antep'in plaka kodu neden farklı?

önüne ünvan alan 3 ilimiz var, antep, urfa ve maraş.
urfa ve ve maraş kendi isimleriyle plaka sıralamasında yer alırken antep, gaziantep olarak sıralamaya koyulmuş..
akşam akşam aklıma takıldı.
neden?

meclis bu unvanlardan ilkini antep'e vermiş olabilir. plaka numaraları düzenlemesi sırasında urfa ve maraş şehirlerinin isimleri hala eski şeklindeyken bu düzenlemeden sonra bu şehirlere şu anki unvanları verilmiş olabilir. örn en son urfa almıştı diye biliyorum, 70'ler sonu 80'ler başı civarı olması lazım.

  • i ve been mistreated  (17.11.09 23:11:32)
çünkü antep'e 1921 yılında gazi ünvanı verilmiş ve şehrin adı gaziantep olmuştur. diğer şehirlere ise daha sonra verilmiştir bu ünvanlar.

  • hocam fazla egon var mi  (17.11.09 23:12:07)
antep önce almıştır bu ünvanı urfa ve maraş sonra kıskançlıklarından bizde isteriz bizde isteriz dedikleri için verilmiştir diye biliyorum. ya niye antep'e verdiniz sadece bizde bak böle yaptık tarzında bişiydi sanırım. ben öle duydum en azından ne kadar dorudur bilemem.

  • dsozutok  (18.11.09 01:14:18)
(ek bilgi) daha sonra(geçen sene sanırım) antep de maraş'ın 1925'te aldığı istiklal madalyasını kıskanıp kendisi de bir istiklal madalyası sahibi olmuştur. istiklal savaşından 80 küsür sene sonra.

(bkz: yerel milliyetçilik)
  • jangara  (18.11.09 01:38:37)