şeker hastalığı tipi

insülin iğnesi yapan şeker hastaları tip 1 mi tip 2 diyabet mi oluyor?

veya 2si de iğne yapan diyabetse tipler neye göre ayrılıyor?

doğuştansa tip1 sonradansa tip 2 sanırım. bir de sanırım tip 2 daha hafif ve insüline gerek kalmıyor genelde. ben böyle biliyorum ama emin değilim.

  • fuerteventura  (28.02.14 09:57:55)
tip 1'de insülin hormonu hiç salgılanmaz. bu nedenle ciddi ve ölümcüldür insülin kullanılmaması durumunda.

tip 2 insülin direnci ile başlar genelde. vücut önce (kilo, hareketsizlik, yanlış beslenme, genetik) insüline karşı direnç gösterir. tedavi edilmezse insülin üretimi dengesizleşir. ancak tip 2'nin de ileri seviyelerinde insülin kullanma ihtiyacı oluşabilir.
  • pokerface  (28.02.14 10:05:57)
tip1de pankreas insülin üretmiyor. dışarıdan almak zorundalar. çocuklukta veya ilk gençlikte kendini gösteriyor hastalık. hastalarda düşük kilo problemi oluyor.

tip2de pankreas insülin üretiyor ama yeterli gelmiyor. duruma göre ilaç-iğne tedavisi gerekebiliyor. orta ve ileri yaşlarda kendini gösteriyor hastalık. hastalarda fazla kilo problemi oluyor. kalıtsaldır.
  • icemint  (28.02.14 10:07:59)
20 yaşındaki kardeşim tip 1 hastası. babam da tip 2. arkadaşların dediği gibi babamda da 40lı yaşlarında belirdi hastalık. herkeste farklılık gösterebilir tip 2'nin tedavisi ki babam hala insülin kullanıyor. yakınlarınızda böyle bir hastalık mevcutsa sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli yürüyüş yapmalarını lütfen önerin.

  • amuzende  (28.02.14 10:54:11)