Playstation cahiline yardım

Arkadaşlar playstation hakkında zerre kadar bilgim yok. Sadece oyun oynanan bişey olduğunu biliyorum.

Oğlan istedi (7 yaş), baba playstation alalım mı diye. Karne hediyesi alayım diyorum. Biraz baktım, arada 1000 lira civarı fark var. Yok pro'su var bilmemnesi var.

Ne farkı var, ne alayım? Böyle bilgisayar gibi işlemcisi, ram'i, ekran kartı falan mı fark ediyor? O oyunu açmaz bu oyunda yavaş çalışır, takılır gibi bir durum mu var?

Telefon oyunlarını saymazsak en son 25 yıl önce Amiga 500 oynamış şu babaya yardımcı olursanız sevinirim.

Ben naçizane PS1 almanızı öneririm. Hem fiyatı makul, oyunları da internetten bulabilirsiniz. Efsaneye en baştan başlamış olur hem :D. Ek olarak o yaş grubuna uygun hem eğlenceli, hem de kötü etkilemeyecek tonla oyunu var. Ama delikanlı "bu ne ya bu külüstürü nereden buldun" deme riski de olabilir.

  • heritage  (09.05.19 22:56:13)
Ps4 ve pro arasındaki fark işlemci ve ekran kartı yanlış bilmiyorsam. pro da 4k ve hdr destekli oyunlar var (saysan 5-10 tanedir)

ben yerinde olsam ps4 alırdım. ama 7 yaşındaki bir çocuk için ne kadar doğru olur bu hediye tartışılır. bence farklı bir hediye üzerine yoğunlaşmanız daha doğru olur.
  • enesra  (09.05.19 23:03:48)
Yok abi, ona bakarsan Amiga 500 de çalışıyor, disketleri de duruyor, onu da oynatırım da icabında bu çocuk sınıf arkadaşıyla da kapışacak. Misafirliğe gittiği evde de ezik kalmasın, ya da evinde ps4 olan arkadaşı geldiğinde antikaları çıkarmasın.

  • kibritsuyu  (09.05.19 23:04:58)
90 senesinde 7 yaşımdayken babanm laptop getirdi bi tane eve, attı önüme, disket diskette oyun attı.

ne dışarı çıktım, ne top oynadım ne başka bi aktivite yaptım oturdum başına daha o zamandan 36 yaşıma geldim halen öyle

ben yerinde olsam yaz okulu gibi çocuklara çeşitli aktiviteler sunan bir yol arardım.
  • killerbee  (09.05.19 23:16:16)
PS 4 Pro kullanıcısıyım. 7 yaşında ilk konsol için PS 4 yeterli bence.
1.5 yıl sonra PS5 çıkacak. Yeni oyunların piyasaya çıkma ivmesi düşer yakında. Bu sırada genç arkadaşın platform bilgisi artar. Siz de konsol almakla iyi yapıp yapmadığınızı görürsünüz :) PS5 e terfi edersiniz duruma göre.
Bu sırada da düz PS4 fazlasıyla işinizi görür diye düşünüyorum.
  • mentat  (09.05.19 23:17:20 ~ 23:18:09)
Pro kesinlikle gereksiz. Ben de PS4 diyorum ("slim" olanından ve mümkünse 1TB kapasiteli alın).

Benim de 5 yaşında oğlum var. Yukarıda bahsettiğim PS4'ü kendim için almış ve oğlumdan yaklaşık 6-7 ay saklamıştım. Sonra keşfetti tabii. Hastası oldu. Özellikle "Trials Fusion", "Moto Racer 4" ve "Riptide" oyunlarına bayılıyor.

PS5 çıkınca da tahmin ediyorum PS4 uzun bir süre desteklenir gibi geliyor bana. PlayStore PS4 uyumlu oyunlarla dolu. Siz de oyun oynayacak olursanız illa size hitap edecek oyunlar bulursunuz. (Kendime aldım dedim ama öncesinde D2 hariç doğru düzgün oyun oynamış insan değilim. Ama PS4 sayesinde Witcher, Last of Us, GoW, RDR2, GTA5... Çılgınlar gibi oynuyorum).

Belli saatlerde, belli sürelerle, belli limitler dahilinde oynatırsanız fevkalade güzel de bir ödül olur bence.

EK:
Ne fark var demişsiniz, aklım erdiğince anlatayım.
* PRO = Normal PS4'ten işlemci ve ram olarak daha kuvvetliydi yanlış hatırlamıyorsam. Ama en önemli farkı HD olması (4K televizyon yoksa bir anlamı yok diyor herkes.)
* Slim = PS4 ilk çıktığında tuğla gibiymiş, sonradan bu slim kasaya evirmişler. Normal bildiğiniz PS4 yani bu slim denen hadise.
* 1TB = Harddiskini 1TB alın derim. PRO olmayan versiyonda 2 seçenek var zaten, 500GB ve 1TB. (Pro 2TB). Harddisk 1TB olursa yeni oyun yükledikçe diğerlerini silmek zorunda kalmazsınız, o yüzden önerdim (sadece RDR2 100GB üstü mesela).
  • gonion  (09.05.19 23:30:09 ~ 23:38:30)
çok düşünmeye gerek yok, ps4 slim 1 tb alın geçin. pro'nun farkı 4K, 4K televizyon yoksa anlamsız.

  • altinci nesil caylak  (10.05.19 09:30:28)
çocuk avutmak için en iyisi kırılmış bir ps3 almak. zira ps4 aldığınızda oyunlara vs. ekstra para gömeceksiniz ki o yaştaki çocuk neredeyse her gördüğünü isteyecek. ikinci el, kırılmış, temiz bir ps3 bulup alın, istediği oyunları da indirip oynatın. birkaç sene sonra ps5 çıkınca da onu alırsınız.

  • shadowfollower  (10.05.19 11:55:34)