kanal tedavisi sonrası felç?

merhaba sevgili diş hekimi arkadaşlar, izninizle ufak bir sorum var size.

bugün sağ üst molar veya premolar tam emin değilim, dişlerimin birine kanal tedavisi yapıldı. 3 saat geçti, o taraftaki burun kanadını oynatamıyorum. anestezi eski haline daha tam gelmedi daha iyi olsa da hala biraz uyuşukluk var ama bu felç durumunda bir değişim yok. anestezi etkisi midir yoksa facial paralizi geçmiş olsun 2 ay mı? ne dersiniz?

3 saat çok uzun bir süre değil. bekleyin biraz daha bir şey olmaz.

  • trinitrotoluen  (06.06.14 18:20:51)
8 saate kadar sürebiliyor etkisi

ayrıca fasial paralizi riski alt çenede vardır, üstte değil.

n.mandibularis ile n fasialisin yakın seyretmesi nedeniyle (bu kısmı doktor olduğun için açtım)
  • neferkitty  (06.06.14 18:27:58 ~ 18:29:08)
eyvallah. yani bana çok saçma geldi lokal anestezi ile paralizi olması ama aynaya bakınca resmen gram hareket yok kaslarda. dudağımı yukarı çekemiyorum resmen. insan işkilleniyor. ne bilim. bekleyeyim bakalım bir iki gün daha. paralizi bile olsa tedavisi de yok sonuçta.

  • fayfim  (06.06.14 18:38:34)
korkma fayfim o paralizinin sebebi muhtemele premolar dişin yapıldığı için.
n.maxillaris alveolaris medius trigeminusun maxiller dalı olduğu için burun kanadına giden dallarıyla da anastomozu var. ondan oluyor.

alt çenede lokal anestezi yüzünden geçici paralizi olabiliyor , parotis bölgesine fazla girildiğinde fasial sinire değmesi bile hafif bi paralizi tetikleyebilir, anestezi yakın yapıldıysa 2-3 gün bazen 1 hafta bile sürebiliyor.

kalıcı paralizi olması için anca cerrahi işlem ya da anestezi ile bayağı bi hırpalanması lazım :D
  • neferkitty  (06.06.14 18:56:27 ~ 19:00:43)
neferkitty çok teşekkür ettim. dediğin gibi şuanda hiçbir şey kalmadı. önce yavaş titreme hareketleri, sonra azalmış fonksiyon ve şimdi eskisi kadar simetrik gülümseyebiliyorum:D daha önceki dolgularımda falan hiç böyle motor paralizi olmamıştı o yüzden biraz panikledim sanırım.

şimdi geriye sadece sancısı kaldı o da kalıcı dolgu yapılana kadar sürer herhalde yapacak bişey yok :D
  • fayfim  (06.06.14 23:25:42)