cola zeroyu bırakmak

merhaba,

ben küçükken hiç kola içemezdim çünkü annem izin vermiyordu. kolaya hasret büyüdüm ühü ühü. sonra kocaman insan olduğumda da pek canım çekmedi, çok nadir içerdim. ama son 2 senedir evden şu cola zero denen illet eksik olmuyor. bittiği gibi direk gidip yenisini alıyoruz. "aslında çok fazla içmiyorum yeaa" diye kendimi kandırıyorum, bu aralar azalttım ve günde bi bardak içiyorum ama bu bile çok dimi?

erkek arkadaşım da çok seviyor. benden de çok içiyor o. onun da etkisi var, birimiz içince diğerimize de bir bardak koyuyoruz.

bir de şimdi önümüz yaz. kesin günde bir bardaktan çok daha fazla içeceğim. sıcak havada buz gibi coca cola gibisi var mı?

sahiden, var mı? hepten bırakmak istiyorum şunu. onun yerine ne içeyim? soğuk bir şeyler içmek istediğimde şöyle alkol oranı düşük bir bira içsem daha az zararlı olur mu?

eve hiç kola almamak çözüm değil gibi çünkü ben almasam erkek arkadaşım alıyor, o almasa ev arkadaşım alıyor, eve gelen giden arkadaşlar getiriyor vs.
kolayı bırakanınız varsa tavsiyelerinizi bekliyorum.

sevgiler.

Ben uzun süredir kola içmiyorum, şu an içsem midemi bulandırıyor. İğrenç bir şey gibi geliyor, ki eskiden lıkır lıkır içerdim.
Eve kola almamak çözüm. Olmayınca içmiyorsunuz. Erkek arkadaşınızla kural olarak belirleyin, size gelen arkadaşlarınıza da söyleyin, almasınlar. Bunu bahane olarak kullanıyorsunuz sanki şu an:) Ama çözüme giderken yapılacak şeylerden biri bu yani:)

Kola yerine birayı da tavsiye etmem. Soğuk kahve yapıyorum ben yazın, onu çok seviyorum ki normalde kahve sevmem ve içmem. Meyve suyu sıkabilrisiniz, meyvelerden smoothie yapabilrisiniz, buz gibi ayran yapabilirsiniz, soda içebilirsiniz.
  • peggy  (27.04.17 13:09:48)
Maden suyu icebilirsiniz bol gazlisindan.

Icine limon sikabilirsiniz ya da dogal elma suyunu/portakal suyunu inceltebilirsiniz maden suyuyla
  • kuehles blondes  (27.04.17 13:12:52)
sigara gibi bağımlılık yapan, bulamayınca yoksunluğa girilen bir şey değil.

ben bıraktım. bıraktım dediysem tövbe etmedim. alınırsa yine lakır lakır içiyorum. tek çözüm almamak. dolapta görmeyince canın da istemiyor. sigara gibi gidiyim alayım denmiyor. eve getirmeyin, getirene de engel olun.

eskiden çok içerdim. diyet yaptığım yıllarda almayı da içmeyi de bıraktım. hiç de olsa da içsem tribine girmedim. ama misafir gelecek oluyor mesela, 1.5 litrelik kola alınıyor, yarısı içiliyor. o artan kolayı acımadan gömüyorum. hatta açılmamış şişe varsa bile o da dürtüklüyor, aç beni iç diyor. lakin evde hiç yoksa da gidip alayım demiyorum, markette görünce canım çekmiyor.

kısacası bir süre almayın. başka şey alın yerine. soda alın mesela. o soğuk gazlı hissiyatı karşılasın.
  • kibritsuyu  (27.04.17 13:13:02 ~ 13:13:53)
Açılın, reklam yapacam. Bunu iç;
www.instagram.com

  • arnold schwarzeneger  (27.04.17 13:52:05)
alışkanlık tamamen, eskiden birçok yemekle içerdim çünkü eve alınırdı, dışarda yemek yerken içilirdi alışkanlık olmuştu çünkü ama çok uzun zamandır hiç aramıyorum hiçbir gazlı içecek meyve suyunu. 1 kutu kola bile bitiremiyorum.
düzenli su içmenin de etkisi var, önceden su yerine kola içen bir insandım

  • limoncello  (27.04.17 13:55:51)
@arnold

abi bu süpermiş de benim kadar üşengeç ve uyuşuk bir insan sadece bu tarifteki böğürtlenli buz küplerini yapar, onu da kolanın içine atıp içer sonra =)

toz zencefil ve stevia nedir nerede bulunur bilmiyorum bile. ama malzemeleri bulursam bir kere deneyeceğim. tadı nasıl? neye benziyor?

tüm önerileriniz, dikkate alacağım. evet sigara gibi bağımlılığı yok aslında düşününce. eve almamayı başarırsak "şimdi kola olsa da içsek" diyeceğimi sanmıyorum.

teşekkür ederim.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (27.04.17 14:46:45)
Eve hiç bir yapay içecek almamaya çalış. Vücudundan tamamen çıktığında zaten canım birdaha istemeyecek. Yazdığın doğru ; yazın sıcakta içecek arıyoruz diyorsun, bunu maden suyu ile ,soda ile ya da en güzeli Soğuk Su ile giderebilirsin. Bunlara alışınca kola içtiğinde kendini rahatsız hissediyorsun. Çünkü kolanın da meyve sularının da içeriği belli.

  • Erensq06  (27.04.17 15:02:53)
Tadı güzel. Değişiklik de iyidir. Aha bu da var;
www.instagram.com

  • arnold schwarzeneger  (27.04.17 15:14:17)