[]

isminizi kim koydu? neden o ismi seçti?

benimkini annemin babası koymuş, saçma geldi bana, bırak işte yeni evli çift istediği ismi seçsin, sen niye karışıyosun ki? ismimin bildiğim kadarıyla bir anlamı yok, neden o ismi seçtiğini bilmiyorum, sormadım da...

sizin isminize kim karar verdi? ismi kimin koyacağı konusunda çatışma yaşandı mı?isim koymak isteyen aile büyüklerine "sen kenarda dur hele" diyen cazgır gelinler, cevval damatlar oldu mu? ismi veren kişi neden o ismi seçti? isminizden memnun musunuz, sizi yansıtıyo mu?


 
1.Annem.
2.Hayir. Kimse karismamis. Babam isim verecegi zaman da annem karismamis.
3.Hayir.
4. Bunu soylersem ismim ortaya cikar. :)
5. Evet. Evet.
 • dont eat me  (10.08.19 14:46:16) 
annem koymuş, babam da beğenip onaylamış.
annem için bir anlamı var, onun hayatıyla ilgili.

adımdan memnunum, bazen zorlanıyorum, ama başka bir şey olmasını da istemezdim.

ailede karışan eden olmamış.
 • blatta hiberna  (10.08.19 14:46:48) 
Babam koymuş. Hatta babannem başka bir isim istemiş ama babam dinlememiş 'babası benim o yuzden .... olacak ' demiş.

Iyi ki de öyle olmuş diğer ismi hiç sevmem. Adımdan çok memnunum beni yansıtıyor.


Neden bu ismi seçti tam bilmiyorum (sanirim bir hemsirenin ismiymis . Bizimle cok ilgilenmis ama emin degilim bu hikayeden )iyi ki bu ismi koymuş başka isim istemezdim.
 • brnbrs  (10.08.19 14:55:57) 
İki isimliyim. Annem ve babam ikisi de istedikleri ismin olmasını istiyorlarmış sonra "Why not both?" diyen kız gifinde olduğu gibi ikisini beraber koymuşlar.

Başkası karışmış mı bilmiyorum ama muhtemelen annem ve babam karıştırtmazdı kimseyi bu konuda. Bizim ailede yok zaten pek öyle dede karar versin ya da onun ismi konulsun muhabeti.

İsmimi çok seviyorum, her duyanın da çok beğendiği bir iki isim kombinasyonum var. Aynı şekilde kız kardeşimin de iki ismi var ve çok güzel ve uyumlu isimler. Annem ve babam isim koyma konusunda iyilermiş yani :D

İsmim beni yansıtıyor. Zaten tam sosyaldemokrat/solcu isimler ikisi de. Ama agresif değil naif ve olumlu kavramlar. Beni yansıtıyor ismim.
 • nundu  (10.08.19 15:02:03) 
Benim ilk ismim babaannemin ismi, ben doğmadan 16 gün önce vefat ettiği için. İkinci ismimi de babam koymuş, daha doğrusu babamın söylediği isimlerin birkaçı içinden annemle birlikte karar vermisler. Diger isimler de kendi ismime benzer, 'su, doğa' bazlı seyler diyeyim.

Kötü bir ismim yok bence, çocukken pek duymazdim; son beş altı yıldır çok sık duyulan bir isim ama.
 • fraise  (10.08.19 15:03:15) 
Komşunun çocuğu ortaya isim atmış bizimkiler de kabul etmişler gayet kolaya kacilmis özen gösterilmemis yani :) Çocuk neden o ismi tutturmuş orasını bilmiyorum. İsmimle aramda bir bağ yok yansıtıyor mu o da meçhul, fakir ve çirkin olduğum için çok faydasını görmedim :))


 • superior  (10.08.19 15:09:22) 
annem koymuş, babam da beğenip onaylamış +1.

annem hamileliğinin başında seçmiş kızı olursa koyacağı ismi. özellikle anlamını çok sevmiş annem, aynı zamanda söylenişi de güzel olduğu için beğenmişler. kimse karışmamış. sadece babamın babası didem ismini önermiş kendince, ama sadece önermiş yani karışma, ısrar durumu olmamış.

ha bir de doğuma giren hemşirenin adı ayşe'ymiş, o annemin seçtiği ismi beğenmemiş, ameliyata girerken çok ısrar etmiş kız olursa ayşe koy diye, annem de ameliyat üzeri diye he olur demiş geçmiş.

bence en güzel kız ismini seçmiş annem <3 ismimi çok seviyorum, iyi ki bu ismi koymuşlar. kızı olacak olanlara kendi ismimi öneriyorum hep.
hatta kaç kere ismimi yazasım geldi bu cevabı yazarken.
 • pati  (10.08.19 15:14:13) 
Babannem koymuş. Anamla babamla Barış koyacaklarmış ama babannem sislerin arasından çıkıp ''Ben onun kulağına Yavuz ismini üfledim'' diyince anamla babam tamam demiş :D Zaten benim çocukluğum falan hep babannem ve dedemle geçti o yüzden ismimi koydukları yetmemiş, hayatıma ipotek koymuşlar. Hatta dedem bir ara babama Yavuz'u evlatlık alacağım bile demiş :D Kafalara bak. Neden bu ismi seçti bilmiyorum, hiç sormadım.

*Daha kötü bir isim olabilirdi, o yüzden memnunum. Farketmez yani, isim işte.
 • eazy  (10.08.19 15:15:10 ~ 15:15:53) 
@eazy kahkaha attım;) bu kulağa isim üfleme nasıl oluyo tam olarak? doğar doğmaz mı yapılıyo, sonradan da olur mu? sadece "yavuz" mu diyo yoksa başka şeyler de söylüyo mu, adın bundan sonra yavuz, sana yavuz desinler, veya dua gibi?


 • scheherazade  (10.08.19 15:20:31) 
önce dayım koymuş ismimi. butun aile kabul etmis. fakat sonra babam nufusa gidip kendi babasinin ismini yazdirmis.. aileye herkes yine ..... desin. ama kimlikte böyle olsun demis.. nur topu gibi gobek ismim olmus oldu. resmi yerlerde kimlikteki adim , mahalle arkadas akraba falan gibi ortamlarda herkes gobek adimi soyler. hatta cogu bilmez resmi adimi :))


 • catch  (10.08.19 15:25:03) 
babamın babası. bizde hep o koyar.
almış kucağına, herkes kendi adını koyacak diye beklerken "diğer dedesi yaşamıyor onun adını koyalım" diye ters köşe yapmış :-D rahmetli hiç de ince bir insan değildi ama kısmet diye bir şey var işte. babaannem baya itiraz etmiş, madem benim babamın adını koysaydın kız tarafından isim mi konur diye. ateşi bol olsun.

Bu isim üfleme şeysi şöyle oluyo. ezan okunuyor sessiz sessiz kulağına bebeğin. sonra üç defa "senin adın x" deniyor yine kulağına.
 • windows95  (10.08.19 15:28:55) 
@scheherazade Bebek doğar doğmaz babanne ya da dede hemen alıyor işte çocuğu eline, önce koymak istediği ismi söylüyor sonra eazan okuyor, niyet ediyor işte bu çocuğun ismi ahmet-mehmet olsun diye 3 kere tekrar ediyor neyse artık. Benim dedem böyle şeylere inanmadığı için babanneme kalmış :D


 • eazy  (10.08.19 15:31:02) 
Annem koymuş, babam önüne Naz da koyacakmış son anda yazdırmaktan vazgeçmiş. Dedem vefat etmeden annemin hamile olduğunu öğrenmiş, babamı çağırıp önce bir kızın sonra bir oğlun olacak (oldu), kızının adı gürkaynak olsun demiş, koymadılar ama bir nevi göbek adı diyebiliriz. Kendi ismimi tek olarak değil ama soyadımla birlikte çok seviyorum, beni yansıtıyor. <3


 • saveur  (10.08.19 15:52:10) 
annem babam birlikte ismimi koymuşlar, özellikle bu isim konsun diye bir baskı gelmemiş. Baba tarafım karışmazdı böyle şeylere. Neyseki güzel ismim var ben memnunum <3


 • damla sakızlı dondurma  (10.08.19 15:56:48) 
ne annem ne babam koymuş.dedemin babası dedemi trafik kazasında kaybedince ilk doğan erkek torun da ben olduğumdan ardından ismimi dedemin adı koymuş.

annem istememis ama babam da 18 yaşında isterse değiştiririz demiş.ismimden ise ben memnunum.değiştirmeyi düşünmedim.
 • drako  (10.08.19 16:01:23) 
o kadar nefret ediyorum ki ismimden. Eski bir isim. Babam koymuş. Ya ben ölecetim ya da annem ikimiz de ölmedik babam da anneme moral olsun diye annemin babasının ismini vermiş bana.


 • guitarissimo  (10.08.19 16:07:42) 
benimkini babam, kardeşiminkini de annem koymuş. Babam Cumhuriyet dönemindeki menemen olayından etkilenip kubilay koymuş, kardeşimin ismi her 3 kızdan birinde olan Arapça jenerik isim resmen. İyi ki bana da kaza kurşunu Arapça isim falan konmamış, pek sık olmayan güzel bir isim benimki, valla ben olsam daha iyisini bulamazdım.


 • doxanikee  (10.08.19 16:09:33) 
doktorun yardımcısı anneme benim ismimi koyar mısınız diye sormuş. annem de bakmış güzel bir isim kabul etmiş. seviyorum adımı.


 • tabirimekruh  (10.08.19 16:13:46) 
Benim ismim konusunda epey büyük olay cikmis. Babamın annesi babası rahmetli oldugundan halası sagolsun bu kızın adı "özlem" olacak demiş ama annem hiç istememiş. Sonra Banu, ahu, özlem, müjde ve bir dolu ismin olduğu bir kura çekmeye karar vermisler. Sağolsun kimse anneme sormamis,babam da annemin benim için düşündüğü ismi kuraya eklemis - su,doğa grubundan bir isim- ve her ne hikmetse o isim cikivermis kuradan :)


 • uzun kulaklı yalnız tavşan  (10.08.19 16:17:58) 
Diyelim ki soyadım altsözcük1altsözcük2, babam altsözcük2altsözcük1 şeklinde koymak istemiş. Fena da olmazmış aslında.

Sonra o dönem alt katımızda oturan, "komşu anne" diyecek kadar yakın olduğumuz insanlardan komşu annemin eşi koymuş.

Son derece memnunum çünkü Türkçe ve beni yansıtıyor bence.

Ha bir de önüne dedemin ismini koymuşlar da onu zaten kullanmıyorum.
 • ron dennis  (10.08.19 16:46:08) 
annem bir umut ismini istiyormuş, babam da eren ismini.
ikisi de birbirine söz geçirememiş, sonra babam demiş ki madem öyle, çift isim olsun.
annem ona da karşı gelmiş, çocuk çift isimle zorlanır, olacaksa tek isim olsun.
bu tartışma uzun sürüyor, sonuç alamıyorlar.
en son annem arkadaşına bu olayı anlatıyor, daha sonrasında ise benim tahmini 23 nisan'da doğacağım bilinince, tartışacak bir şey yok, ikinizin de dediği olmayacak, onun ismi çoktan belli olmuş.
sonuç olarak ulusal egemenlik bayramından ötürü, adım öyle belirlenmiş oluyor.
 • beerader  (10.08.19 16:51:31) 
babam bir ad istemiş, doğum tarihimle birlikte anında fişlenecek bir ad bu, olmaz demişler ananemle annem. alternatif bir ad konmuş. şimdiki adımı annem de çok severmiş orta yolda buluşmuşlar. annem sonradan bana "ben istemedim çünkü benim ilk sevdiğim çocuğun adıydı" dedi.

hiç kullanmadığım bir adım daha var, şöyle diyeyim ercan koyacaklarmış abim daha küçücük çocuk babamla nüfusa giderken o nebiçim ad ya sercan olsun demiş sercan olmuş. babam eve dönünce unuttum hangisiydi sercan deyiverdim demiş, abimin lafıyla iş yapmamış olmak için :D
 • inekadam  (10.08.19 16:54:44) 
Ablam koymuş
En yakin arkadaşinin adiymis, o mahalleden tasininca cok uzulmus o ara ben dogunca onun ismi olsun diye diretmis.
Sevmiyorum.
Beni yansitiyor mu? Imm sanırım evet.
 • Amaranta ursula  (10.08.19 16:57:37) 
Babam koydu.
Kendisi bu ismi vermek istemiş kimse karışmadı.
Neden bu ismi koyduğunu söylemiyor babam, hatta annem bile bilmiyor. Eskiden sevdiği bir kız ismi deyip gülüyor annem.
İsmimden memnunum ve bana uygun olduğunu düşünüyorum.
 • red morning  (10.08.19 17:14:58) 
Abim koymuş, izlemeyi sevdiği dizinin senaristi. Herhangi bir çatışma olmamış.


 • Apocalypse  (12.08.19 17:37:26) 
ablam koymuş.

ultrasona da girmiş annem, doktor erkek demiş. annem “efe” olsun istemiş, babamın da buna itirazı olduğunu sanmıyorum. doğuma az kala meğer kız olacağımı öğrenmişler. şimdi yeni isim düşünmek lazım derken eve bir düğün davetiyesi gelmiş, annemin kuzeni benim adımda bir kızla evleniyormuş. ablam davetiyede görmüş adımı. “çok güzel isim, bunu koyalım” demiş. olur demişler.

anneanneler dedeler karışmaz bizde isime. anne baba ne derse “çok güzel seçim” derler, beğenmeseler bile böyle derler eminim. gerçi bence beğenmişlerdir benim adımı.

ismimi çok seviyorum. bilinen bir isim olmasına rağmen nedense tercih edilen bir isim değil. pek fazla insanda yok. bir sanatçıda var, çok da sevdiğim ve herkesçe sevilen bir sanatçı. adım o kadını çağırıştırıyor. o açıdan da hoşuma gidiyor. anlamı da güzel. doğayla ilgili sade bir isim. ben de doğa insanıyım. bence bana çok uyuyor.

benden 3 ay sonra dayımın oğlu doğmuş. dayımla annem çok yakınlardır, efe adı annemin çok içinde kaldı diye dayımın oğluna efe adını vermişler.
 • istanbul kanatlarimin altinda  (12.08.19 18:21:33) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.