlamanin basit bi yontemi var mi?

  • nawres  (21.09.14 23:33:40)
yağ kızdığı zaman çıtır çıtır sesler çıkarır, anlarsın.

  • devilred  (21.09.14 23:34:48)
kucuk bi ekmek ici parcasi at yagin icine, ordan anliyosun kizmis mi diye.

  • hjarteblod  (21.09.14 23:35:13)
azıcık sirke damlat içine yağın, çıtır olmalarını sağlar.

  • baba jo  (21.09.14 23:36:40)
diğer yazar arkadaşların tavsiyelerine aynen katılmakla birlikte bir iki hususa da değinmek isterim.
patatesin cinsi de olaya etki edebilir.
patatesleri mümkün mertebe ince doğramalı.
  • trollmatik  (21.09.14 23:38:31)
yağın kızdığını anlamak için patatesin bi ucundan tut, diğer ucunu sok. kızmışsa emin ol anlarsın.

sonra dondurulmuş patates kullanma, al soy kurut öyle koy tavaya.

süzgeçli birşey kullanmanın sana herhangi bi artısı yok..
  • try again fail again fail better  (21.09.14 23:39:09)
hangi patatesten aldın ? ben mesela superfresh alıyorum baya güzel. hele catering tarzı olanları var şeffaf koca bir poşette 2.5 kg olarak satılıyor baya da uygun fiyatı. ama ben artık kendim pattisleri doğrayarak yapmak istiyorum. haa bir tavsiye de benden. çok karıştırma. yani at içine ve en büyük yerde en açık şekilde olsun ateş. 5 dakika öyle kızarsın sonra bir alt üst et bir beş dakika daha bekle o şekilde süper olması lazım.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (21.09.14 23:42:26)
kızgın yağa attığını varsayıp 2. aşamaya geçiyorum. ayrıca cinsi de kızarmalık diyelim .patates kızardı yea artık dediğinde çıkartıp süzüyorsun. 4-5 dk bekletiyorsun.sonra kızgın yağa tekrar sokup biraz daha kızartıyorsun. tam olunca, çıkartıyorusn .al sana kıtır patates.

  • ykyt  (21.09.14 23:43:24)
Tencerenin kapağı kapalı mıydı hayır olamaz:d

  • strangerinhere  (21.09.14 23:43:26)
sagolun arkadaslar degerli tavsiyeleirniz icin, kullandigim patatesler hazir dondurulmus patatesler, markasini hatirlamiyorum ama superfresh degildi, bir dahakine kendim soyup dograypi oyle yaparim.

bir de ben bu yagi tekrar kullanabilrim patates kizartmasi icin degil mi?
  • nawres  (21.09.14 23:43:46)
suzgeci kaldirip bekletmeyi falan bosver. tabaga koyarken, tabagin altina 1-2 kat pecete koy. patatesleri koy. ustune de 1 kat pecete koyarsin. oyle beklet 1 dakika falan, gider yagi.

  • hjarteblod  (21.09.14 23:43:53)
en fazla iki kızartmalıktır o yağ, sonrasında yanar gider.

  • devilred  (21.09.14 23:44:53)
valla ben 10 defa kullanıyorum aynı yağı en az. zararlı diyollar ama umurumda değil o kadar para çıkacaksa cebimden gider et yerim.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (21.09.14 23:46:11)
Mc donalds tipi patates kizartmasi yapan biri olarak yukarida soylenenlerin tamamini bos olarak nitelendirmek istiyorum. optum

  • kosun lan mevzu var  (21.09.14 23:50:40)
gece gece hazir bilgiler tazeyken hemen bi deneme yaptim :)

sonuclar;

tencereyi daha buyuk goze koyup biraz daha bekleyince yagin kizmis oldugunu anlayabiliyormusuz :)

kapagi kapatmadim, birazcik sirke damlattim yaga, bittikten sonra biraz bekleyip bi posta daha kizarttim.

sonuc bariz cok daha iyi ama gelistirmeye de acik. neyse, en azindan 101'i gecmis sayilacak kadar iyi. sirada advance patatesing var. yukarida bir duyuru vardi, ordan takip edeyim; www.eksiduyuru.com
  • nawres  (22.09.14 00:05:28)
bu da sonucun capsi; imgur.com

  • nawres  (22.09.14 00:14:51)
Şimdi aklıma geldi de, patatesi çok az una bulayıp kızartınca da değişik çıtır bişey oluyor. 1 kez denemiştim, iyiydi.

  • strangerinhere  (22.09.14 00:52:05 ~ 00:52:38)