yürümek vs koşmak

daha önce bir yerde okuduğumu hatırlıyorum. yürümek koşmaya göre daha fazla kalori yakmayı sağlıyormuş.
doğru mu?

birim zamanda hayır.

büyük ihtimal 2 saat koşamazsın ama 2 saat yürüyebilirsin ve toplamda daha fazla kalori yakarsın.
  • [silinmiş]  (07.03.14 10:56:57)
hiit daha çok kalori yakar.

  • syd  (07.03.14 10:57:51)
kalori değil de yağ yakımında daha etkili tempolu yürüyüş
koşma esnasında kaliteli yağ yakarsın kaslarını daha etkin kullandığın için, bu kaliteli yağ da sana lazım olan yağ aslında onu koşarak harcamak istemessin o yüzden tempolu yürüyüş daha iyidir
mesela al 8.0 e yürüyüş bandında, koşma hızlı şekilde 20 dk yürü çok daha zorlanırsın hem de çok daha fazla yağ yakarsın
  • maltalı  (07.03.14 11:05:14)
Yağ yakmak için nabzı belli bir seviyede tutmanız gerekir (220-yaş, onun da %65/75'i) Bu oranı yürürken yakalayabiliyorsanız yürüyün, ama 10 saat de yürüseniz nabzınızı bu seviyeye çekemez haliyle de yağ yakamazsınız. Ama 25 dakikalık bi' hiit antrenmanıyla bu seviyeye çok rahat ulaşırsınız. O yüzden zevk alıyorsanız 2 saat yürüyün ama amacınız yağ yakmaksa o kadar zamanı yürüyerek harcamayın.

  • syd  (07.03.14 11:24:48)
yürümenin uzun vadede koşmaya göre çok daha sağlıklı, vücudu yıpratmayan, vücuda geri dönüşümü daha iyi olan bir seçim olduğunu discovery science'da bilimsel bir programda dinledim gecen hafta.

  • anlam  (07.03.14 11:28:22)
Yağ yakımı sadece aktivite sırasında harcanan kalori ile hesaplanmaz. Koşu, yürüyüşe göre daha fazla EPOC ile neticelenir.

Yani koş.
  • arnold schwarzeneger  (07.03.14 13:07:11)