kötü şeyi unutma

insan ikolojisinde başına gelen kötü bir olayı unutabileceğini okumuştum. bnun tam tersi var mı? insan yaptığı kötü bir şeyi unutabilir mi. varsa adı nedir?

(bkz: emdr) sanırım tamamen unutmuyor ama örneğin travmayı yok ediyor.

  • bass solo take one  (25.11.13 23:32:47 ~ 23:33:27)
kaynak hatırlamıyorum ama suçlu bazı durumlarda kendini istemsizce suçlu olmadığına şartlandırıyor örneğin katil öldürdüğü kişinin yakını olan bir kişiyse cinayet sonrası çevresindekilerle konuşurken, bunu yapan insan olamaz muhabbetleri dönerken ve kötü özellikleri doğal olarak kendinden uzakta tutmak istediğinden cani, katil, şerefsiz vs. tanımlamaları duydukça kendini yavaş yavaş olaydan soyutluyor. hatta kayseri'de öldürdüğü çocukların evine giden adamın durumu da buna bağlanmıştı, adam artık yapanın kendisi olmadığına o kadar emin ki, rahat rahat evlerine gidip başsağlığı bile dileyebildi diye.

  • irbat  (25.11.13 23:54:18)