eve serviste bahşiş sorunsalı

yarım saattir açım ve menü elimde...bakıyorum yiyeceklerime böyle 12tl tutsun diyorum 3tl bahşiş vereyim ama tutmuyor arkadaş. genelde 15tl veya 14tl oluyor. 20 vericem 5tl geri verecek adam gözüme bakıcak. o kadar da bahşiş verilmez. vermesen de pislik gibi hissedersin. Napsam ne etsem bana bi menü çıkarın ki içinde mercimek çorbası da olsun yiyecek yemekte olsun bahşiş üstü de normal olarak adama kalsın. buyrun link
www.ozmevlana.com

ya hacı derdini sikeyim demek istemiyorum ama 15 liralık yemeğin neyine bahşiş vereceksin?

  • mattiadestro  (09.10.15 00:04:12)
12 liraya 3 lira bahşiş çok. yüzde 10'dur raconu. 13.70 liraya 1.30 lira bahşiş ideal. 14'e 1 olarak yuvarlayabiliriz. raadol.

  • icim urperiyor  (09.10.15 00:06:01)
ya yemişim bahşişini abi kusura bakma da para dökecek yer arıyorsun sen herhalde. sanki gittin restaurantta oturdun yedin ettin hesap istedin vs. bırak 15 liraya ne bahşişi.

  • cokponcik  (09.10.15 00:10:07 ~ 00:10:46)
  • cekingen fil  (09.10.15 00:23:57)
oha la amina koyim, asil eve getirince bahsisi hak ediyor. herif senin kicini kaldirmaya usenip yapmadigin isi senin icin yapiyor lan. degerini soyle bic, en az kac lira vermek zorunda kalsan, para vermemek icin mekana kendin gider alirdin. ondan sonra 3 liranin hesabini yapmiyorsun iste.

restoranda da olsam, eve de soylesem, parayi bozdurtur bahsis veririm. adam zaten uc kurusa calisiyor, bahsis icin girmis ise. zorunlu degilsin, istemezsen vermezsin de, surada yazanlar bir garsonluk ya da siparis teslim isi yapsin, 180 derece doner, bahsis vermedi orospu cocugu diye bagirir gelip. eve gelen sipariste %10'a falan takilmam, 2-3 ne varsa onu veririm. restoranda bakarim ama %10'a, genelde de kac cikiyorsa bir ust tamsayiya yuvarlarim, o ayri.
  • whoami  (09.10.15 00:28:03)
'herif senin kicini kaldirmaya usenip yapmadigin isi senin icin yapiyor lan'

adamın işi bu ve bunun için maaş alıyor.

hayatımda hiç bahşiş vermedim vermeyi de saçma buluyorum, 15 liralık yemeğe bahşiş vermek bilemedim çok garip.
  • Kykeon  (09.10.15 00:30:24 ~ 00:33:14)
dedik di mi vermek zorunda degilsin diye. insan ol, empati kurmaya calis, vicdanina gore hareket et. bu kadar agir bir sekilde kapitalizmin bayraktarligini yapmaya gerek yok.

  • whoami  (09.10.15 00:33:23)
genellemek yanlış ama gece gündüz demeden motorun üzerinde son ses arabesk müzik dinleyen, selamun aleykümden başka selam şekli bilmeyen bi kitleden bahsediyoruz burada.

herkes bir lira bahşiş verse, günde 100 sipariş teslim etse, ayda 3 bin lira para yapar, adil mi bu şimdi?

sanki adam hayrına yapıyormuş gibi, aç kaldın diye sıcak yatağından kalkıp sana koşa koşa yemek getiriyormuş gibi neyin sempatisi bu anlam veremedim.
  • Kykeon  (09.10.15 00:42:51)
sen verme amk. zaten hayir da gelmez senin verecegin bahsisten, haram da edersin verirken, ilac parasi olsun falan diye.

genellemek yanlis deyip de genelleme yapmak da iyiymis.
  • whoami  (09.10.15 00:44:48 ~ 00:45:18)
Sonuç olarak 18tl lik siparis verdim 20 yi verdim adam teşekkür etti benim içim rahat etti fakir de olmadım 2tl gitmesine.

  • seindfeld  (09.10.15 00:53:54)
Knk bozuk olsun evde hep 1er tl onlardan ver. Ben oyle yapiyorum. 20 ver 5 tl geri versin bi iki tl atarsin sonra. Okuze bak bes vermedi demez hic biri.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (09.10.15 01:23:18)
olum niye bahşiş veriyorsunuz yapmayın böyle bin defa sipariş vermişimdir şimdiye kadar hiç bahşiş vermedim hatta abi bozuk yok dediklerinde bakkala bozdurtmaya gönderdim 3-5 tl için.

kredi kartıyla online ödeme yapın yemeksepetinden böyle derdiniz kalmaz.
  • mrthany  (09.10.15 01:52:12 ~ 01:53:16)
ortalama bahşiş %10'dur. Altına üstüne inmeye gerek yok. Evde bozuk bulundurmaya çalışın. Bahşiş vermek istemeyende vermesin. Ama tutup verenleri eleştirmesi komik oluyor.

  • emininsel  (09.10.15 09:48:10)
vermediğim bahşişlerle ev aldım şimdi de içine kiracı koydum.

kefenin cebi yok arkadaşlar. memnunsanız verilen hizmetten bahşiş verirsiniz. benim kriterim tek: hizmet memnun etmiyorsa para yok.
  • ozdek  (09.10.15 12:04:16)