Kitaplık Yaptım Nasıl Olmuş (Capsli)

İnternette bildiğimiz borular ile tasarlanan kitaplıklar görüp ilham aldım ve bir benzerini de ben tasarladım. Nasıl olmuş ?

Vallahi güzel olmuş. Maliyeti ne kadar tuttu?

  • Hallerlale  (14.10.12 19:16:47)
güzel olmuş.

  • sutlu nescafe  (14.10.12 19:16:51)
olmuş olmuş işcilikte güzel.

  • saiko  (14.10.12 19:17:02)
Ben beğenmedim. ama emeğe saygı

  • trinitrotoluen  (14.10.12 19:18:31 ~ 19:18:42)
Çok güzel olmuş ya.

  • kirmizibalon  (14.10.12 19:18:34)
harika olmus, daha guzel bir fotografla tasarim sayfalarinda paylas bence.

  • groovettyn  (14.10.12 19:23:29)
Çok beğendim. Sağlam oldu mu peki?

  • johan sebastian  (14.10.12 19:24:15)
Güzel.

  • daddy  (14.10.12 19:25:13)
sağlam mı ? kitapların düşme imkanı var mı en ufak bir şeyde?

  • raskolnikov2  (14.10.12 19:26:34)
Çok beğendim. Ben de maliyeti merak ettim. Bir de, küçük kitaplar duvar tarafında boşluktan düşecekmiş gibime geldi :)

  • violetsky  (14.10.12 19:29:50)
Üretim aşamalarımı yazıyım :)

1 - Kullandığım boru su borusu. 1 boy olarak satın aldım. 1 boy dedikleri 6 metre oluyor ve fiyatı 30 tl.

2 - Köşelerdeki bağlantılar için "dirsek" denen elemanı kullandım. Tanesi 2 tl 10 tane aldım. Tasarım değişikliğinden dolayı 2 tanesi artı

3 - Boruları aldığım yerde kestirdim. Adamcağızın biriyle uğraştık kestik 10 tl ona verdim.

4 - Boruların dirseklere girebilmesi için "diş" açtırdım. Bu diş boruların dirseklere girebilmesi için açılan yuva. Vidalardaki gibi aynı. Bunun için de 20 tl verdim.

5 - Duvara monte etmek için kelepçe kullandım. Bauhaustan 5'li keleçpe aldım. Fiyatı 3.45 sanırım. Kelepçeleri duvara monte ediyorsunuz, boruyu tutacağı kısımı da vidasını sıkarak sıkıştırıyorsunuz.

6 - Kelepçeleri duvara monte etmek için 10'luk dübel satın aldım. Fiyatını unuttum ama 2-3 lira birşeydi.

7 - Komşudan maktap ödünç aldım ücret ödemedim teşekkür ettim :) Toplam 87TL civarı tuttu.

Kitapların düşme ihtimali yok. Normal bir kitap rafından farksız, koyduğunuz gibi duruyor. Hatta fotoğrafa dikkat ederseniz en üst rafta müzik cdlerim var. Onlar da sağlamca yer alıyor.

Sağlamlığına gelince evet fazlasıyla sağlam oldu. En üst ve en alt boruda 2şer adet 4 kelepçe ile monte ettim. Kelepçeler duvara çok sağlam yerleştirildi. Sağlamlığına bir kanıt; dübellerden birini duvara yerleştirirken yuvasını kısa açmışım. 8cm yerine 5-6 cm girdi. Pense ile çekip çıkardım ama oldukça zorlandım. Kitaplığın duvardan düşmesine hiçbir şekilde imkan yok.

Sormak istediğiniz başka merak ettiğiniz birşey varsa yanıtlayabilirim :)
  • burka  (14.10.12 19:40:44)
Çok güzel olmuş.

  • xenophobe  (14.10.12 19:43:26)
ben de begendim. baska renk olur mu diye dusundum ama gerek yok, siyah iyi her renk duvarda.

  • buyrun  (14.10.12 19:57:50)
Deprem olursa sıkıntı olur sanırım yatağın tepesinde.

  • esenboga  (14.10.12 20:27:07)
oh süper olmuş valla ellerine sağlık cazip geldi bende yaparım gibi geldi

  • exodia  (15.10.12 11:33:00)
acik olan uclara da dirsek takip duvara yonlendirsen daha da iyi olabilir, sanki duvardan cikip tekrar duvara giriyormus gibi.

  • groovettyn  (23.10.12 10:05:46)
@groove çok dogru demiş

  • kameramotor  (23.10.12 10:16:17)
orijinal:)

  • lambada  (23.10.12 10:37:39)
Aslında dirsek ile duvardan çıkıyormuş gibi monte edecektim. Hatta duvara montajını da o noktalardan yapacaktım ama aradığım bir parçayı bulamadığım için yapamadım.

Bu yüzden başlangıç ve bitiş noktalarını fotoğraftaki gibi bırakmak zorunda kaldım.
  • burka  (23.10.12 18:41:09)
Harika olmuş. otostopçununu galaksi rehberi adeta bir ansiklopedi gibi arz-ı endam ediyor.

  • sonsuz  (17.12.12 22:05:41)
tamam da biraz emanet gibi duruyo kitaplar ne bilim biri takilsa ya da ani bir darbede tapir tapir düsmesinler? saygilar

  • aventura  (17.12.12 22:09:50)
@sonsuz Evet güzel kitaptır, orada daha ne kitaplar var ^^
@aventura Kitaplığa çarpılırsa hiçbir etkisi olmaz çünkü gerçekten sarsılmaz ve dayanıklı. Hatta kitaplığı kullanarak merdiven gibi duvara tırmanılabilir, yetişkin bir insanı bile taşıyabilir. Kitaplar normal bir kitap rafında nasıl duruyorlarda aynı şekilde duruyorlar, denge sorunu bulunmuyor.

  • burka  (18.12.12 17:01:52)
eline sağlık. boruların rengi orijinal mı yoksa boya kullandın mı? bir de duvara giriş için başka bir parça kullanılıyor sanırım dediğin gibi. o parçayı bulabildin mi?

www.etsy.com
  • yan etkili antidepresan kisisi  (06.11.14 14:14:57)
DIY ruhunun hastasıyım ! çok güzel olmuş. eline sağlık.

  • battal gemalmaz  (06.11.14 14:55:55)
Rengini değiştirsen belki daha iyi olur. Sprey boyaylan.
Ellerine sağlık. Ben pek beğenmedim.

  • teoridefeminist pratiktegeysa  (06.11.14 15:10:27)
Çok iyi olmuş, güzel fikirler bunlar.

  • r_u_h  (06.11.14 15:30:58)
güzel iş :)

  • tirt star  (06.11.14 15:31:33)
Hayırdır inşallah, bunca zamandan sonra nereden çıktı bu mesajlar şimdi :)

  • burka  (07.11.14 20:49:20)
@yan etkili antidepresan kisisi, duyuruyu hortlatmış. biz de onu takip etmişik.
kitaplık duruyo mu hala

  • battal gemalmaz  (07.11.14 20:52:25)
Evet duruyor, hatta bundan sonraki hedefim yatağın etrafına cibinlik yapmak !
Ahanda şu temada birşey !
www.pinterest.com
  • burka  (07.11.14 20:56:55)
gayet güzel olmuş. sadece biraz fazla simetrik buldum ama güzel gayet de

  • hayir bu koyden olsam nolcak  (24.11.14 17:40:29)