ice tea kilo aldırır mı

içinde şeker yazıyor ama çok kilo aldırır mı acaba?

Edit: dimesin meyvesularını alıyorum bir de onlar kilo aldırır mı acaba üstünde şeker katkısı yok gibi bir şeyler yazıyor ama?

koladan daha masum gibi sanki. ama o içeceklerin her türlüsü şeker kandırmacası :(

  • nax  (29.09.13 15:55:31)
tabii ki aldırır. Aldırmaktan öte (çünkü hiç bir şey yemiyorsundur sadece ice-tea içiyorsundur vs. onu bilemem) basit şekerden dolayı yağlanma yapar. zaten kilo almaktan çekinceniz yağ konusundadır diye düşünüyorum.

  • wallcan  (29.09.13 15:58:13)
ice tea dedin ve birazdan compadrito gelecek. kilo da aldırır, çok da zararlıdır.

  • vedat chili peppers  (29.09.13 15:59:16)
çok kilo, az kilo diye bir şey yok. günde 2000 kalori aldığınızı farzedelim. vücudunuz 1500 kalori yakıyorsa kilo alırsınız, 2500 kalori yakıyorsa kilo verirsiniz. ice tea kaç kalori bilmiyorum. diyelim bir kutusu 200 kalori olsun. besinlerden 2000 kalori aldınız, 2 ice tea içtiniz, 2400. 3000 kalori yakarsanız, kilo almaz hatta verirsiniz. 2000 kalori yakarsanız, kilo alırsınız.
sonuç olarak, ice tea kilo aldırır mı?
size bağlı.
  • marcelorios  (29.09.13 16:00:39)
konusu açılmışken sormamak olmaz;

kalorisi üzerinden yazan her şey kalorisi oranında kilo aldırıyor ancak bir de light zero vs. ürünler var.

sıfır kalorili içecekler.

bunları sabah akşam insanlıktan çıkmışçasına içsek bile kilo almıyor muyuz yani?

elbetteki sağlığa zararı olur sabah akşam hayvan gibi içmenin ama kilo alma açısından değerlendirince alır mıyız almaz mıyız
  • kosun lan mevzu var  (29.09.13 16:08:37)
bu tip içecekler fazla tüketimde kilo aldırır.
şekersiz olması kilo aldırmadığı anlamına gelmez.

  • basond  (29.09.13 16:14:31)
Ben yıllardır hemen hergun bir bardak icerim,kilo filan almadım ama cok şekerli oldugu icin saglıga zararlı olabilir.

  • fraise  (29.09.13 16:15:52 ~ 16:27:28)
ice tea bana çok şekerli geliyor ya soğuk su ekliyorum ya da maden suyu.

  • mrthany  (29.09.13 16:43:03)
geldim vedatcim, sagol, eksik olma! Kasekabancim sana da cok tesekkurler!

@fuerteventura

bu konuda bilinclenmeye, (bkz: taze sıkılmış portakal suyu/@compadrito) yazisiyla baslayin lutfen.

isin ozeti:

su, ayran, kefir, sut disindaki iceceklerin tamami sagliga zararlidir. makul miktarda maden suyu icebilirsiniz.

kola, aysti, gazoz'un icinde, ya (bkz: yüksek fruktozlu mısır şurubu), ya da tatlandirici vardir.

ben ille de baska bisey icmek istiyom diye tutturursaniz, evde limonata yapin ve sekerini de ennn az duzeyde koyun.

ingilizceniz ve sabriniz varsa,

YouTube'da Sugar: The bitter truth isimli videoyu seyretmenizi tavsiye ederim.

Buyuyunce o videoyu tercume edip altyaziyla YouTube'a koyabilsem keske! Hepimiz anlasak orada ne dendigini!

haber.gazetevatan.com

benim dedem seksen yasinda gunde bi paket Bafra iciyo geyigine girmeyelim. bu iceceklerin, fast foodun ve sigaranin, bu ulkeye, bu dunyaya verdigi zarari, savaslar bile veremiyor. cunku bunnar insanlari yavas yavas, caktirmadan, sinsice olduruyor.

hay Allah, hic bi seyi yoktu, niye diyabet olduysa diyoruz sonra. hay Allah 38 yasinda kalb krizi mi olurmus diyoruz. bunlar ne haberlere yansiyor, ne istatistiklere.

gidin bakin olum sebeplerine: kac tane kardiyopulmoner yetmezlik goreceksiniz?

bi akilli da cikip demez ki o anli sanli doktorlarimiza, gardasim kardiyopulmoner yetmezlik diye olum sebebi mi olur? bu hasta neden oldu? asil sebep ne?
arastirip baksan, trafik kazasi, kanser, diyabet komplikasyonlari, sigaraya bagli KOAH, sigaraya ve sacma sapan bi hayat tarzina bagli aterosklerotik kalb hastaligi cikar altindan.

ama oraya kardiyopulmoner yetmezlik yazan bilincsiz ve egitimsiz doktorlar yuzunden, istatistikler sikilip atiliyo. rakam yok lan elimizde!!!

olcmedigin seyi kontrol edemezsin olm!!!

hay sikeyim ben boyle isi yaaa!!!!!
  • compadrito  (29.09.13 16:44:23 ~ 17:07:25)
doğallıktan yanayım ama şunu da göz ardı edemiyorum sevgili kardeşlerim. geçmişte insanların ortalama ömrü günümüze göre çok daha düşüktü. ve ölen insanların ne sebeple öldüğünün tespiti mümkün değildi ve dolayısıyla elde bi istatistik de yok.

hal böyle iken insan ömrü ortalama 40 yıldan ortamala 65 70 yıla kadar uzadı. bu noktada bazısı sağlıklı bir yaşlılık geçirirken bazısı cok fazla hastalıkla boğuştu kanser oldu vs. vs. birçok acı durum.

şu anki tabloya baktığımızda kola vs gibi gazlı içecekler dünyada 100 yıldır tüketiliyor. ülkemize girişi daha geç olsa da bu topraklarda da baya uzun süredir bu içecekler içiliyor. bu sürecin sonunda bu tip yapay ürünlerin insan sağlığını kısa vadede etkilemediğini görmek mümkün.

ayrıca şu da var, örneğin gdo lu gıdalar gündemde son yıllarda. gdo lu gıdalar olmadığını varsaydığım takdirde dünya nufusu bu seviyeye yükselmişken yaşanabilecek kıtlıklar kaçınılmaz olacaktır. yani elbette doğal bahçemizde yetişen domates cok hoştur vs ama kentli kitlelerin böylesi bi zevkti tatması imkansıza yaklaşmıştır.

tekrardan gdo suz ve yüksek yoğunluklu şeker içermeyen doğal bir gıda üretim tarzına dönüldüğünde hem gıda fiyatları maliyet artışından dolayı yüksek seviyelere cıkacak bir de bunun üzerine kıtlık ve açlıktan ölüm vakaaları şu anda olduğundan daha üst seviyeye cıkacaktır.

selamlar.
  • kosun lan mevzu var  (29.09.13 17:01:59 ~ 17:09:20)
@kosun lan mevzu var

şu anki tabloya baktığımızda kola vs gibi gazlı içecekler dünyada 100 yıldır tüketiliyor. ülkemize girişi daha geç olsa da bu topraklarda da baya uzun süredir bu içecekler içiliyor. bu sürecin sonunda bu tip yapay ürünlerin insan sağlığını kısa vadede etkilemediğini görmek mümkün.

bu cumlelerle, kola, gazoz, aysti'yi beraat mi ettiriyosunuz yani?
  • compadrito  (29.09.13 17:13:33)
hayır asla, ama bunların direkt zehir etkisi göstermediği de açık. yani bunlar geçmişte de içiliyordu. şu anda da içiliyor. son 10 yılda icat edilmiş şeyler değil.

  • kosun lan mevzu var  (29.09.13 17:16:42)
@kosun lan mevzu var

amarigadaki okul mudiresinin dustugu hataya siz de dusuyosunuz.

su vending machine'leri kaldirin su okuldan, cocuklara bos kalori yukluyosunuz dedim de, "biz hepimiz onnarnan buyuduk" diye bi cevap aldim.

Evet madama! Sen onnarnan buyudun ama, o zaman bilgisayar, vidyogeym, ayfon yoktu. cocuklar, bisiklete biniyo, kosuyo, amarigan fitbolu oynuyodu.

sinerji diye bi sey duydunuz mu?

peki YouTube'da o bahsettigim videoyu seyrettiniz mi?

bu iceceklerin 100 yil icinde kac diyabet vakasina sebep olduguna dair bir rakam var mi elinizde?

olcmediginiz seyi kontrol edemezsiniz.

o iceceklere dair boyle bir arastirmaya girmeye kalksaniz, aninda sizi ortadan yok ederler... tuhaf bir kazaya kurban gidersiniz.

o iceceklerin ulkemizde ve dunyada kac diyabet vakasinin gercek sebebi ve kac diyabet vakasinin erken tetikleyicisi oldugu bilinmiyo.

sadece diyabet degil, aterosklerotik kalb hastaligi ve metabolik sendrom. bu da bilinmiyo.

peki o iceceklerin ambalaj hacimlerinin zaman icerisinde nasil buyudugunu, fiyatlarinin nasil sudan ucuz hale geldigini takip ettiniz mi?

zamaninda o icecekleri billboard, gazete v.s. reklaminda goren neslin gidip, simdilerde yerine seksen cesit medya aracindan, direkt ya da subliminal reklam bombardimanina tutulan bir nesil ya da nesiller geldigini gorebiliyo musunuz?

peki bu iceceklerin tuketimi artarak ilerlerken, bilgisayar, vidyogeym, ayfon ile hareketsizlesen, saatlerce yerlerine mihlanan bu neslin ve nesillerin sinerji nedeniyle nasil bir tehdit altinda oldugunun farkinda misiniz?

yani artan tuketim, sifira inen hareket sinerjisinden bahsediyorum.

ABD'de 100 kisiden 30'u obes iken, bizim de dort nala bu orana dogru gittigimizi gorebiliyo musunuz?

diyabetin yayginlasmasina dair bir rakam var mi elinizde?

diyabetin bundan 50 sene onceki baslama yasiyla, simdiki baslama yasi arasinda bir mukayese yaptiniz mi?

olcmediginiz seyi kontrol edemezsiniz, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olamazsiniz.

neden bu kadar cok unlu pankreas kanseri oluyor?

steve reyiz, ufuk guldemir, mehmet ali birand aklima ilk gelen isimler... bi de gassarayin bi baskani vardi kaliba...

lutfen bu sorularin cevabini rakamlarla, ama dogru rakamlarla ortaya koymadan, bu konuda fikir yurutmeyin. haaa, o rakamlar var mi? maalesef yok!!!

e yoksa ben ne diye atip tutuyorum burda? cunku klinikte goruyorum, gozumle goruyorum neler olup bittigini...

yillar icinde de takip ediyorum...

bibip: insulin direncinin ne oldugunu ve nasil olculdugunu bilmeyen dahiliyeci var be! ben neden bahsediyorum???
  • compadrito  (29.09.13 18:00:49 ~ 18:06:47)
değerli bilgiler verdin arkadaşım. ancak çözüm yolun neden özellikle çocuklar olmak üzere bütün insanları spor yapmaya hareketli yaşam tarzına tekrar alıştırmaya yönelik olmuyor da, hareketsizlik devam etsin sadece aldığımız şekerleri vs. engelleyelim tarzı bi bakış açısı sunuyor?

bu içecekler yiyecekler vs tümüyle piyasadan kalktığında, sofradaki normal şekeri çaya basıp içecek nesil yine aynı hareketsizlik ile şeker hastalığına potansiye şey ettirmeyecek mi?

ettirecek.

bu durumda geçen yüzyılda daha çok hareket ediyorduk ve bu tip içecekler şimdiki kadar dert değildi. şu an hareket etmiyosak bunların yasaklanması gerekiyor demek ne kadar gerçekçi? geçmişte hareket ediyorsak yine edelim? (bence insanların spora yönlenmesi, piyasadan bu tip ürünlerin çekilmesi rüyasından daha gerçekçi.)
  • kosun lan mevzu var  (29.09.13 18:42:32)
burada sorulan soru aysti ve kilo oldugu icin, iceceklere saldirdim.

yasaklamak mumkun degil tabii ki! ama toplumu bilinclendirmek mumkun!

demin bi mesaj geldi, senin duyurulara verdigin cevaplarin tamamini nasil gorebilirim diyo bir sozlukcu... ciddi manada aydinlaniyorum diye de eklemis.

yani sayisi az da olsa, bu cabalarla, birilerini bilinclendirmek mumkun.

uzun suredir yol yurumekle ilgili bir entry yazmayi zaten dusunuyorum ama bi turlu elim degip firsat bulamadim.

bu icecekleri icmeyecegiz, bir de uzerine hareketsiz kalmayacagiz.

bunlarin ikisi de birbirinden onemli... ama bu soruda icecek soruldugu icin, icecek agirlikli bir cevap verdim.

ama yakinda yol yurumeyle ilgili bir entry de yazacam... o entry'yi de insulin direnci ile iliskilendirecem...
  • compadrito  (29.09.13 19:51:49 ~ 19:52:58)