scarface oldum

yüzde eşşek kadar sıyrıklı yara var, alnımın üstünde. yara kurudu çatladı iğrenç oldu falan.
önce bi kozmetik reyon görevlisine sordum, o "terramycin" dedi, kendisinde yüzde yaraya çok işe yaramış. sonra gittiğim eczacı "terramycin yarayı sulandırır, batticon ve fucidin kullan, önce batticon 5 dakika sonra kuruyunca fucidin sür" dedi.
eczacıya uydum ama emin de olamadım. kafamda 3 günlük sıyrık var, kuruyunca derimin içine göçmeye ve vahimleşmeye başladı. naapam ben şimdi? sarı merheme mi abansam acaba?
i.chzbgr.com
artık scarface olarak mı kalacam?

ben iz kalmasından korktuğum her şeye bepanthen sürüyorum. :/

  • snape i başından beri tanırım  (10.09.14 15:12:36)
işe yarıyor mu?

  • namus ninjası  (10.09.14 15:20:28)
bepanthene çok iyi gelir, bi de yeni keşfim sudocrem 2 günde alerji izlerimi %60 geçirdi. bi de yine test ettiğim kantaron yağı var ki o da acayip mucizevi bi şey.

  • cadi iren  (10.09.14 15:31:39)
batticon yaranın mikrop kapmasını önler fakat iyileşmeyi geciktirir bunu da göz önünde bulundur.

  • my name is faith  (10.09.14 15:31:48)
yaa batticon dokuyu tarumar ediyor elbet. yara mikrop kapmasın da geç iyileşsin tamam. ama epitel mepitel orada dokular gelişse, asıl lazım olan o. bana verilenler antibiyotikler, antiseptikler. kafam karıştı. zaten sağlam darbe almışım, çok düşününce ağrı yapıyor.
bi de bephanten çakarım bunun üstüne bi de kakao yağı özlü vazelin. ne varsa sürüyorum.

  • namus ninjası  (10.09.14 15:48:27)
Yara kuruduysa dermatix al. Ben ameliyat izimde onu kullandım.

  • lcha  (10.09.14 16:00:17)
alındaki yanığı madecassol ile iz kalmadan geçirmiştim.

  • inheritance  (10.09.14 16:25:01)
burada bahsedilen ilaçların hepsi yarayı tedavi eden ilaçlar. yara izleri ile çok alakaları yok.

teramisin veya fucidin mikrop kapmasın diye günde 2 kez sürülebilir doktorun önerdiyse. batikon ile ise sadece pansuman yapılır, o da yaraya bağlı gerek olmayabilir de.

yara izi bambaşka bir durum. onun için contractubex gibi ilaçlar var ancak ilaçlar hem biraz tuzlu, hem de 3-6 ay arası düzenli kullanım gerektiriyor. bir plastik cerrahi uzmanına danışmanı tavsiye ederim.
  • vendorth  (10.09.14 17:29:43)
kantaron yağı iz bırakmıyor ama sürmekte geç kalmışsın. eşim labda deney yaparkan yüzüne erimiş plastik sıçramıştı çok kötü yanmıştı. kurumasına izin vermeden sürekli kantaron yağı sürdü hiç iz kalmadı.

  • yue  (10.09.14 17:34:00)
lcha +1

  • Goldstein  (10.09.14 17:35:06)
yara kabuk baglasin dussun, ardindan dermatix ya da contrectubex al. ikisini cok duenli ve uzun sure kullanman gerekecek (birkac ay gunde 2-3 defa)

ha kantaron yagi da olur
  • earthsea  (10.09.14 19:25:13 ~ 19:26:21)
yumurta akı sür

  • siradisi00  (11.09.14 01:18:48)
contractubex jel gunde bir defa kullanin

  • shotgunwoman  (14.09.14 00:51:09)