Biomedikaliler-tıpçılar yeni fikir lazım

Arkadaşlar son sene makina müh öğrencisiyim ve önemli bi ders için fikre ihtiyacım var.

Hoca bizden Biomedikal alanında kullanışlı,yeni ve yapılabilir bir araç-alet-cihaz vs. istedi.Mevcut bir cihazın eksikliğini giderme ya da cihazın eksik yönünü geliştirmeye yönelik de olabilir.

Projeyi hayata geçirmicez. Sadece firki sunup 1 sayfa da neden ve nasıl yapıldığına dair yazı yazcaz.

Ateş ölçer, nabız ölçer tarzı basit bir şey de olabilir ama önemli olan ihtiyacı gidermesi. atıyorum eskiden sadece koltuk altından ateş ölçülürken artık uzaktan ölçenler bile var. bunun gibi yani.

Var mı yardım edebilecek, yol gösterecek biri?

ahmed valve diye bir araştırıver. Patenti sonlanmış, türk üretimi yapılabilir.

  • anonymice  (09.12.13 12:10:30)
ses çıkarmayan aerotor, yani diş hekimlerinin bızzzt yaptığı aley.

sebep: herkes bundan korkuyor.
  • neferkitty  (09.12.13 12:32:22)
aleti gerçekten yapmanızı mı istiyor yoksa faydalı bir fikir mi istiyor ikisi arasında fark var.
bölümünü de göz önüne alarak aklıma gelenler.
Boyutları ayarlanabilir ortopedik protezler (şu anda her ameliyata yaklaşık 8 tane sokuluyor doğru boyutu belirlemek için)

ameliyat robotları (bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/Da_Vinci_Surgical_System)

daha güvenli koter sistemleri (akımı kontrol edebilen veya akım yerine lazer ile çalışan atıyorum. )

görüntülemede kullanılabilecek sistemler
tüm vücütu otomatik bir bant yardımı ile tarayabilen röntgenler mesela
ya da daha az radyasyon kullanımı ile röntgen çekimi

uzaktan erişim ile hasta kontrol sistemleri (nabız, tansiyon, kalp ritmi ölçerler)

ameliyathane cihazları
akıllı neşterler (el titremesini azaltan, kesik boyutunu ayarlayan ölçen birşey mesela)
akıllı kateterler (atıyorum kateteri sokacaksın kendi kendine damarda yol alacak)

daha gider bu..
  • gitti gelecek  (09.12.13 13:58:21)
NEMS&MEMS üzerinden gidebilirsin belki, ben nanomaterials dersi için onları araştırmıştım, direkt olarak hedefe -mesela kanserli hücreye- ilaç gönderme ya da vücuda belirli saatlerde belirli ilaçları otomatik olarak verme gibi. ne bileyim, nems&mems için daha farklı kullanım alanları olabilir mi? mesela beyinde olan bazı tıkanmaları -ameliyatla açılamayacak durumdalarsa mesela- açılması gibi? bilemedim. ya da genetik bozuklukları anne karnında gidebilmek için, kromozomlar, rna, dna vs ile direkt oynayabilmek, gibi..

hatta abartıp michael crichton'ın av adlı romanını da tartışmıştık, onda da güzel şeyler var fikir olarak.
  • pasp  (09.12.13 15:36:48)