excel mi sapıtıı ben mi unuttum?

excelde bir hücreye şu ortalama formülünü gidiriyorum;
=ORTALAMA(U3:U43)

ama u sütunudaki iki sayı olan 97 ve 124'ün ortalamsını 5,4 olarak veriyor, 110,5 olması gerekirken.
hücre biçimlendirmesine kadar her şeyine baktım ama yapamadım.
formülü mü yanlış yazıyorum? bir püf noktası mı var nedir?

boş olduğunu düşündüğün hücreler boş değil demek ki. yeni bir sayfa açıp oradan bir hücre kopyalayıp çalışma sayfandaki bölüme yapıştır.

edit: bir de şu formülü dene, aynı sonucu mu verecek?

=TOPLA(U3:U43)/BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(U3:U43)
  • mahallenindelisi  (23.11.09 10:33:59 ~ 10:38:33)
sadece iki sayı varsa üşenme hacı yaz =(u3+u42)/2 olsun bitsin...
yada ortalama formülünü seçtikten sonra ctrl tuşuna basıp önce u3 ü sonra u43 ü tıkla enter bitti gitti

  • pposeidon1  (23.11.09 10:53:21)
hayır u sütunu 43'e kdar dolacak. hepsini alması lazım.

@mahallenindelisi
seni çok yoruyoruz ama bu verdiğinde olmadı.
yalnız şunu söylim; u sütunuda solundaki 4 hücrenin toplamıyla oluşmuş bir sütun. yani u sütununa ben sayı yazmıyorum, yanındakilere yazıyorum o toplayıp u'ya yazıyo.
cevabınıza bir etkisi olur diye söyledim.
  • etna  (23.11.09 11:01:12)
sanki senin excel sayfasında bir sıkıntı var gibi de geliyor bana ama bilemedim şimdi. bi görüntüsünü alıp eklermisin daha bilgi verici olur cevap verecekler için ...

  • pposeidon1  (23.11.09 11:27:56)
yok özel sebeplerden dolayı ekran görüntüsü koyamıyorum.
başka bir sayfada alıyor ortalama ama orada almıyor. ilginç.
neyse halletmeye çalışıcaz artık.
ilginiz için teşekkürler
  • etna  (23.11.09 11:44:53)
olması gereken cevap zaten 5,4. şöyleki seçtiğin aralıkta toplam 41 sayı var, 97,124 ve 39 tane de sıfır. toplam 221 ortalama da 5,39 oluyor.
sadece ikisinin ortalamasını theconqueror'ın dediği üzere =ORTALAMA(U3;U43) yaparsan alırsın.

  • in vito veritas  (23.11.09 11:49:26)
3'ten 43'e kadar bütün satırların ortalamasını alır bu(U sütununda), aradakiler boş olduğu için onları 0 alır. yazman gereken formül "=ORTALAMA(U3;U43)"

edit: iyi de excell de boş hücreler 0 alınmaz ki, hata gelmiş benden. senin excell de bi sorun var ki galiba sormak istediğin şey de buydu zaten, bi bakim tekrar..
  • t joe  (23.11.09 12:06:26 ~ 12:12:52)
olay su ;

senin yazdığın formulle U3 den U43 e kadar olan sayıları toplar ve u3 ile u 43 arasındaki hucre sayısına böler. yani hucrelerın dolu olup olmaması önemli değil. u hucresi yanındaki hucreleri topladığı için muhtemelen "0" değerine sahip oluyordur. bu durumda formul 0 ı bir sayı gibi dikkate alır ve bölmeye dahil eder.

örneğin u3 = 97 u4=124 u5=0 olursa ortalaması 110.5 olmaz 73.66 çıkar

çözüm : u nun topladığı değerler 0 ise 0 yerine boşluk olmasını sağlayacak förmül girmelisin

misal U3 = TOPLA(Q3:T3) DEĞİL U3 = =EĞER((Q4+R4+S4+T4) =0;" ";Q4+R4+S4+T4)

gibi.
  • orient  (23.11.09 12:22:55)
evet galadnikov'un söylediği oldu.
çok teşekkürler

  • etna  (23.11.09 12:34:06)