MR'a metal fermuarla girdim, ölecek miyim?

Bugün beyin MR'ı çektirdim eve geldiğimde üzerimdeki kazağın ense kısmındaki metal fermuarı fark ettim. MR'dan çıktıktan sonra alerjik reaksiyon oldu çok az yüzümde ve çok halsizim. Ne zararı olur metalin?

MR çekilirken bir şey olmadıysa sorun yok. Manyetik alanla alakalı bu endişe.
Yeni nesil fermuarlarda farklı alaşımlar kullanıldığı için eskisi kadar endişe etmeye gerek yok. Diğer yandan dikkati elden bırakmamalı! Malum her fermuar aynı olacak diye bir kaide yok!

  • cliquot  (13.01.14 16:22:36)
"MR cihazı yakınında bulunan demir içeren (ferromanyetik) objeleri hızla aniden hareket ettirebilir. Bu durum cihazın yakınındaki kişilere zarar verebilir. Bu nedenle inceleme öncesinde hastadan metalik objeleri çıkarması istenir. Manyetik alan aynı zamanda vücudun içerisindeki demir içeren metalleri de çekebilir. Isınmasına yol açabilir. Vücudunda bu tür metaller taşıyan hastaların inceleme öncesinde radyoloji teknisyen ve doktoruna bilgi vermesi önemlidir. Manyetik alan işitme cihazları, kalp pilleri, insülin pompası ve bazı diğer tıbbi cihazlarda bozulmaya yol açabilir. Ateşli silah yaralanması sonrasında vücudunda yabancı cisim olan hastalarda, cismin yer değiştirmesi ve ısınmasına yol açabilir. Bazı MR incelemelerinde gadolinyum adı verilen kontrast madde kullanılması gerekmektedir. Ancak bu kontrast madde diğer radyolojik kontrast maddeler gibi iyot içermez ve alerjik reaksiyon son derece nadirdir. İleri düzey böbrek hastalığı olan hastaların inceleme öncesinde radyoloji teknisyeni ve doktoruna önceden bilgi vermesi önerilir."
www.emar.com.tr

"Vücutta fark edilmemiş bir metal cisim, güçlü manyetik alandan etkilenerek hastaya zarar verebilir."
tip.baskent.edu.tr
  • m e l t e m  (13.01.14 16:24:08)