dlsr makine ve zoom ilişkisi

bir lensin zumunu kompakt bir makinedeki ölçülerle nasıl ifade edebiliriz?
mesela 18-270 mm veya 70-200 mm bir lens normal bir makinedeki 30x zoom kadar var mıdır?
ya da bir 18-55 kit lens?

iki rakamı birbirine böleceksin işte. 18-270 mm için 270/18=15x gibi. ama slr veya daha genel olarak lensi değiştirilebilir makinelerde x zoom oranı anlamsız kalıyor.

  • neyehbe  (01.02.12 10:47:01)
dslr makinelerde x cinsinden zoom katsayısı hesaplamak anlamsız. eldeki kompakt makienin lensi sabit olduğundan, kendi içinde en geniş a.ısı ile en dar açısının oranı bilmemkaç x zoom denebilir. ama dslr'lerde olar bambaşkadır.

18-270 lensin optik zoom'u 15x dersin. 100-400 lensin optik zoom'una 4x demen lazım. ama 100-400 lens, 18-270'e göre çok daha dar açılıdır, tele objektiftir. yani olay zoom yapmak ise "vaay 15x zoom yapıyor" dediğin lens, şu sonuca göre 4x zoom yapanın yanında epey tırt kalır. o yüzden x cinsi dslr lensleri için anlamsızdır.
  • kibritsuyu  (01.02.12 10:57:24)
aslında ben bu kompaktlarda da 15x zoom, 30x zoom laflarına sinir oluyorum. asıl olay nedir? anlatıılmak istenen? çıplak gözün gördüğünü kaç kat büyütebilmesidir. e ulan senin o x'leri hesaplarken kullandığın en geniş açı, benim çıplak gözümün gördüğünden daha küçük gösteriyor ki zaten. niye referans olarak onu alıyoruz? çıplak gözüme eşit olan odak uzaklığı neyse onu alayım?

sensör büyüklüğü kavramını gözardı edersek insan gözü 50mm lensin gördüğüne denk geliyor. yani referansımı 50mm. 50mm lens 0x zoom. 18 mm -2,7x zoom. 100mm lens 2x zoom olmalı bence. 18-135 lense 7.5x zoom denmemesi lazım.
  • kibritsuyu  (01.02.12 11:02:36)
merhaba,
@kibritsuyu ağzına sağlık güldürdün beni :) işin özü, kompakt makine kullanan insana 24-270 deyince birşey anlamıyor, 16 mp mi yani diye bir cevap almanız muhtemel. he anlaması gerekir mi, çok ta gerekmez gibi geliyor. neticede arkadaşlarını veya hoşuna giden bir manzarayı çekecek. 22mm ile 24mm arasındaki farkı gözünde canlandıramazlar. dolayısı ile nasıl kandıracaklarsa öyle satıyorlar işte.
selamlar.
  • ohtararan  (01.02.12 11:47:56 ~ 12:10:07)
kompakt makinelerde optik zoomun yanında bir de dijital zoom denen bir nane de var. dijital zoom dediğin şey bildiğin bilgisayardaki zoom ile aynı. yani bilgisayara atacaksan fotoğrafı dijital zoom gereksiz aslında, paint'de zoomlayıp croplarsın aynı hesap.

  • liquidcat  (01.02.12 12:01:52)