Monitör tavsiyesi

Temelde fikrinizi almak istediğim 2 nokta var:
1) 24" mi yoksa 27" monitör mü?
2) 16:9 mu yoksa 16:10 ekran oranı mı?

Şimdi amacım notebook bilgisayarımı bağlayacak bir monitör almak. Bilgisayar şu: www.asus.com

NVIDIA® GeForce® GT 650M with 2GB DDR3 VRAM ekran kartı var.

Tahmin edebileceğiniz gibi genel olarak internette bir şeyler okumak için kullanılacak. Ayrıca fotoğraf, video düzenleme ve müzik prodüsyonu yapılacak. Arada da oyun ve film için kullanılacak. Alırsam ps3 de bağlayabilirim.

2560x1440 çözünürlükte 27" bir monitör alırsam ekran kartına çok yüklenmiş olur muyum. Ekran kartına yüklenmemek için bilgisayarın şu anki çözünürlüğü olan 1920x1080 ile devam etmeyi düşünüyorum. Bu konuda bir fikriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

1920x1080 üzerinden gitmeyi planladığım için de 27" monitörden biraz uzaklaşıyorum çünkü forumlarda herkes 27" monitör alınacaksa mantıklı olanın en az 2560x1440 olduğunu, 1920x1080 olanlarda piksellerin gözle görülür hale geldiğini söylüyor. Uzaktan film izlemek için iyi ama günlük bilgisayar işleri için çok da pratik gelmedi bana. Gözü de gereğinden fazla yorabilir.

Ekran oranı olarak da 16:10 verimlilik için çok iyi gözükse de ileride ps3 bağlamak istersem problem yaşayabilirim. Bir de filmler ekrana tam oturmayacak ve oyunlarda çözünürlük problemi de yaşanabilir çünkü oyun ve film sektörü devamlı 1920x1080 çözünürlükte medya üretiyor.

Arada kaldığım monitörler
Dell U2415 - 24", 16:10, 1920x1200
www.amazon.co.uk

Dell U2414h - 24", 16:9, 1920x1080
www.amazon.co.uk

Dell P2714 - 27", 16:9, 1920x1080
www.amazon.co.uk

ben olsam 16:10 alırım artık. 27 olan film için filan iyi de oyunlarda o kadar büyük ekran yorar mı adamı bilemedim. joistik direksiyon olsa güzel olur da klavye mause ile oynayacaksan biraz küçük al bence. ama bu da video izlerken sorun olur. yarın öbürgün 4k belgesel gelir ulan 27 alaydım dersin. daha çok ne yaacaksan ona göre seç.

  • ergenpezeveng  (01.12.15 22:06:30)